Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka w sądzie, w kinie i w bibliotece - nietypowe lekcje niżańskiej młodzieży

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Licealiści wzięli udział w rozprawach sądowych prowadzonych przez zaprzyjaźnionego sędziego Krzysztofa Dembowskiego
Licealiści wzięli udział w rozprawach sądowych prowadzonych przez zaprzyjaźnionego sędziego Krzysztofa Dembowskiego Zdzisław Surowaniec
Uczniowie klasy IIA Liceum Ogólnokształcącego w Nisku pod opieką nauczycielki wiedzy o społeczeństwie Anny Andres wzięli udział w rozprawach sądowych prowadzonych przez zaprzyjaźnionego ze szkołą sędziego, Krzysztofa Dembowskiego.

Licealiści uczestniczyli w nietypowym posiedzeniu sądu rozpoznającego zażalenie na postanowienie o odmowę wszczęcia dochodzenia. Druga rozprawa sądowa dotyczyła wypadku drogowego – śmiertelnego potrącenia rowerzysty przez kierowcę tira. Uczniowie mieli możliwość obserwowania skróconego przewodu sądowego, podczas którego sprawca dobrowolnie poddał się karze. Po odczytaniu aktu oskarżenia swoje stanowiska przedstawili oskarżyciel posiłkowy, pełnomocnik, prokurator i obrońca.

Po rozprawach sądowych sędzia wygłosił pogadankę na temat specyfiki prawa karnego, materialnego, procesowego i wykonawczego. Zwrócił uwagę na rodzaje przestępstw, odpowiedzialność karną sprawcy wypadku drogowego, prawa i obowiązki funkcjonariuszy policji.

Humaniści z Czarnieckiego już od kilku lat aktywnie poszerzają swoją wiedzę z zakresu edukacji prawnej, m. in. poprzez udział w projektach edukacyjnych. Jednym z nich jest kampania „Świadomy Swoich Praw”, w ramach której uczniowie współpracują z Sądem Rejonowym w Nisku i w Stalowej Woli. Młodzi adepci prawa przygotowują również symulacje rozpraw sądowych we współpracy ze studentami prawa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Tego typu działania oprócz teorii dają niezbędne w pracy prawnika doświadczenie, bo licealiści wcielają się w role stron procesowych i ich reprezentantów.

Klasa IIA o profilu humanistyczno - dziennikarskim wzięła także udział seansie filmowym w kinie „Ballada” w Stalowej Woli. Przedsięwzięcie to powstało z inicjatywy Centrum Edukacji Filmowej, w ramach realizacji projektu „Młodzi i Media”. Podczas spotkania omówiono różne sposoby manipulacji w mediach. Wykorzystano archiwalne nagrania pokazujące mechanizmy stosowane przez propagandę nazistowską i sowiecką. Dużo uwagi poświęcono technikom selekcji i przemilczania, zniekształcenia przekazu, polegającym na wywieraniu wpływu na widza, dzięki wykorzystaniu elementów humorystycznych. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega i jaki wpływ na odbiór przekazów medialnych ma tabloidyzacja mediów. Licealiści skorzystali również z zaproszenia Tomasza Gotkowskiego, specjalisty do spraw digitalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli i uczestniczyli w jego wykładzie. Dotyczył warsztatu dziennikarza prasowego, pracy w redakcji, stylu pisania i doboru treści.

Na koniec spotkania prowadzący zaprosił uczniów na praktyczne warsztaty dziennikarskie, podczas których nauczą się redagować artykuły na strony WWW i do newslettera, przeprowadzać wywiady, zbierać i selekcjonować informacje. Warsztaty medialne spotkały się z uznaniem wszystkich uczniów, a w szczególności tych, którzy swoją przyszłość wiążą z zawodem reportera i już teraz chcą spróbować swoich sił przy pisaniu i redagowaniu materiałów dziennikarskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie