MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ułatwiać złodziejom ogołocenia mieszkania z kosztowności

Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli na osiedlu Centralnym są tak nisko położone balkony na parterze, że złodziej niema może wejść jak po schodach do mieszkania.
W Stalowej Woli na osiedlu Centralnym są tak nisko położone balkony na parterze, że złodziej niema może wejść jak po schodach do mieszkania. Zdzisław Surowaniec
Podczas minionego weekendu na terenie Stalowej Woli doszło do dwóch włamań do mieszkań usytuowanych na parterze. Złodzieje wykorzystywali nieobecność domowników i po wyważeniu okna lub drzwi balkonowych wchodzili do mieszkania, kradnąc biżuterię i inne przedmioty.

Andrzej Walczyna, rzecznik prasowy komendy policji w Stalowej Woli:

- Zachowując "sąsiedzką czujność" masz szansę mieszkać w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu, spokojnie wychodzić do pracy, wyjeżdżać na urlop mając pewność, że sąsiad będący w tym czasie w domu dopilnuje twojego mieszkania, odzyskać poczucie spokoju o swoich najbliższych i swoje mienie.

W tym roku na terenie powiatu stalowowolskiego odnotowano kilka włamań do mieszkań dokonanych taką metodą.

- W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu informujemy o takim zagrożeniu i przekazujemy kilka rad jak uchronić się przed takimi przypadkami - powiedział rzecznik prasowy komendy policji Andrzej Walczyna.

NAJBARDZIEJ NARAŻONE

Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamania. Forsowane są drzwi balkonowe i okna, a włamywacze stosują różne metody: wyważenie okna, stłuczenie szyby, usunięcie kitu, wyważenie drzwi balkonowych.

- Czasem jednak nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami im ułatwiamy działanie nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez dozoru - uważa policja. Włamywacze wybierają bloki, gdzie teren od strony balkonów porośnięty jest krzewami lub drzewami. - Jeżeli roślinność jest zbyt rozrośnięta należy powiadomić administratora terenu i zwrócić się z prośbą o przycięcie roślinności - radzi rzecznik policji.

Kolejne rady policji to: - Zamknij wszystkie okna i drzwi, nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi), bo złodziej najpierw te miejsca przeszukuje zanim dokona włamania do twego domu. Wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje. Możesz pozostawić w pokoju włączone światło, stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników

BEZ KARTEK

- Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "będę za dwie godziny albo wracam jutro", dajesz w ten sposób włamywaczowi informację, że mieszkanie jest puste. Wychodząc, nawet na krótko, po listy do skrzynki czy wyrzucić śmieci zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do twojego mieszkania - przypomina policja.

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie na urlop czy pobyt w szpitalu, zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o zapalenie codziennie chociaż na kilka minut światło w różnych pomieszczeniach, otwieranie na kilka minut okna, drzwi balkonowych, wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji, usuwanie z pod drzwi materiałów reklamowych i ulotek. - To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa. Taka współpraca sąsiadów to jest właśnie "sąsiedzka czujność" - stwierdzają policjanci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie