Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna wystawa w kaplicy Zamku w Baranowie Sandomierskim (zdjęcia)

KaT
Adam Zwolak, dyrektor Muzeum Zamku w Baranowie Sandomierskim tłumaczy pochodzenie poszczególnych eksponatów i ich wykorzystanie
Adam Zwolak, dyrektor Muzeum Zamku w Baranowie Sandomierskim tłumaczy pochodzenie poszczególnych eksponatów i ich wykorzystanie Klaudia Tajs
"Sakralia osobiste od X do XIX wieku" to tytuł najnowszej ekspozycji prezentowanej w kaplicy Zamku w Baranowie Sandomierskim. Ekspozycja ukazuje starannie zebraną i opracowaną kolekcję osobistych dewocjonaliów będących wytworami rzemiosła artystycznego z prywatnych zbiorów Tomasza Kopacza z Jasła.

[galeria_glowna]
Kilkaset prezentowanych eksponatów z okresu od X do XIX wieku poprzez swoją różnorodność, bogactwo form i kształtów doskonale obrazuje zręczność artystyczną ich twórców. Przybliżają efekt pracy rzemieślników posługujących się tradycyjnymi metodami i narzędziami, a osiągających tak doskonałe rezultaty estetyczne. Eksponaty te stanowią ważną część historii rzemiosła artystycznego jak sztuki obróbki metalu, kości, masy perłowej czy emalii.

Prezentowane na wystawie zabytki obrazują różnorodne formy sakraliów osobistych, przenośnych od plakietek pielgrzymich, krzyży relikwiarzowych tj. enkolpionów, ikonek napierśnych, przez zabytki baroku jak medaliki, kaplerze, różańce po krzyże zakonne. Sakralia stanowiące spektrum wystawy pochodzą zarówno z terenu Europy jak i z azjatyckiej części Rosji, obrazując zasięg rozwijającego się od X do XIX wieku chrześcijaństwa. Ekspozycję uzupełnią tkaniny, które kapłan ma na sobie podczas odprawiania liturgii, dekorowane różnego rodzaju haftem.

- Najcenniejsze wyroby potwierdzające możliwości technologiczne ówczesnego okresu kunsztu rzemieślniczego, pochodzą z okresu renesansu - tłumaczy Adam Zwolak, dyrektor Muzeum Zamku w Baranowie Sandomierskim. - Najcenniejsze eksponaty to różaniec z XVII wieku, medalik św. Jakuba oraz medalik z przedstawieniem Św. Józefa z Dzieciątkiem z XVII wieku.

Dyrektora Zwolak, dodaje, że prezentowane przedmioty wytwarzane były niejednokrotnie ze szlachetnych kruszców, tym samym obok wartości emocjonalnej i duchowej posiadają one wartość materialną.

- Owa wartość materialna sprawiała, że wiele artystycznych wyrobów złotniczych była w ciągu dziejów przetapiana w celu odzyskania cennego materiału - wyjaśnia. - Tym bardziej zebranie i przedstawienie tej kolekcji zwiedzającym ma dużą wartość historyczną, edukacyjną i poznawczą.

Eksponaty są częścią jednej z największych w Europie kolekcji sakraliów osobistych i przenośnych. W Polsce prezentowane są dopiero po raz drugi. Ekspozycja zadebiutowała w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Wystawę można oglądać do końca maja. Dyrekcja muzeum zaprasza teologów i nauczycieli religii na przeprowadzenie żywych lekcji w zamkowej kaplicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie