MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu rusza ogólnopolska akcja STOP18

KaT
Właściciele lokalnych sklepów, którzy włączą się do akcji, otrzymają specjalne naklejki, które będą informowały klientów o udziale w akcji – pokazuje Marek Bukała, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu.
Właściciele lokalnych sklepów, którzy włączą się do akcji, otrzymają specjalne naklejki, które będą informowały klientów o udziale w akcji – pokazuje Marek Bukała, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. KaT
W naszym regionie ruszyła akcja znakowania sklepów, w których nieletni nie będą mogli kupić papierosów. Gdy w szkołach lekarze będą mówili o szkodliwości palenia, strażnicy miejscy będą uświadamiali sprzedawców, czym grozi sprzedaż tytoniu nieletnim. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego programu STOP18!

Program STOP18! jest największą w Polsce akcją zapobiegającą dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. W ramach tegorocznej XII edycji programu uczestniczy między innymi Jasło, Przemyśl, Jarosław, Brzozów, Tarnobrzeg i Stalowa Wola, Grodzisko Dolne, Mielec, Rzeszów, Sanok. W projekcie edukacyjnym dla młodych sprzedawców uczestniczą Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Stalowej Woli oraz Zespół Szkół nr 2.

ULOTKĄ W RODZICA I HANDLOWCA

Tegoroczna edycja programu potrwa do końca listopada. Organizatorzy szacują, że materiały edukacyjne dotrą do kilkudziesięciu tysięcy punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych
w Polsce. Dzięki ulotce "Jak uchronić Twoje dziecko przed paleniem?", rodzice będą mogli lepiej przygotować się do trudnej rozmowy o palącym problemie. - Program ma również przekonać Polaków, że warto reagować w sytuacji, gdy widzimy jak niepełnoletni kupuje papierosy - tłumaczy Michał Pełczyński, Krajowy Koordynator Programu. - Często świadkowie takiego zdarzenia nie wiedzą, kogo poinformować o łamaniu prawa. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić stronę internetową www.sklepdokontroli.pl, na której można anonimowo podać adres punktu handlowego, podejrzanego o sprzedaż papierosów dzieciom.

ULOTKI I SPOTKANIA

Ulotki i materiały dotarły już do siedziby straży miejskiej w Tarnobrzegu, która od kilu lat uczestniczy w programie. - Zaczynamy spotkania w szkołach - mówi Marek Bukała, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. - Zabieramy z sobą materiały edukacyjne, za pośrednictwem, których będziemy chcieli przekonać młodych ludzi, by nie sięgali po papierosy.

Zdaniem organizatorów akcji i tych, którzy w niej uczestniczą za zbyt dużą dostępność nieletnich do wyrobów tytoniowych nie należy obwiniać sądów oraz służb mundurowych. - Największy problem jest ze złapaniem nieodpowiedzialnych sprzedawców na gorącym uczynku - dodaje komendant Bukała. - Ponadto, aby doszło do ukarania handlowców, Sąd Grodzki musi mieć konkretne dowody popełnienia wykroczenia, a tych zwykle nie ma. Prawo wymaga, aby strażnicy miejscy wykonywali swoje obowiązki w mundurze. Oznacza to, że strażnik przestaje być anonimowy. Owszem był pomysł, by strażnik szedł do akcji w cywilu, ale skończyło się tylko na zapowiedziach.

Dlatego raz w roku członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tarnobrzegu spotykają się z właścicielami sklepów, punktów handlowych i poruszają temat sprzedaży tytoniu nieletnim. Czy spotkania przynoszą oczekiwane rezultaty? - Muszę przyznać, że liczba skarg na sprzedawców, którzy mimo zakazu sprzedają nieletnim tytoń nie jest duża - przyznaje Marek Bukała. - Najwięcej interwencji dotyczy sprzedaży papierosów na sztuki, choć i ten proceder w ostatnim czasie występuje coraz rzadziej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie