Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi strażacy jadą z pomocą na Bałkany

Marcin RADZIMOWSKI
Po odprawie w Krośnie grupa ratowników wyruszyła w podróż na Bałkany. W pierwszym rzędzie siódmy od lewej aspirant Leszek Siwecki, za nim niewidoczny na zdjęciu młodszy aspirant Sławomir Bałata – obaj z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.
Po odprawie w Krośnie grupa ratowników wyruszyła w podróż na Bałkany. W pierwszym rzędzie siódmy od lewej aspirant Leszek Siwecki, za nim niewidoczny na zdjęciu młodszy aspirant Sławomir Bałata – obaj z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. KW PSP Rzeszów
37 polskich strażaków, a wśród nich dwóch strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu - aspirant Leszek Siwecki i młodszy aspirant Sławomir Bałata, jest właśnie w drodze do Bośni i Hercegowiny.

Jadą ze specjalistycznym sprzętem, by przez minimum dwa tygodnie pomagać w usuwaniu skutków potężnej powodzi, jaka nawiedziła Bałkany.

Skład modułu HCP (High Capacity Pomping Module), jaki w środę wieczorem wyruszył po odprawie w Krośnie, tworzy 37 strażaków: 26 z Podkarpacia, siedmiu ze Śląska, dwóch z Małopolski i dwóch z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Ratownicy zabrali ze sobą kilkanaście samochodów, 22 pompy o łącznej wydajności stu tysięcy litrów na minutę, kontener sanitarny i kontener kwatermistrzowski, dzięki któremu można wybudować w pełni samowystarczalne obozowisko dla strażaków. W skład modułu wchodzi także samochód dowodzenia i łączności, a strażacy oprócz sprzętu mają do dyspozycji pakiety żywnościowe wystarczające na 36 godzin.

DWÓCH Z TARNOBRZEGA

W grupie podkarpackich ratowników, którzy wyruszyli na tereny zniszczone przez powódź, są strażacy z komend w Rzeszowie, Jarosławiu, Kolbuszowej, Mielcu, Jaśle, Ustrzykach Dolnych, Sanoku, Przemyślu i Tarnobrzegu.

- Z naszej komendy wyjechali dwaj strażacy wchodzący w skład Podkarpackiego Modułu Pomp Wysokiej Wydajności, zabierając ze sobą samochód wężowy zbudowany na bazie mercedesa a tego, którego podstawowe wyposażenie stanowi trzy tysiące metrów bieżących linii wężowych umożliwiających przetłaczanie wody na duże odległości. To samochód specjalistyczny przeznaczony między innymi właśnie do likwidacji skutków powodzi - wyjaśnia starszy kapitan Jacek Widuch, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

DOSTALI PO POWODZI

Wóz bojowy, którym tarnobrzescy strażacy wyruszyli do Bośni i Hercegowiny, na wyposażeniu jednostki jest od grudnia 2011 roku. Samochód na wyposażeniu posiada także sprzęt niezbędny do prowadzenie długotrwałych działań w terenie - zintegrowany maszt oświetleniowy, namiot pneumatyczny, agregat prądotwórczy, podręcznych sprzęt ratowniczy. Skuteczność działań w grząskim, powodziowym terenie gwarantuje napęd na obie osie oraz wyciągarka.

Decyzję o wysłaniu polskich ratowników na tereny zniszczone przez powódź podjął szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. W 2010 roku, kiedy żywioł nawiedził miedzy innymi Podkarpacie, korzystaliśmy z pomocy strażackich modułów HCP z Czech i Niemiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie