MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze kwiaty

/ATA/
Cyklamen jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych, hodowanych w mieszkaniach, ale też najczęściej wyrzucaną, ponieważ trudno ją utrzymać do następnego sezonu. Nie jest - wbrew obiegowej opinii - rośliną jednoroczną.
Cyklamen jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych, hodowanych w mieszkaniach, ale też najczęściej wyrzucaną, ponieważ trudno ją utrzymać do następnego sezonu. Nie jest - wbrew obiegowej opinii - rośliną jednoroczną. Echo Dnia
Azalia uprawiana jako roślina doniczkowa jest najczęściej małym krzewem, który przy właściwej pielęgnacji może powtarzać kwitnienie przez kilka lat.
Azalia uprawiana jako roślina doniczkowa jest najczęściej małym krzewem, który przy właściwej pielęgnacji może powtarzać kwitnienie przez kilka lat. Echo Dnia

Azalia uprawiana jako roślina doniczkowa jest najczęściej małym krzewem, który przy właściwej pielęgnacji może powtarzać kwitnienie przez kilka lat.
(fot. Echo Dnia)

Zachwycają nas swoją urodą, ale jak wszystkie piękności, mają swoje wymagania i kaprysy. Jeśli je spełnimy - a przy odrobinie wiedzy i wysiłku nie będzie to trudne - odpłacą się nam pięknymi kwiatami.

Piękne kwiaty storczyków utrzymują się na roślinie przez około trzy miesiące, czasem dłużej, i pojawiają się dwa, a czasem nawet trzy razy w roku. Można
Piękne kwiaty storczyków utrzymują się na roślinie przez około trzy miesiące, czasem dłużej, i pojawiają się dwa, a czasem nawet trzy razy w roku. Można spotkać rośliny kwitnące na biało, różowo, żółto, pomarańczowo, karmino-wo. Bywają też kwiaty z cętkam Echo Dnia

Piękne kwiaty storczyków utrzymują się na roślinie przez około trzy miesiące, czasem dłużej, i pojawiają się dwa, a czasem nawet trzy razy w roku. Można spotkać rośliny kwitnące na biało, różowo, żółto, pomarańczowo, karmino-wo. Bywają też kwiaty z cętkam
(fot. Echo Dnia)

Cyklamen

Cyklamen jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych, hodowanych w mieszkaniach, ale też najczęściej wyrzucaną, ponieważ trudno ją utrzymać do następnego sezonu. Nie jest, wbrew obiegowej opinii, rośliną jednoroczną.

Roślina posiada długoogonkowe liście, bardzo atrakcyjne kwiaty w kolorach od białego przez bladoróżowy, różowy aż do czerwonego. Uprawiana jest jako roślina doniczkowa i na kwiat cięty.

Często ze względu na złe warunki, w których cyklamen jest uprawiany, kwitnie krótko i po przekwitnięciu kończy żywot. Właściwa pielęgnacja nie tylko wydłuży kwitnienie na cały okres jesienno-zimowy, ale pozwoli cieszyć się jego uroczymi kwiatami przez wiele lat.

Roślina ta wymaga stanowiska chłodnego, najlepsze jest na wschodnim oknie. Zimą, czyli w pełni kwitnienia, temperatura nie powinna przekraczać 16 stopni C. Wskazany jest spadek temperatury w nocy. Zbyt wysoka temperatura i nasłonecznienie powodują więdnięcie rośliny. Podlewamy obficie, zwłaszcza podczas kwitnienia, miękką i letnią wodą. Okazy silnie kwitnące należy podlewać dwa-trzy razy dziennie. Jeżeli bulwa korzeniowa posadzona jest głęboko, wodę lepiej jest wlewać do podstawki, a jej nadmiar wylać po godzinie.

Przekwitłe kwiaty i pożółkłe liście należy natychmiast usuwać, obcinając u nasady. Nie można dopuścić do wytworzenia nasion. Po kwitnieniu, kiedy liście zaczynają żółknąć, roślinę należy podlewać i zasilać nawozami. Następnie doniczkę warto przestawić w zacienione miejsce w ogrodzie, kładąc ją na boku, aby ograniczyć dostawanie się do niej wody w czasie deszczu. Cyklamen pozostaje w stanie spoczynku do sierpnia. Gdy pojawią się nowe liście, należy roślinę przesadzić do mieszanki kompostu z torfem (lub do gotowych mieszanek przeznaczonych dla cyklamenów). Mniej więcej jedna trzecia bulwy powinna wystawać nad powierzchnię ziemi.

We wrześniu roślinę można przenieść do domu i umieścić w chłodnym oknie, najlepiej o wschodnie wystawie. Należy unikać wystawy południowej. Cyklamen lubi dużo światła, ale musi ono być rozproszone i nie może nagrzewać rośliny. W tym czasie przez około dwa tygodnie warto usuwać zawiązujące się pąki kwiatowe, by wzmocnić nasz okaz. Tak przygotowany cyklamen rozkwitnie z początkiem listopada, a jeżeli będziemy o niego dbać, może kwitnąć nawet do marca.

Cyklameny rozmnażamy wyłącznie z nasion, ale w warunkach domowych bardzo trudno doprowadzić je do kiełkowania. Przy zakupie rośliny warto zwrócić uwagę na kilka cech charakteryzujących zdrową, silną roślinę. Powinna mieć silne liście (pozwalające postawić na nich doniczkę do góry dnem), mnóstwo pąków kwiatowych głęboko pomiędzy liśćmi. Bulwa powinna wystawać z ziemi i nie może wykazywać śladów gnicia.

Azalia

Azalia uprawiana jako roślina doniczkowa jest najczęściej małym krzewem (mogą być inne formy), który przy właściwej pielęgnacji może powtarzać kwitnienie przez kilka lat.

Najczęściej kupujemy azalię kwitnącą. Trzeba pamiętać, że roślina w tym czasie potrzebuje dużo wody - najlepiej miękkiej i bez wapnia. By kwitła długo, należy stale utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża, nie dopuszczając do przeschnięcia ziemi. W razie wyschnięcia, należy wstawić doniczkę do naczynia z wodą i trzymać do czasu, aż ziemia na wierzchu stanie się wilgotna. Azalię należy postawić w miejscu jasnym, lecz nie słonecznym, w niezbyt gorącym pomieszczeniu (do 20 stopni C i z dala od przeciągów).

Jeśli chcemy, by azalia powtórzyła kwitnienie w następnym roku, oczyszczamy roślinę z martwych kwiatów i brzydkich liści i przenosimy do jasnego i chłodnego pomieszczenia. Ograniczamy też podlewanie i tak trzymamy do końca maja.

Pod koniec maja wynosimy azalię na zewnątrz (do ogrodu, na taras), pamiętając, by zapewnić jej półcieniste miejsce. Najlepiej doniczkę "zadołować" (czyli obsypać ziemią), by w ten sposób zmniejszyć ryzyko przesuszania. Na zewnątrz trzymamy azalię do końca września. W tym czasie obficie podlewamy, nawozimy, ale tylko do końca lipca. Stosujemy słaby roztwór (1g/litr wody) nawozu zawierającego fosfor, podlewamy nim roślinę co 10-14 dni. Przycinamy wybiegające gałązki, by utrzymać właściwy pokrój. We wrześniu przenosimy roślinę do chłodnego pomieszczenia (około 10 stopni C ) i tu podlewamy nieco skąpiej. Po utworzeniu się pąków azalię stopniowo przyzwyczajamy do wyższych temperatur, aż do 20 stopni C.

Azalię przesadza się nie częściej niż co 2-3 lata, wiosną, zaraz po zakończeniu kwitnienia, w podłoże specjalnie przygotowane dla rododendronów (pH kwaśne 4,5-5,5) lub w mieszankę ziemi liściowej z dodatkiem torfu i piasku. Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, zostaniemy wynagrodzeni długim życiem azalii i corocznym obfitym kwitnieniem.

Storczyki

Ich piękne kwiaty utrzymują się na roślinie przez około trzy miesiące, czasem dłużej, i pojawiają się dwa, a czasem nawet trzy razy w roku. Można spotkać rośliny kwitnące na biało, różowo, żółto, pomarańczowo, karminowo. Bywają też kwiaty z cętkami lub paskami.

Rośliny oferowane w kwiaciarniach to mieszańce, selekcjonowane w taki sposób, aby dobrze znosiły warunki uprawy w mieszkaniach. O długim kwitnieniu i dobrym wzroście roślin decyduje światło. Okno o wystawie wschodniej lub zachodniej wydaje się najbardziej odpowiednie. Okno skierowane na południe powinno mieć firankę lub rolety. Rośliny dobrze znoszą nawet silne nasłonecznienie, ale nie promienie bezpośrednio padające na liście. Gdy temperatura jest wyższa niż 35 stopni C, trzeba zredukować ilość światła. Najłatwiej osiągnąć to przez odsunięcie rośliny od okna. Jeśli storczyk stoi od strony północnej należy przybliżyć go do szyby, ale tak, aby liście jej nie dotykały.

Storczyki pozytywnie reagują na zwiększoną wilgotność względną otaczającego go powietrza, ale nie jest to niezbędnym warunkiem osiągnięcia sukcesu w uprawie. Rośliny warto ustawić w sąsiedztwie tacek z wodą lub dekoracyjnego pojemnika wypełnionego ładnymi kamieniami, kawałkami skał czy muszelkami zatopionymi w płytkiej wodzie. Doniczki nie mogą jednak w żadnym przypadku stać na spodkach wypełnionych wodą. Zawsze muszą mieć zapewniony dostęp powietrza do korzeni od spodu pojemnika.

Należy przyjąć zasadę, że podlewamy wtedy, gdy naprawdę wiemy, że podłoże jest lekko przesuszone. Można to poznać, oceniając wagę doniczki z rośliną lub wkładając do podłoża palec na głębokość około 2 centymetrów - po wyjęciu powinien być suchy.

Dobrym sposobem nawożenia jest przemienne obfite podlewanie - raz czystą wodą, raz roztworem nawozu. Stosowanie czystej wody konieczne jest dla wypłukania nadmiaru nawozu oraz tworzących się kryształków różnych soli powstających w procesie transpiracji i parowania.

Storczyki nie lubią zbyt częstego przesadzania. Zmieniamy im ziemię, gdy straci traci luźną strukturę, umożliwiającą swobodny dostęp powietrza do korzeni, zwykle co 2 lata. Składnikami podłoża mogą być kora, włóknisty torf, perlit, styropian. Bezpośrednio po przesadzeniu, przez około dwa tygodnie, roślin nie podlewamy. W tym czasie uszkodzone, mięsiste korzenie zasklepią rany.

_Architekt krajobrazu Małgorzata Skowron radzi: - Zdecydowanie więcej szkody przynosi zbyt częste podlewanie roślin, aniżeli nadmierne przesuszenie. Po przesuszeniu należy podlać tak obficie, aby przynajmniej 20 procent wody wyciekło przez otwory doniczki. Nieprzestrzeganie tej zasady jest w zdecydowanej większości przypadków powodem utraty wielu innych roślin doniczkowych._

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najpiękniejsze kwiaty - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie