Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu rozpoczęła się akcja "Nie pal śmieci"

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
sxc.hu
Urząd Marszałkowski w Rzeszowie wraz z podkarpackimi samorządami rozpoczął akcję przeciwko nielegalnemu pozbywaniu się odpadków

Kary za spalanie

Kary za spalanie

W Polsce obowiązuje całkowity zakaz spalania odpadów w domowych piecach oraz ogniskach. Mandat za spalanie śmieci w domowych piecach oraz ogniskach wynosi 500 złotych, kara grzywny do 5 tysięcy złotych, a areszt nawet do 30 dni (w przypadku jeśli właściciel posesji utrudnia przeprowadzenie kontroli swojego domu).

Często w okresie zimowym wiele osób ulega pokusie pozbycia się śmieci paląc je w piecach domowych. Metoda ta nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, wydajność energetyczna śmieci nie jest tak wielka, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i kosztownych kłopotów.
Spoty telewizyjne, ulotki, ogłoszenia w urzędach miejskich oraz gminnych. Na Podkarpaciu rozpoczęła się akcja "Nie pal śmieci".
POWÓD: ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA
Pomysł na zorganizowanie akcji powstał w chwili, kiedy okazało się, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie podsumował wyniki badań zanieczyszczenia powietrza. Okazało się, że dobowe normy poziomu pyłu są przekraczane w Jarosławiu, Jaśle, Krośnie, Mielcu, Nisku, Przemyślu oraz Rzeszowie.
Pył PM10, bo o nim mowa, ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Powoduje zwiększenie zachorowalności na choroby układu oddechowego. Za sprawą zawartych w nim toksyn (dioksyn i furanów) może się przyczyniać do powstawania alergii i nowotworów.
Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Stężenie pyłu wzrasta zimą, głównie za sprawą indywidualnych, domowych kotłowni, opalanych węglem. Do tego często dochodzi do zabronionego spalania w piecach różnych odpadów.
Temperatura w piecach domowych wynosi zaledwie od 200 do 500 stopni Celsjusza. Jednym z czynników, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo jest właśnie zbyt niska temperatura spalania. Z domowych palenisk do atmosfery wydostają się wtedy szkodliwe substancje chemiczne, a ich lista jest długa.
NIE OGRZEJEMY SIE, A ZATRUJEMY
Po opublikowaniu wyników Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie postanowił działać.
- Akcja "Nie pal śmieci" ma charakter edukacyjno-informacyjny. Chcemy poprzez urzędy miast i gmin informacja dotarła do jak największej liczby mieszkańców. W spocie ukazane są zagrożenia dla środowiska oraz naszego zdrowia przez spalanie odpadów w piecach - pisze Andrzej Kulig dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. - Łudzimy się, że ogrzejemy mieszkanie paląc śmieci i oszczędzimy na zakupie materiałów opałowych. Nic bardziej mylnego, bo sami się trujemy, narażamy zdrowie naszych sąsiadów, a potem jeszcze może spotkać nas kara.
GRZYWNA
Do akcji oprócz samorządów przyłączyła się podkarpacka policja. Komisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zauważa, że mundurowi coraz częściej interweniują w mieszkaniach, które są dogrzewane przez spalanie śmieci.
- W Polsce obowiązuje całkowity zakaz spalania śmieci w ogniskach oraz w domowych piecach. Policjanci, a także strażnicy miejscy są coraz częściej wzywani do domów, gdzie zachodzi podejrzenie spalania odpadów - mówi komisarz Paweł Międlar. - Co grozi łamiącym prawo? Mandat, a w najgorszym przypadku kara grzywny do 5 tysięcy złotych lub trzydziestodniowy areszt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie