Niemrawy początek Biało-Czerwonych w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Protest Polaków i kontuzja Bukowieckiego

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Pechowy początek lekkoatletów w węgierskich MŚ
Pechowy początek lekkoatletów w węgierskich MŚ PAP/ADAM WARZAWA
Sztafeta mieszana 4x400 m w składzie Karol Zalewski, Marika Popowicz-Drapała, Kajetan Duszyński i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka nie awansowała do finału lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Polacy zajęli ósme miejsce w drugim biegu i mieli 14. czas eliminacji - 3.14,63. Protest PZLA. Kulomioci Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki poza finałem w pchnięciu kulą. Hiszpan Martin pierwszym złotym medalistą tegorocznych MŚ.

Bieg sztafety mieszanej 4x400 m z przeszkodami

Jednymi z pierwszych reprezentantów Polski, którzy wystąpili w pierwszym dniu rywalizacji na węgierskim stadionie lekkoatletycznym byli biegacze i biegaczki sztafety mieszanej 4x400 metrów. Drużynę tworzyli: Karol Zalewski, Marika Popowicz-Drapała, Kajetan Duszyński i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Początek biegu należał do Zalewskiego, który dobrze rozpoczął, jednak na drugiej części dystansu stracił wiele sił. Po nim biegła Popowicz-Drapała, która od niedawna specjalizuje się na tym dystansie. Dobra końcówka Polki przesunęła sztafetę na czoło biegu eliminacyjnego. Pozycję utrzymał bohater z Tokio Kajetan Duszyński. Ostatecznie polska sztafeta zakończyła udział na ostatnim miejscu po tym jak upadający reprezentant Niemiec spowodował zahamowanie rytmu biegu przez Patrycję Wyciszkiewicz.

Po biegu Polski Związek Lekkiej Atletyki zgłosił protest. W przypadku rozpatrzenia pozytywnego, Biało-Czerwoni wystąpią w finale.

- Historia pokazuje, że protesty przechodzą, ale też często sędziowie je odrzucają, więc możemy mieć wiarę do końca, ale nic nie jest przesądzone - powiedział rozpoczynający sztafetę mistrz olimpijski Zalewski.

W biegu eliminacyjnym nie wystąpiła Natalia Kaczmarek, która już jutro rozpocznie rywalizację na 400 metrów. Powodem absencji bieg indywidualny jak i procedury.

Do wieczornego finału awansowało osiem sztafet: po trzy najszybsze z dwóch biegów eliminacyjnych i dwie pozostałe z najlepszymi czasami.(PAP)

Finał nie dla Konrada Bukowieckiego i Michała Haratyka

Kulomioci Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk nie awansowali do finału lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Polacy nie będą rywalizować o medale w sesji wieczornej.

Haratyk poprawiał się w każdej próbie. Pchnął kolejno 19,27, 19,49, 19,51 m i zajął 25. miejsce. Bukowiecki na rozgrzewce skręcił kostkę, ale nie wycofał się z rywalizacji. Po pchnięciach na 18,25 i 19,21 m został sklasyfikowany na 28. pozycjcji.
W eliminacjach najlepszy był Brazylijczyk Darlan Romani, który pchnął kulą 22,37 m.(PAP)

Pierwszym złotym medalistą MŚ w Budapeszcie został Hiszpan Alvaro Martin, który wygrał chód na 20 km, Srebrny medal zdobył Szwed Perseus Karlstroem, a brązowy Brazylijczyk Caio Bonfim. Polacy nie startowali.

Mistrzostwa świata potrwają do 27 sierpnia. (PAP)