Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka naszej historii w sobotę w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Strajk w Hucie Stalowa Wola w sierpniu 1988 roku, w którym strajkujący domagali się zalegalizowania „Solidarności”, okazał się jednym z kluczowych wydarzeń dla zmiany sytuacji w kraju
Strajk w Hucie Stalowa Wola w sierpniu 1988 roku, w którym strajkujący domagali się zalegalizowania „Solidarności”, okazał się jednym z kluczowych wydarzeń dla zmiany sytuacji w kraju archiwum
W związku z organizacją wystawy „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989”, której otwarcie zaplanowane jest na 13 grudnia Muzeum Regionalne organizuje 17 września warsztaty dziennikarsko-reporterskie poświęcone stalowowolskiej „Solidarności”.

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanej rozwijaniem umiejętności reporterskich i dziennikarskich. Najlepsze reportaże powstałe w ramach warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie „A jutro jest nieznane”…

Warsztaty odbędą się w dwóch etapach. Najpierw uczestnicy poznają tajniki warsztatu reporterskiego w trakcie spotkań prowadzonych przez Annę Ferens i Wojciecha Sawę. W drugim etapie uczestnicy samodzielnie stworzą reportaże poświęcone uczestnikom stalowowolskiej „Solidarności”, szczególnie osobom mało znanym, nieodkrytym bohaterom tamtych wydarzeń. Zadaniem uczestników będzie utrwalenie relacji, świadectw bohaterów „Solidarności” w formie tekstu, nagrania wideo, nagrania audio.

Stalowowolska podziemna „Solidarność” miała istotny wkład w przemiany ustrojowe roku 1989. Strajk w Hucie Stalowa Wola w sierpniu 1988 roku okazał się jednym z kluczowych wydarzeń dla zmiany sytuacji w kraju. Nazwany został „gwoździem to trumny komunizmu”. Ludzie nie pamiętający tych czasów będą mogli poznać losy pracowników Huty i innych zakładów, formy zaangażowania inżynierów, robotników, księży, nauczycieli, młodzieży i zwykłych mieszkańców, a także dowiedzieć się o represjach, jakie dotykały ich samych oraz ich rodziny.

Projekt, obejmujący przygotowanie wystawy oraz towarzyszących im warsztatów dziennikarsko-reporterskich służyć ma zachowaniu pamięci o dokonaniach stalowowolskiej „Solidarności” oraz budowaniu więzi pomiędzy historią a współczesnością, a także kształtowaniu u młodych ludzi nowoczesnej formy patriotyzmu. Warsztaty dziennikarsko-reporterskie, prowadzone przez Annę Ferens, pozwolą uczestnikom dowiedzieć się jak szukać tematów, zbierać materiały i rozmawiać ze swoimi bohaterami. Zostaną przybliżone także tajniki pisarskiego warsztatu. Ponadto podczas spotkania będzie można nauczyć się świadomego wykorzystywania najnowszych, cyfrowych narzędzi komunikacji, które umożliwiają tworzenie reportaży fotograficznych i wideo.

Anna Ferens to reżyserka, scenarzystka filmowa i dziennikarka, autorka reportaży telewizyjnych i filmów dokumentalnych. kontekście wystawy. Wojciech Sawa – reżyser filmowy, scenarzysta, twórca multimedialny, artysta-plastyk. Mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Współpracował z teatrami, teatrem telewizji, filmem i radiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie