Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Jarosław PANEK
Tak prezentuje się Muzeum Henryka Sienkiewicza od frontu
Tak prezentuje się Muzeum Henryka Sienkiewicza od frontu D. Łukasik
Do miejsca, w którym mieszkał nasz wielki noblista najłatwiej trafić, udając się z Kielc w kierunku Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego.

Dojazd własnym samochodem ułatwi ustawiony w Kostomłotach drogowskaz z informacją o muzeum.

"Letnia rezydencja" pisarza, jaką był jego tutejszy dworek, została zbudowana w latach 1900-1902. Turystę wita tak zwana Czerwona Brama, która prowadzi do stojącego na skarpie pałacyku. Stoi on w eleganckim parku zaprojektowanym przez znanego warszawskiego ogrodnika Franciszka Szaniora. Cały dom wraz z majątkiem (ponad 270 hektarów ziemi, 60 sztuk, bydła, 6 koni, maszyny rolnicze) otrzymał Sienkiewicz jako dar narodowy w 1900 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Dziś w dawnej siedzibie wielkiego właściciela Oblęgorka mieści się od 1958 roku muzeum, które powstało dzięki darowiźnie dzieci pisarza - Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewiczowi.

Pierwsze piętro, gdzie były niegdyś pokoje dzieci i pokoje gościnne, mieści obecnie wystawę biograficzno - literacką. Znajdziemy tu wiele informacji na temat pisarza, jego działalności pozaliterackiej, światowej sławy i egzotycznych podróży. Jedną z większych atrakcji tych zbiorów są albumy, adresy, dokumenty i listy przesyłane jubilatowi
w dowód uznania, podziwu i czci dla talentu, który służył sprawie narodowej. Ostatnia część wystawy prezentuje nam Sienkiewicza, jako autora poczytnych książek w Polsce i na świecie. Zgromadzono tu więc szeroki wybór obcojęzycznych wydań dzieł pisarza, w tym… komiksy i wydania Breille'a. W centralnym miejscu pomieszczenia stoi gablota poświęcona Nagrodzie Nobla z 1905 roku, w której znajduje się między innymi tekst dziękczynnego przemówienia wygłoszonego w Sztokholmie, a także fotokopia dyplomu z tłumaczenie tekstu, informującego za co pisarz dostał to najwyższej klasy wyróżnienie. Muzeum systematycznie gromadzi publikacje dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, opracowania związane z jego osobą i okresem, w którym żył, a także książki o regionie. To wszystko mogą tu oglądać turyści.

Ale znajdą tu oni nie tylko dokumenty i książki. Wiele wnętrz nadal wygląda bowiem tak jak za czasów, gdy mieszkał tu nasz noblista i jest urządzone jego meblami. Można więc zobaczyć, jak mieszkał wielki pisarz.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku jest czynne od wtoku do niedzieli w godzinach 10.00 - 17.00. Zwiedzanie trwa około godziny. Wejście ostatniej grupy o godzinie 16.15. Ceny biletów: 8 zł - normalny, 4 zł - ulgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie