MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na ścianie bloku w Nisku powstał mural z wizerunkiem mistrza, pilota Stanisława Kluka

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Mural Stanisława Kluka na ścianie bloku w Nisku
Mural Stanisława Kluka na ścianie bloku w Nisku Osiedlowe freski
Mural z wizerunkiem pilota i szybownika z mistrzowskimi tytułami Stanisława Kluka powstał na ścianie bloku w Nisku.

Na ścianie bloku w Nisku powstał mural z wizerunkiem pilota Stanisława Kluka

- Dziesięć godzin i namalowany! Po czterech latach nareszcie powstał! - ogłosili artyści na facebooku „Osiedlowe freski”. Jak przyznali, od powstania pomysłu i projektu do realizacji nie było łatwo.

- Miał powstać w Stalowej Woli, ale sytuacja była podobna jak z Luckiem Trelą. Potem brak ścian, sponsorów i chęci mieszkańców – stwierdzili. Podziękowania skierowali dla prezesa Spółdzielni Semafor w Nisku, Zygmunta i Pawła Koszów, Jacka Z., Marcina T. i wszystkich, którzy się zrzucili na mural!

Kim był Stanisław Kluk?

Stanisław Kluk urodził się w 1939 roku w Nisku. Był instruktorem szybowcowym, samolotowym, modelarzem, pilotem zawodowym PLL LOT S.A. Wielokrotnym reprezentantem Polski w zawodach międzynarodowych i mistrzostwach świata. Mistrz Sportu w szybownictwie. Posiadał diamentową odznakę szybowcową.

W latach 1957-1977 roku związany z Aeroklubem Stalowowolskim, gdzie został wyszkolony i pracował zawodowo, był szefem modelarstwa, instruktorem lotniczy, szefem wyszkolenia. Jednym z największych sportowców Stalowej Woli. Z okazji czterdziestolecia Aeroklubu Stalowowolskiego otrzymał Złotą Odznaką Zasłużony dla Aeroklubu Polskiego.

Osiągnięcia: ośmiokrotny szybowcowy mistrz Polski, trzykrotny wicemistrz i dwukrotny II wicemistrz, brązowy medalista mistrzostw świata w klasie otwartej i zdobywca pucharu za najlepszy wynik na szybowcu 19-metrowym (1972), szybowcowy wicemistrz Czechosłowacji (1968) i państw socjalistycznych (1981).

Ustanowił 7 rekordów krajowych, w tym jeden świata. Dwukrotnie zwyciężył w Całorocznych Zawodach Szybowcowych. Laureat Medalu Czesława Tańskiego (1972) i Błękitnych Skrzydeł. Zasłużony działacz kultury fizycznej i Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego. Zmarł przed sześcioma laty, pochowany na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie