Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastolatki z Polski surfując po internecie robią to… bezmyślnie

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
Tak wynika badania uczniów przeprowadzonego w wielu krajach.

Zapytaliśmy naszych Czytelników, czy dzieci i młodzież potrafią rozsądnie używać komputera.

Zapytaliśmy naszych Czytelników, czy dzieci i młodzież potrafią rozsądnie używać komputera.

Katarzyna z Tarnobrzega: - Na pewno lekcje informatyki powinny być ciekawiej prowadzone. Wiem, że w niektórych szkołach, uczniowie sobie wtedy "buszują" po sieci i tyle.

Ilona z Tarnobrzega: - Sama widzę, że jest z tym różnie. Niektórzy wiedzą, że internet to nie jest tylko źródło zabawy, a przede wszystkim miejsce, gdzie można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

Marek Podkówka ze Stalowej Woli: - Bezwzględnie należy kontrolować to, co przeglądają dzieci w internecie. Są programy blokujące strony o tematyce seksualnej i wypełnione przemocą. Uważam, że należy też uważać w co grają nasze dzieci. Brutalne gry zwiększają ich agresję, powodują też, że przestają widzieć różnicę między światem realnym i wirtualny.

Oktawia Rębisz ze Stalowej Woli: - Tak oczywiście, należy blokować dzieciom dostęp do nieodpowiednich stron. Są do tego programy. Trzeba też pytać dzieci, co oglądają, rozmawiać z nimi, nawet wspólnie zasiadać do komputera.

Okazuje się, że młodzież ma problem z umiejętnością czytania w sieci. Piętnastolatkowie zostali przebadani przez specjalistów i wyniki badań są fatalne.

Wierzymy, że najmłodsze pokolenie Polaków jest wybitnie uzdolnione, jeśli chodzi komputer. Niestety, nic bardziej mylnego. Okazuje się, że w badaniu PISA, wynik piętnastolatków w zadaniach z czytania w internecie był bardzo słaby.

JAK BADALI?

PISA sprawdza od kilku lat myślenie naukowe, matematyczne oraz czytanie, czyli krytyczną analizę tekstu, wyszukiwanie istotnych informacji, związków i sprzeczności. Oprócz badania czytania materiałów drukowanych w 2009 roku po raz pierwszy badano umiejętność czytania materiałów w internecie. W badaniu udział wzięło dziewiętnaście krajów, w tym Polska.

Badanie polega na wyszukaniu tekstu w Internecie, często pisanego trudnym językiem. Należy ocenić jego wiarygodność. Jeśli przy czytaniu tekstu drukowanego nastolatkowie z Polski radzą sobie całkiem nieźle i są na piętnastym miejscu, na 65 sklasyfikowanych krajów, tak przy pracy z komputerem jest już gorzej. W tym przypadku też zajmujemy piętnaste miejsce, ale na dziewiętnaście sklasyfikowanych. W tym teście nasza młodzież uzyskała marny wynik 468 punktów, na 600 możliwych. Spośród państw Unii Europejskiej niżej jest tylko Austria. Na czele rankingu jest młodzież z Korei Południowej (568 punktów) oraz Australii (537 punktów).

CZTERY RAZY MNIEJ

Jak się okazuje najwyższy poziom wyników, świadczący o sprawnym e-czytaniu i e-myśleniu osiągnęło zaledwie 2 procent Polaków, cztery razy mniej niż średnia 19 krajów. Patrząc na podział według płci, lepsze są dziewczęta, które przewyższają chłopców, aż o 29 punktów.

DLACZEGO?

Skąd taki kiepski wynik? Pod względem informatyzacji i dostępu komputerów Polska jest już w czołówce krajów Unii Europejskiej. Na przykład według najnowszej "Diagnozy społecznej" dostęp do komputera i internetu ma 86 procent domów.

Problem tkwi w użytkowaniu komputerów. Młodzież chętnie korzysta z internetu, ale robi to głównie z powodów rozrywkowych, a nie edukacyjnych. Często bywa, że i w szkole młodzież nie jest oswajana z technicznymi nowinkami. Na lekcjach informatyki wykonywane są sztampowe zadania, a potem jest tylko zabawa. Wiele szkół nie może sobie pozwolić na kupno choćby tablicy multimedialnej, która urozmaiciłaby zajęcia lekcyjne.

SĄ MOŻLIWOŚCI

Jest jednak "światełko w tunelu". Szansą są pieniądze z Unii Europejskiej, realizacja projektów edukacyjnych, wspólnie z szkołami z państw członkowskich. Praktycznie każdy program, nawet dotyczący przedmiotów humanistycznych jest oparty na e-learningu.

W Tarnobrzegu z takiej szansy korzystają szkoły każdego rodzaju. W tarnobrzeskim Gimnazjum numer 1 przy pomocy tablicy multimedialnej młodzież uczy się języka angielskiego, historii oraz przedmiotów ścisłych. Teraz do udziału wielkim projekcie edukacji ekologicznej przygotowuje się Zespół Szkół w Gorzycach, i tam też uczniowie będą korzystać z technicznych nowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie