Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli podsumowało rok

Zdzisław Surowaniec
Największym hitem ubiegłego roku była wystawa prac Stefana Norblina.
Największym hitem ubiegłego roku była wystawa prac Stefana Norblina. Zdzisław Surowaniec
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli podsumowało ubiegły rok. Był imponujący. Placówka pokazała w kraju i za granicą łącznie 45 wystaw, które obejrzało ponad 300 tysięcy zwiedzających. A całą tę gigantyczną pracę wykonał zespół pracowników, liczący zaledwie kilkanaście osób.

Frekwencja na wszystkich wystawach stalowowolskiego Muzeum wyniosła 331 tys. 800 osób, z czego w samej Stalowej Woli 14 tys. 200 osób gościło w budynku Muzeum i ok. 9 tys. 500 osób obejrzało wystawy plenerowe. Poza miastem w Polsce frekwencja wyniosła blisko 65 tys., natomiast prezentacje zagraniczne obejrzało ok. 243 tys. 100 osób. Pracownicy Muzeum przeprowadzili blisko 600 różnego rodzaju zajęć edukacji muzealnej, w których wzięło udział ponad 11 tysięcy osób.

Muzeum ma obecnie sześć wystaw stałych, a w roku ubiegłym pokazało ponadto 19 ekspozycji czasowych, z tego dwanaście w budynku przy ulicy Sandomierskiej, dwie w hali wystawy "COP dla przyszłości" (dawne warsztaty szkolne), dwie plenerowe przed kinem Ballada i trzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

TRZY KONTYNENTY

Największym ubiegłorocznym przedsięwzięciem była pionierska wystawa prac Stefana Norblina, sprowadzonych z trzech kontynentów, otwierana przy udziale ministra kultury, ambasador Indii, maharadży Jodhpuru i wielu innych znakomitych gości. To była także pierwsza stalowowolska wystawa pokazywana na kontynencie azjatyckim - w dwóch muzeach indyjskich: w New Delhi i Bombaju, gdzie spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. W roku 2011 ponadto w Hongkongu prezentowana była stalowowolska wystawa designu.

Na kontynencie europejskim natomiast już od paru lat stalowowolskie muzeum promuje najnowszą polską sztukę użytkową. Prace młodych designerów pokazywane były na wystawach z cyklu Unpolished, Dziecinada i Zwykła rzecz w Wenecji, Mediolanie, Rzymie, Paryżu, Wiedniu, Budapeszcie, Zagrzebiu, Berlinie, Kolonii, Hanowerze i Düsseldorfie. Dziecinada eksponowana była także w Polsce - w Łodzi. W tym samym mieście Muzeum prezentowało swoją interaktywną wystawę integracyjną "Poczuj sztukę", która następnie gościła w krakowskim Muzeum "Manggha", natomiast do Szczecina trafiła stalowowolska ekspozycja "Mikrus auto, któremu nie pozwolono dorosnąć".

LISTY Z PRZESZŁOŚCI

Nadspodziewanie duży sukces odniosły dwie niewielkie wystawy: "Listy z przeszłości" - omawiane szeroko w mediach ogólnopolskich i "Mikrus - auto, któremu nie pozwolono dorosnąć" - nagrodzony I miejscem i statuetką Sybilli w kategorii wystaw techniki. W tym samym konkursie dwa inne zgłoszone przedsięwzięcia Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli otrzymały nominacje w swoich dziedzinach: wystawa archeologiczna "Wczesne wieki średniowiecza" i projekt edukacyjny dla dzieci, w tym niepełnosprawnych: "Przestrzeń interaktywna".

A to jeszcze nie koniec nagród i wyróżnień, jakie Muzeum otrzymało w roku 2011: w konkursie Polski Internet strona www.it.stalowawola.pl promującą szlak architektury art déco Stalowa Wola, Lwów otrzymała aż trzy nagrody, natomiast w konkursie na Perły w Koronie Podkarpacia stalowowolskie Muzeum zostało uznane za największą atrakcję turystyczną województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie