Nasza Loteria

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli gotowe. Jest zachwycające. Wkrótce otwarcie. Zobaczcie zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego są między innymi odtworzone wnętrza z tamtych czasów - na zdjęciu powyżej. Na kolejnych zdjęciach między innymi sklepy z lat trzydziestych ubiegłego wieku, zakłady usługo i dużo przemysłu.
W muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego są między innymi odtworzone wnętrza z tamtych czasów - na zdjęciu powyżej. Na kolejnych zdjęciach między innymi sklepy z lat trzydziestych ubiegłego wieku, zakłady usługo i dużo przemysłu. Zdzisław Surowaniec
Jak informuje Muzeum Regionalne zakończyła się budowa Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Gala otwarcia będzie w lipcu. Patronat nad ceremonią otwarcia przyjął prezydent Polski Andrzej Duda. My już dziś prezentujemy część wystawy jaką wkrótce będzie można oglądać. Jest zachwycająca - zobaczcie w galerii zdjęć.

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli wkrótce otwarte

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego to muzeum techniki, jej rozwoju i dostosowania do potrzeb człowieka. To przyczynek do rozważań na temat ludzkiej pomysłowości, innowacyjności, przedsiębiorczości i skutecznego dążenia do celu. W muzeum, centralną część narracji są unikatowe zabytki - kilkaset sztuk, w tym maszyny i wyposażenie pochodzące z Zakładów Południowych, zabytkowe pojazdy i produkty powstałe w copowskich zakładach.

Zobaczcie jak prezentuje się muzeum

Zgodnie z najnowszymi trendami muzeum jest multimedialne i interaktywne. Zawiera ponad 80 stanowisk z filmami, aplikacjami poszerzającymi wiedzę i quizami przeznaczonymi zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Interaktywność przejawia się także w różnych aktywnościach mechanicznych w ponad 20 stanowiskach. Tu aby zobaczyć efekt, trzeba podjąć określone działania, na przykład jazdę na rowerze treningowym. Poziom trudności jest zróżnicowany, dopasowany do różnych grup wiekowych.

W Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego znajduje się również przestrzeń dla dzieci, w której poprzez zabawę nasi najmłodsi zwiedzający będą poznawać historię i podstawowe zasady fizyki, mechaniki i innych dziedzin nauki. Składają się na to również strefy edukacyjne do prowadzania różnego rodzaju zajęć tematycznych, np. z chemii czy mechaniki.

Przestrzeń wystawiennicza podzielona jest na trzy części:
Wystawa główna nosi nazwę "Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce" i poświęcono ją historii COP-u. Oprócz przedstawienia historii "polskiego cudu gospodarczego" lat 30-tych XX wieku mamy okazję poznać najważniejsze postaci związane z polską nauką - nie tylko z dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja podzielona jest na moduły przedstawiające najważniejsze tematy związane z COP-em: rozwój przemysłu, wynalazki, rozwój transportu. Jedna z części mówi o architekturze i życiu społecznym. Każdy moduł składa się z kilku przestrzeni o różnym charakterze: ekspozytorów z zabytkami, stanowisk interaktywnych - również takich wymagających aktywności fizycznej, stanowisk multimedialnych z aplikacjami quizzowymi, aplikacjami poszerzającymi wiedzę, a także stref dla dzieci.

Wystawa "Miasto dla dzieci" to przestrzeń podzielona na dwa moduły: "Miasto budujemy" i "Miasto - odtwarzamy". W obu przestrzeniach służących do nauki przez zabawę, dzieci mogą poznać działanie na przykład prostych narzędzi, zasady budowy miast lub wcielić się w wykonawcę jednego z wielu przedwojennych zawodów.

Zobaczcie jak prezentuje się muzeum

"Przestrzeń zagadek" - tu czeka na zwiedzających niezwykła przygoda. Poprzez rozwiązanie różnorodnych zadań poznajemy historię jednego z ciekawszych epizodów z działalności konspiracji w Stalowej Woli w czasie II wojny światowej. Budowa placówki kosztowała 26,2 miliona złotych, z czego 16, 7 miliona złotych to środki unijne. Budowę muzeum zrealizowano w ramach projektu „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego”.

Rok 2022 to jubileusz 85-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dla Stalowej Woli to szczególna rocznica – miasto jest „dzieckiem COP-u”, a pamięć o cudzie gospodarczym międzywojnia jest w nim szczególnie żywa. Jednym z wydarzeń na podkreślenie tego jubileuszu będzie otwarcie w Stalowej Woli muzeum poświęconego COP-owi oraz ideom, jakie przyświecały jego twórcom. Muzeum odpowie na pytania kto był inicjatorem tej ogromnej inwestycji, kim byli jej budowniczowie, jakie przyniosło efekty.

Centralny Okręg Przemysłowy

Centralny Okręg Przemysłowy, w skrócie COP to okręg przemysłowy przemysłu ciężkiego o powierzchni 60 000 kilometrów kwadratowych(44 powiaty) i zamieszkany przez 6 milionów ludzi, budowany w latach 1936–1939 w południowo-centralnych dzielnicach Polski. Był jednym z największych przedsięwzięć gospodarczych II Rzeczypospolitej. Budowę COP zainicjował wicepremier do spraw ekonomicznych i jednocześnie minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski. Centralny Okręg Przemysłowy obejmował obszary obecnego województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego oraz częściowo mazowieckiego - głównie Radom i pobliskie Pionki. W latach międzywojennych były to bszary województw: wschodnią część kieleckiego, wschodnią krakowskiego, zachodnią lubelskiego i zachodnią lwowskiego. Były to w większości nieużytki rolne, nieurodzajne i przeludnione gospodarstwa karłowate i małorolne z reguły niezapewniające utrzymania rolnikom. Ludność wiejska stanowiła tam blisko 83% populacji. Najważniejsza część okręgu położona była w widłach Wisły i Sanu z centrum w Sandomierzu. Rejon ten położony na granicy Polski A i B utożsamiany był właściwie z całym okręgiem ze względu na znaczną liczbę zakładów przemysłowych. W 1939 roku planowano stworzenie tak zwanego „województwa COP” – województwa sandomierskiego, w którego granicach miały się znaleźć między innymi Kielce, Rzeszów i Radom. Tuż przed II wojną światową Stalowa Wola była jednym z najważniejszych ośrodków Centralnego Okręgu Przemysłowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie