Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2023. W Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli czytali „Nad Niemnem”. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Stalowej Woli, w tle rzeka Niemen
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Stalowej Woli, w tle rzeka Niemen Zdzisław Surowaniec
Miejska Biblioteka w Stalowej Woli zorganizowała w sobotę 9 września Narodowe Czytanie. Lektorzy czytali fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Wśród lektorów znaleźli się: Monika Brzezińska, Lila Wojciak, Waldemar Pawłowski, Zbigniew Partyka, Grzegorz Męciński, Katarzyna Mastalerczyk, Małgorzata Grudzień, Mirosława Ofiara, Janina Belcarz, Renata Cichy, Piotr Słuchocki, Barbara Herdzik – Zawrotniak, Beata Trybuła, Renata Czernecka-Skrok, Elżbieta Kotwica i Beata Życzyńska. Oprawę muzyczną zrealizował Kwartet Smyczkowy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej.

W holu biblioteki zorganizowana została wystawa książek Elizy Orzeszkowej. Uczestnicy czytania mogli sobie przybić na swoich książkach pieczątkę Narodowego Czytania. Rozdawano także zakładki książkowe z fragmentami „Nad Niemnem” i zdjęciami nadniemeńskich kwiatów.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku polskie nowele. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – dodał Prezydent w swoim liście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie