Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na lekcji w Anglii. Wyjątkowa szkoła powstaje w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Nauka w jednej z klas Społecznego Liceum w Stalowej Woli.
Nauka w jednej z klas Społecznego Liceum w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi - taką nazwę mieć będzie nowa placówka dydaktyczna, która rozpocznie działalność w Stalowej Woli od nowego roku szkolnego 2014/2015.

- Będzie to jedyna tego typu szkoła średnia w województwie podkarpackim, w której przedmioty takie jak historia, wiedza o społeczeństwie, informatyka, matematyka, biologia, chemia będą nauczane w języku angielskim od klasy drugiej - powiedział dyrektor szkoły Lucjan Małek.

Jak dyrektor dodaje, przewidywane są następujące rozszerzenia biologiczno-chemiczne i matematyczno-historyczne z przedmiotami kierunkowymi także w języku angielskim. - Będzie to jedyna placówka na naszym terenie, która ma możliwość przeprowadzania matury dwujęzycznej, której zaliczenie daje większe szanse na dostanie się na prestiżowe kierunki studiów - zapewnia dyrektor Małek.

Dyrektorowi szkoły udało się skompletować kadrę pedagogiczną, gdyż nauczyciele muszą być magistrami filologii angielskiej oraz magistrami drugiego przedmiotu. W listopadzie 2013 roku szkoła uzyskała akceptację Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Patronat nad liceum objął Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Współpraca z wyższą uczelnią oznacza możliwość odbywania zajęć laboratoryjnych w budynkach uniwersytetu i prowadzenia zajęć dla licealistów przez pracowników naukowych. Placówka nawiązała porozumienie ze szkołą językową SANGWANN na Malcie, z której pomocą będą organizowane zagraniczne obozy językowe.

- Planujemy, poczynając od klasy pierwszej, część lekcji z takich przedmiotów jak matematyka, historia i biologia prowadzić w języku angielskim. Po podsumowaniu daje to 9 godzin tygodniowo zajęć w języku angielskim - wylicza dyrektor. - Od klasy drugiej wprowadzimy następujące rozszerzenia: matematyczno - historyczne, w którym zajęcia w języku angielskim prowadzone będą z matematyki i historii, jako zajęcia dodatkowe proponujemy ekonomię w praktyce i historię kultury krajów anglojęzycznych, które będą miały charakter konwersacyjny.

Szkoły niepubliczne są szkołami płatnymi, ale szkoła chce wprowadzić opłaty w wysokości nie przekraczającej 200 złotych (co w przeliczeniu daje 1 do 2 godzin korepetycji tygodniowo w skali miesiąca). Środki z tytułu czesnego wykorzystamy do organizacji zajęć dodatkowych lub zwiększenia wymiaru godzin z przedmiotów obowiązkowych, bo taką możliwość szkoły niepubliczne mają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie