MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Panie coraz aktywniejsze. Pamiętajmy o ich święcie!

Grzegorz LIPIEC [email protected]
8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. To dobry czas na zastanowienie się nad rolą pań w dzisiejszym świecie.

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet

Coroczne święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii. Pierwsza manifestacja kobiet walczących o swoje prawa na ziemiach polskich odbyła się 8 marca 1911 roku w Krakowie.

Kobiety stanowią największą grupę wśród studentów polskich uczelni. Znacznie częściej od mężczyzn biorą do ręki książki oraz prasę. Są zaradne, bo muszą być jednocześnie dobrą mamą, która jeszcze myśli o karierze zawodowej.

Współczesne kobiety chcą robić karierę i często odkładają w czasie decyzję o macierzyństwie. Wszystko w myśl zasady: studia, praca i zarobki, a dopiero potem rodzina, małżeństwo i dziecko. Oczywiście, kiedy już urodzi się dziecko, to robią co mogą, aby pogodzić wszystkie zadania - od wychowywania swojej pociechy po pracę zawodową.

W SEJMIE I WE WŁASNEJ FIRMIE

Z roku na rok i z wyborów na wybory zwiększa się liczba kobiet, które trafiają do polityki albo w działalność publiczną. Na Podkarpaciu wojewodą jest Małgorzata Chomycz-Śmigielska, rzecznikiem prasowym wojewody jest Małgorzata Oczoś. Warto także wspomnieć o podkarpackich posłankach: Renacie Butryn czy też Krystynie Skowrońskiej. Panie zasiadają w radach miejskich, gminnych, a także na ważnych stanowiskach w lokalnych samorządach.

Polityczną liderką jest Elżbieta Łukacijewska, europarlamentarzystka Platformy Obywatelskiej, która po raz czwarty zorganizowała w Rzeszowie Konferencję "Kobieta Aktywna". Tym razem na Podkarpaciu zagościła między innymi Danuta Wałęsa, żona byłego prezydenta.

Panie całkiem nieźle radzą sobie również na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. Coraz więcej kobiet decyduje się na uruchomienie własnego biznesu. W Tarnobrzegu bardzo popularna jest Iwona Kołek, działaczka Platformy Obywatelskiej, która na co dzień prowadzi własną działalność gospodarczą. - Chciałabym, aby w naszym kraju jeszcze więcej kobiet spełniało się w życiu publicznym, jednak na początek muszą pokonać obawę przed krytycznymi uwagami - mówi Iwona Kołek.

W STOWARZYSZENIACH

Kobieca aktywność przejawia się także w organizacjach pozarządowych. Według informacji Stowarzyszenia Klon/Jawor panie stanowią większość wolontariuszy w stowarzyszeniach zajmujących się pomocą społeczną - 56 procent, edukacją - 62 procent oraz ochroną zdrowia - 61 procent. Panowie dominują w sektorze sportowym - 78 procent.

- Ma to związek z faktem, że zawody w tych dziedzinach życia są sfeminizowane - wyjaśnia Jadwiga Przewłocka ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. - Wciąż mniejszy jest odsetek kobiet niż mężczyzn w zarządach stowarzyszeń i fundacji.

W DOMU

8 marca warto porozmawiać o tym, jak wiele energii poświęcają panie podczas prac domowych. Ekonomiści wyliczyli, że praca kobiet, które nie pracują zawodowo, a na co dzień prowadzą dom i wychowują dzieci średnio ma wartość około dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Fundacja MaMa proponuje aby kobiety pracujące w domu miały zabezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne.

Istniejąca sytuacja tak zwanych kobiet niepracujących jest, bowiem dla nich krzywdząca i w żaden sposób nie zabezpiecza ich na przyszłość. Fundacja chce również rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi oraz form pomocy w opiece nad osobami starszymi, a także promocji partnerskiego modelu rodziny, co w znacznym stopniu ułatwiłoby zmianę życiowej sytuacji kobiet, które chcą godzić pracę zawodową z pracą na rzecz rodziny.

- Każdego roku podkreślam. Polsce potrzebna jest debata o prawach kobiet, szansach rozwoju zawodowego, pracy w domu i macierzyństwie - przyznaje Renata Butryn, posłanka Platformy Obywatelskiej z naszego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie