Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite widowisko - Pięciuset uczniów zatańczyło poloneza na odsłonięcie rzeźby Patrioty

Zdzisław Surowaniec
Młodzież tańcząca poloneza na Placu Piłsudskiego.
Młodzież tańcząca poloneza na Placu Piłsudskiego. Zdzisław Surowaniec
Z braku miejsca, w poniedziałkowym wydaniu "Echa Dnia" nie ukazały się zdjęcia z niedzielnych uroczystości przy Miejskim Domu Kultury, związane z odsłonięciem pomnika Patrioty. A warto wrócić do tej sprawy.

Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury:

- Znamienny jest fakt, że autor rzeźby Andrzej Pityński, artrysta uznany w świecie, pochodzi z pobliskiego Ulanowa, a Roman Ślęzak, twórca słów "Rozszumiały się wierzby płaczące", był nauczycielem w Nisku i to tam w 1938 roku zapewne powstała ta niezwykle popularna piosenka.

Grupa tancerzy przeniosła polską flagę.
Grupa tancerzy przeniosła polską flagę. Zdzisław Surowaniec

Grupa tancerzy przeniosła polską flagę.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Prezydent Andrzej Szlęzak zaproponował, aby odsłonięcie w centrum miasta rzeźby Patrioty mającego postać husara, wiązało się z obchodami zwycięskiej odsieczy wiedeńskiej z 1683 roku, kiedy to król Jan III Sobieski poprowadził bitwę, która ocaliła Europę przed muzułmańską dominacją.

PIĘCIUSET UCZNIÓW

Przed odsłonięciem pomnika odbyła się efektowna uroczystość przed Miejskim Domem Kultury. Pięciuset uczniów szkół średnich przygotowanych przez Marka Zarembę, choreografa Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy", odtańczyło poloneza, polskiego tańca zwanego także chodzonym.

Przygrywała kapela Mieczysława Parucha i odświętnie ubrana młodzież ruszyła w tany. Szczególnie widowiskowo wyglądał ten tanie z góry i postaraliśmy się właśnie z pobliskiego domu zrobić zdjęcie. Niezwykłe było także rozwiniecie olbrzymiej biało-czerwonej flagi, podtrzymywanej przez tancerzy ustawionych w prostokąt. Flaga wraz z nimi falowała i było to niezwykłe przeżycie dla uczestników.

ŚPIEWANIE NA FINAŁ

A na finał było zorganizowane po raz drugi śpiewanie wniebogłosy. Tym razem wszystkie chóry śpiewały takie piosenki jak "Przybyli ułani pod okienko", "Rozszumiały się rzeźby płaczące" czy na finał "Mury". Potężna grupa mieszkańców przyłączyła się do śpiewania, co ułatwiał rozdawany śpiewnik.

Było więc bardzo patriotycznie, czemu przyglądała się grupa wzruszonych polonijnych weteranów ze Stanów Zjednoczonych, którzy ufundowali wykonanie rzeźby. A potem wszyscy pognali na miejsce, gdzie po prezentacji wojsk husarskich odbyło się odsłonięcie i poświęcenie rzeźby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie