MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Stalowej Woli czynne od 17 maja. Jest tam sporo ciekawych rzeczy do obejrzenia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kultowy już rower składak Wigry oraz kolorowa szklana ryba jako ozdoba domów
Kultowy już rower składak Wigry oraz kolorowa szklana ryba jako ozdoba domów Zdzisław Surowaniec
Od niedzieli 17 maja można odwiedzić Muzeum Regionalne w Stalowej Woli po dwumiesięcznej przerwie.

Na publiczność czekają propozycje wystawiennicze, choć są zmiany organizacyjne. Obok znanych już wystaw stałych: „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, „Alfons Karpiński ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli” i „Galeria przez dotyk”, udostępnione zostaną także nowe wystawy czasowe. Tym razem będzie to uczta szczególnie dla miłośników dizajnu - wzronictwa przemysłowego.

W budynku, przy ulicy Sandomierskiej 1, otwarta została wystawa „Elementarz polskiego dizajnu”, którą entuzjastycznie odebrano w wielu miastach Polski, Europy i świata (Korea i Kanada). Pokazuje sto lat polskiego dizajnu oczami najlepszych polskich grafików, wśród którychsą Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Edgar Bąk, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska czy Monika Hanulak. A to tylko niektórzy znani polscy artyści włączeni w ten projekt.

Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach. Pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Ekspozycja łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Prezentacja projektów ukazuje, że w 100-letniej historii polskiego dizajnu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując nowe oblicza. Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. Powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski. Wystawie towarzyszy publikacja dostępna w muzealnym sklepie on-line.

Wystawa jest organizowana przez Muzeum Regionalne oraz Instytut Adama Mickiewicza, w ramach programu promującego polski design na świecie i jest częścią międzynarodowego programu kulturalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie