Niepełnosprawny pływak z Tarnobrzega ustanowił dwa rekordy Polski

Marcin RADZIMOWSKI [email protected]
Tarnobrzeska ekipa w Gorzowie Wielkopolskim: od lewej Tomasz Goździewski, Jacek Czech i trener Krzysztof Dydo.
Ogromnym sukcesem zakończyli tarnobrzeżanie start w Letnich Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu, rozegranych w Gorzowie Wielkopolskim. Jacek Czech pobił dwa rekordy kraju i w swojej grupie wywalczył złoty medal. Ostatecznie zajął drugie miejsce wśród wszystkich 104 startujących!

Jacek to przykład człowieka, który nigdy się nie poddaje. Kilkanaście lat temu jeden skok na główkę do wody, zakończył się tragicznie - 32-latek do końca życia będzie przykuty do wózka. Ale nawet ten wypadek nie zraził go do wody, a wręcz przeciwnie - Jacek Czech coraz to doskonali umiejętności pływackie i sięga po kolejne trofea.
- Udany start w Gorzowie był kolejnym sukcesem zarówno Jacka, jak i Tomka Goździewskiego. Po raz kolejny rozsławili Tarnobrzeg na pływackiej arenie Polski - ocenia Krzysztof Dydo, trener tarnobrzeskich pływaków. - To cieszy, bo nasza ciężka praca przynosi efekty, codzienne poranne treningi oraz zaangażowanie zawodników nie idą na marne.

BEZKONKURENCYJNY

Na mistrzostwach Jacek Czech i Tomasz Goździewski zachwycili formą i osiągniętymi rezultatami. Jacek Czech popłynął niesamowicie na wszystkich swoich dystansach - 50 i 100 metrów stylem dowolnym oraz 50 metrów stylem grzbietowym. Na dystansach pokonywanych stylem dowolnym ustanowił nowe rekordy Polski. Ostatecznie zdobył złoty medal oraz tytuł Mistrza Polski w grupie S2. W klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce wśród wszystkich startujących zawodników.

W grupie startowej S10 Tarnobrzeg reprezentował z kolei Tomasz Goździewski, poprawiając po raz kolejny swojej życiowe czasy. Na swoim koronnym dystansie 100 m stylem grzbietowym zajął czwarte miejsce, co w klasyfikacji medalowej w grupie S10 pozwoliło mu zająć wysoką, szóstą lokatę.

Jacek Czech sięgnął w Gorzowie po złoto na dwóch dystansach.
(fot. Fot. Marcin Radzimowski)

Wspomnieć warto też niedawny występ Jacka czecha na zawodach Eurowaves 2009 (Otwarte Mistrzostwa Czech) w Chomutovie. Tam rywalizował w gronie 140 zawodników z dziewięciu krajów. Wrócił z brązowym medalem, ale również z grupą S2.

- Na początku kariery, przed czterema laty, Jacek startował w grupie S2, później w 2006 roku podczas klasyfikacji międzynarodowej w Shefield dostał grupę S3. Skazało go to nie tylko na walkę z rywalami dużo sprawniejszymi i przekreśliło jego udział w Igrzyskach Praolimpijskich w Pekinie - dodaje trener Krzysztof Dydo.

TERAZ LONDYN?

Po wielu staraniach protest złożony do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego został pozytywnie rozpatrzony i Jacek został dopuszczony do ponownej reklasyfikacji, właśnie na zawodach Eurowaves 2009. Międzynarodowi klasyfikatorzy przywrócili pływakowi z Tarnobrzega grupę startową S2.
Teraz przed Jackiem Czechem kolejne wyzwania - dołączenie do grona najlepszych zawodników w Europie (Mistrzostwa Europy we wrześniu) i walka udział w listopadowych Mistrzostwach Świata. Sięgając w przyszłość, znakomity pływak z ma tylko jeden cel - Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie w 2012 roku.
- Cciałbym podziękować władzom Tarnobrzega za pomoc w wyjeździe na zawody Eurowaves 2009 oraz firmie Tares Motor za zapewnienie bezpiecznej i komfortowej podróży - mówi Jacek Czech.