Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni przypomną o swojej godności

Klaudia TAJS [email protected]
W tarnobrzeskim marszu godności od kilku lat uczestniczą opiekunowie, rodzice i przyjaciele osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo.
W tarnobrzeskim marszu godności od kilku lat uczestniczą opiekunowie, rodzice i przyjaciele osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Klaudia Tajs
Niepełnosprawni z naszego regionu chcą chodzić do integracyjnych szkół, pracować i decydować o swoim życiu; po prostu chcieliby funkcjonować w społeczeństwie.

Wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, stała praca, integracyjne szkoły i przedszkola, a przede wszystkim zrozumienie drugiego człowieka, to tylko niektóre marzenia osób niepełnosprawnych intelektualnie. Mieszkańcy naszego regionu, którzy mimo dysfunkcji pragną funkcjonować w społeczeństwie, przypomną o swoich prawach podczas dzisiejszych obchodów Europejskiego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

W Polsce żyje obecnie około 380 tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ten rodzaj upośledzenia dotyka około 1 procent społeczeństwa. Takie osoby są często spychane na margines życia społecznego, poniżane i pozbawiane prawa do nauki i pracy. W samym Tarnobrzegu i powiecie z zajęć w warsztatach terapii zajęciowej, nauki w szkołach specjalnych czy ośrodkach edukacyjno-rehabilitacyjnych korzysta ponad 500 osób. To dorośli i dzieci w wieku szkolnym oraz maluchy poddawane wczesnemu wspomaganiu rozwoju, niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo.

Zofia Warga, przewodnicząca Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tarnobrzegu, która wspiera niepełnosprawnych od ponad trzydziestu lat, twierdzi, że zbyt często docierają do niej głosy na temat pogarszającej się sytuacji rodzin, w których są niepełnosprawni. - W najgorszej sytuacji są dzieci i dorośli z terenów wiejskich, gdzie możliwość dowozu i uczestnictwa w specjalistycznych zajęciach jest utrudniona - przyznaje. - Problemem jest także coraz bardziej ograniczony dostęp do programów pomocowych dla rodziców. Coraz trudniej otrzymać dotację na turnus rehabilitacyjny. Znalezienie stałej pracy też jest trudne, aczkolwiek kilku moim podopiecznym udało się. Pracują. Założyli rodziny. Ale to kropla w morzu naszych potrzeb. Dlatego boję się o przyszłość osób niepełnosprawnych.

PODOPIECZNI WARSZTATÓW I OŚRODKA

Teresa Małek-Konieczna, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tarnobrzegu, z którego korzystają dzieci upośledzone w stopniu znacznym i głębokim, przekonuje, że Dzień Godności dla jej podopiecznych jest dniem szczęśliwym. - Mogą zaistnieć, mogą pokazać się społeczeństwu, zintegrować z nim - tłumaczy Teresa Konieczna. - W tym dniu wszystkie nasze dzieci z ośrodka rehabilitacyjnego inaczej się czują. Dostają balony. Wiedzą, że to bardzo ważny dzień.
Jak zauważa Teresa Konieczna, w ostatnich latach zmieniło się nastawienie ludzi zdrowych do osób z dysfunkcją ruchu lub opóźnionych intelektualnie. - Jednak chcielibyśmy, by przez cały rok nasze społeczeństwo pamiętało, że osoby niepełnosprawnie intelektualnie są obok nich - dodaje.

PRZEJDĄ GODNIE PRZEZ MIASTO

O swoich problemach, marzeniach i planach na najbliższy czas niepełnosprawni będą mówili dziś, podczas obchodów Europejskiego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Przez miasto, w towarzystwie opiekunów, przejdą także osoby niepełnosprawne ruchowo. Okolicznościowe imprezy zorganizowane zostaną w środowisku osób niepełnosprawnych w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Nisku. Odbędą się spotkania w warsztatach terapii zajęciowej, pikniki integracyjne i przemarsze przez miasto. W Tarnobrzegu wzorem kilkunastu ostatnich lat zorganizowany zostanie przemarsz przez miasto, a następnie piknik integracyjny. - Pierwsze obchody Europejskiego Dnia Godności wspólnie z pracownikami i przyjaciółmi zorganizowałam w 1999 roku - wspomina Zofia Warga. - Przyznam się, że był rok, kiedy chcieliśmy odejść od organizacji obchodów. Jednak z roku na rok przyłącza się do nas coraz szersza rzesza ludzi. Dlatego warto kontynuować obchody. Wspierają nas uczniowie i studenci. Pamiętają o nas parafianie. Mamy grono stałych przyjaciół i sponsorów, dzięki którym organizujemy imprezy nawet o zasięgu międzynarodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie