Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja szkolnej kuchni poróżniła miejskich radnych w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kuchnia w „dwunastce” wygląda na zadbaną, ale z powodu słabo pracującej wentylacji panują tu trudne warunki dla kucharek
Kuchnia w „dwunastce” wygląda na zadbaną, ale z powodu słabo pracującej wentylacji panują tu trudne warunki dla kucharek Zdzisław Surowaniec
2,7 miliona złotych - na tyle wyceniono modernizację kuchni w Szkole Podstawowej numer 12 w Stalowej Woli. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni przekazali na ten cel 200 tysięcy złotych. Zadanie ma się zakończyć w przyszłym roku.

Radny Damian Marczak początkowo wnioskował aby przeznaczyć całą kwotę na remont szkolnej kuchni, gdyż jest ona w tragicznym stanie i przygotowywanie posiłków dla dzieci i młodzieży nie powinno się odbywać w takich warunkach. Powinno iść za tym odpowiednie finansowanie aby problem rozwiązać kompleksowo i nie robić „fuszerki”. Zaproponowano aby remont przeprowadzić jeszcze w tym roku.

Na pierwszy rzut oka kuchnia nie wygląda źle. Na ścianach są płytki ceramiczne, jest tu czysto, tylko w kilku miejscach na suficie łuszczy się farba. Ale jak się okazuje, warunki pracy dla zatrudnionych tu kucharek są tu fatalne, bo jest słaba wentylacja.

Zastępca prezydenta Renata Knap wyjaśniła, że zabezpieczone na razie środki w kwocie 200 tysięcy złotych mają być przeznaczone na prace projektowe. Dopiero później nastąpi rzeczowa realizacja. Co więcej, Sylwester Piechota, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji i Transportu stwierdził, że wykonanie wszystkich prac nie będzie w tym roku możliwe. Sama procedura przetargowa trwa 2-3 miesiące, a zakres prac będzie naprawdę szeroki: od pomieszczeń kuchni, po wymianę instalacji i specjalistycznych urządzeń po wzmacnianie stropów. Do tego dochodzą kwestie logistyczne, czyli zabezpieczenie obiadów na czas remontu. Kuchnia w Szkole Podstawowej numer 12 dostarcza obiady dla czterech szkół! To niekiedy nawet tysiąc obiadów na dzień.

Osobnym przetargiem należałoby zabezpieczyć catering dla dzieci. Dokumentacja jest od dawna gotowa, ale jej część się po prostu zdezaktualizowała, między innymi o ceny jakie są obecnie na rynku usług budowlanych czy pozwolenia na budowę.

Radni ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego zawnioskowali o szczegółowe wyjaśnienia, bowiem pojawiły się nieścisłości czy 200 tysięcy złotych na być zatem przeznaczone na dokumentację, czy rozpoczęcie rzeczowych prac.

Potrzebna była przerwa

Ogłoszono przerwę, po której zastępca prezydenta Renata Knap wyjaśniła, że modernizacja szkolnej kuchni w dwunastce może kosztować 2,3 miliona złotych, natomiast koszt zakupu dodatkowego wyposażenia oszacowano na 426 tysięcy złotych.

- Gmina Stalowa Wola doposaża placówki, które jej podlegają. Kupujemy kotły konwekcyjne. W zeszłym roku w sposób kompleksowy objęliśmy swoimi pracami stołówkę na terenie Szkoły Podstawowej numer 11 - poinformowała Renata Knap.

Nowoczesny piec

Wyjaśniamy - piec konwekcyjno-parowy pozwala nie tylko na pieczenie , ale i gotowanie, blanszowanie, smażenie, grillowanie czy odświeżanie potraw. Piec z powodzeniem zastępuje zatem szereg popularnych w kuchni urządzeń, a sąsiadujące w nim potrawy nie przechodzą „obcym” zapachem.

Następnym etapem działań ma być remont kuchni w Szkole Podstawowej numer 12, który nie będzie żadnym „łataniem” i zostanie przeprowadzony kompleksowo. W tym roku nie ma jednak fizycznej możliwości wydatkowania tak dużej kwoty, tym bardziej, że sam remont wentylacji to koszt rzędu 400 tysięcy złotych. W Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczono całość kwoty, a modernizacja szkolnej kuchni zostanie przeprowadzona w przyszłym roku.

Myśleli o cateringu

Pojawiły się nieoficjalne głosy, że może lepszym i tańszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z usług firm zewnętrznych.

Za przekazaniem pieniędzy na aktualizację dokumentacji głosowali: Jerzy Augustyn, Mariusz Bajek, Łukasz Durek, Ilona Kaczmarek, Andrzej Kochan, Agata Krzek, Elżbieta Kulpa, Paweł Madej, Lucjan Małek, Paulina Miśko, Piotr Rut, Stanisław Sobieraj i Warchoł Łukasz. Przeciw byli Renata Butryn, Damian Marczak, Andrzej Szymonik. „Wstrzymali się od głosu Leszek Brzeziński, Karolina Paleń i Dariusz Przytuła. Czworo radnych było nieobecnych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – mieszkania drożeją

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie