Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie czipowania bezdomnych zwierząt w Nisku

/sin/
sxc.hu
W tegorocznym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi uchwalonym przez Radę Miejską w Nisku nie pojawił się zapis o czipowaniu psów. Zdaniem władz gminy pożytek z tego byłby żaden, a znakowanie zwierząt kosztuje rocznie około 25 tysięcy złotych.

Bezpańskie psy atakują ludzi

Bezpańskie psy atakują ludzi

Na terenie powiatu niżańskiego bezdomne zwierzęta przysparzają wielu problemów. W 2012 roku zgłoszono 148 przypadków pogryzienia, głównie przez bezpańskie, wałęsające się psy. 16 osób ze wskazań lekarskich było zmuszonych poddać się szczepieniom przeciwko wściekliźnie. 13 z nich zostało pogryzione przez nieznane psy, 2 osoby były pokąsane przez koty, a 1 przez… nietoperza.

Przyjęty przez Radę Miejską w Nisku program opieki nad zwierzętami bezdomnymi obejmuje między innymi zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom miejsc w schronisku oraz dokarmianie i opiekę nad wolno żyjącymi kotami. Uchwała przewiduje też odławianie bezdomnych zwierząt, obligatoryjną kastrację lub sterylizację bezdomnych zwierząt przekazanych do schroniska, poszukiwanie właścicieli dla bezpańskich zwierząt, usypianie ślepych miotów, zapobieganie zachorowaniom na wściekliznę i zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej.

Przyjęcie takiego programu jest wymuszone ustawą. W tym roku gmina Nisko wprowadziła pewne zmiany w swoim programie.

- Wyrzuciliśmy z programu czipowanie psów - mówi wiceburmistrz Niska Teresa Sułkowska. - Czipowanie nie zdaje egzaminu. I tak będą nam podrzucać bezdomne zwierzęta z innych gmin i dalej będziemy mieć taki sam problem.

Władze gminy podkreślają, że czipowanie miałoby sens, gdyby czworonogi było znakowane w każdej z gmin. W przeciwnym wypadku czipowanie za pomocą elektronicznych procesorów nie przynosi zbyt wielu korzyści. Za to kosztuje, rocznie około 25 tysięcy złotych.

W 2013 roku gmina Nisko zabezpieczyła w budżecie 22,5 tysiąca złotych na realizację programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Rok temu ta kwota wynosiła 47,5 tysiąca złotych. Różnica wzięła się stąd, że wykreślono zapis o czipowaniu psów.

Usługi przewidziane przyjętym regulaminem, dla gminy Nisko będzie świadczył podmiot z sąsiedniego powiatu leżajskiego. Na początku roku gmina Nisko zawarła umowę z lecznicą weterynaryjną w Nowej Sarzynie. Porozumienie przewiduje między innymi odławianie bezdomnych zwierząt, ich sterylizację i kastrację, oraz usypianie ślepych miotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie