Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Może być trudniej wziąć kredyt

red
Ponad 40 procent gospodarstw domowych w Polsce, a więc cztery na dziesięć, spłaca jakiś rodzaj kredytu.
Ponad 40 procent gospodarstw domowych w Polsce, a więc cztery na dziesięć, spłaca jakiś rodzaj kredytu.
Rosnące stopy procentowe i obawa przed spowolnieniem gospodarczym mogą w najbliższych miesiącach utrudnić dostęp do kredytów.

Bank chętnie da ci parasol w słoneczną pogodę i zabierze go, gdy tylko zacznie się chmurzyć - to porównanie jest może nieco przerysowane, ale dobrze oddaje zasady, którymi kierują się banki udzielając kredytów. Do tej pory w Polsce mieliśmy słoneczną pogodę, ale niektórzy wypatrują już na horyzoncie czarnych chmury.

Z wydanego w ubiegłym tygodniu raportu Narodowego Banku Polskiego, tworzonego na podstawie ankiety przeprowadzanej wśród banków, wynika, że w najbliższych miesiącach prawie połowa banków planuje podniesienie wymagań dla klientów ubiegających się o kredyty, i to zarówno konsumpcyjne, jak i mieszkaniowe. A tylko niewielki procent banków rozważa ułatwienia w dostępie do kredytów. - Na razie nie dotarły do nas informacje o tym, że banki zamierzają zaostrzyć zasady udzielania kredytów. Nie oczekiwałabym jednak drastycznych zmian w ofercie. U nas rynek kredytów hipotecznych dopiero się rozwija. Banki wciąż walczą o klientów. Podczas gdy jedne podnoszą wymagania, to inne je obniżają - mówi Aleksandra Wichrowska, doradca finansowy z Domu Kredytowego Notus.

OFIARY PODWYŻEK

- W ubiegłym roku dwa duże polskie banki zaostrzyły warunki udzielania kredytu, choć zapowiadało się na to, że na taki krok zdecyduje się znacznie więcej banków. A tak się nie stało. Zobaczymy, czy obecne prognozy NBP się sprawdzą. Na szczęście na rynku bankowym jest konkurencja i jeśli klient nie dostanie kredytu w jednym banku, może skorzystać z oferty innego - mówi Wojciech Lankoff z firmy Expander zajmującej się doradztwem finansowym (wojciechlankoff.pl – kredyt na dom Kielce). - Natomiast na pewno wszystkie osoby już spłacające kredyt w złotówkach odczuwają podwyżki stóp procentowych, które przekładają się na wyższe raty.

Problem mogą mieć też te osoby, które dopiero planują zaciągnięcie kredytu w złotówkach. Zasada jest taka, że jeśli oprocentowanie kredytów rośnie, a nasze zarobki nie, to maleje nasza zdolność kredytowa. W miarę więc jak Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, my możemy coraz mniej pożyczać. Dotyczy to nie tylko kredytów hipotecznych, ale i konsumpcyjnych, na samochody czy debetu na koncie.

WALUTY?

Skoro oprocentowanie kredytów złotówkowych rośnie, to może zapożyczać się w walutach obcych? - To zależy na jak długo planujemy zaciągnąć kredyt. Jeśli na kilka lat lub krócej, to ryzyko kursowe jest zbyt duże. Może się tak zdarzyć, że wahania kursu waluty, w której zaciągnęliśmy kredyt, uczynią go nieopłacalnym mimo atrakcyjnego oprocentowania - mówi Aleksandra Wichrowska. - Ale jeśli planujemy zadłużyć się na kilkanaście lat lub dłużej, to warto rozważyć taką opcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie