MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy sposób na uprawę truskawek. Nie zajmuje dużo miejsca i uda się też na balkonie. Posadź truskawki w rurze i ciesz się zbiorami!

Katarzyna Józefowicz
Truskawki można uprawiać nie tylko w gruncie i tradycyjnych doniczkach, ale też pionowo, np. w rurach.
Truskawki można uprawiać nie tylko w gruncie i tradycyjnych doniczkach, ale też pionowo, np. w rurach. pixabay.com
Pionowa uprawa truskawek to świetny patent, jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca. W dodatku pojemnik do uprawy można łatwo przygotować samemu. Wystarczą rury PCV. Radzimy krok po kroku, jak przygotować taki pojemnik i jakie truskawki wybrać do uprawy w rurze.

Spis treści

Pionowa uprawa truskawek

Na zdjęciach w kolorowych czasopismach lub folderach reklamowych można zobaczyć kaskady czerwonych truskawek, zwisające z pionowych konstrukcji. Oglądając takie obrazki często zastanawiamy się, czy sami też moglibyśmy w taki sposób uprawiać te pyszne owoce. Okazuje się, że jak najbardziej i nie jest to nawet szczególnie trudne zadanie. Można skorzystać z gotowych pojemników typu wieża, ale możemy go też zrobić samodzielnie.

Truskawki w rurze PCV. Jak to zrobić?

Jedną z możliwości uzyskania truskawek na powierzchni pionowej jest uprawa roślin w kanalizacyjnych rurach PCV. Będzie nam do tego celu potrzebna:

  • gruba rura PCV (ok. 15-20 cm średnicy), najlepiej ok. 1,5- 2 m długości
  • nieco od niej dłuższa, cienka rurka (np. 5 cm średnicy) do podlewania,
  • solidna donica, z szerokim dnem lub wiadro budowlane i sporo kamieni.
Konstrukcję pod pionową uprawę truskawek można przygotować samodzielnie z rur PVC.
Konstrukcję pod pionową uprawę truskawek można przygotować samodzielnie z rur PVC. Thomas Mengwasser/pexels.com

Rury do uprawy truskawek. Przygotowanie

Kiedy przygotujemy już obie rury, musimy zrobić w nich otwory. W większej za pomocą wiertarki z wiertłem piórkowym lub nakładką (otwornicą) wykonujemy otwory na sadzonki o średnicy ok. 10-15 cm. Robi się to co 20 cm. Otwory powinny być wykonywane naprzemiennie z różnych stron rury np. na kształt szachownicy.

W cieńszej rurce wiercimy mniejsze otworki (ok. 3-5 mm), co 10 cm, w dwóch rzędach po przeciwnych stronach rurki. Następnie owijamy cienką rurkę agrowłókniną, która pozwoli przesączać się wodzie bardziej równomiernie.

Kiedy mamy już przygotowane obie rury, grubszą umieszczamy pośrodku donicy lub wiadra i obsypujemy kamieniami. Następnie wkładamy do niej cieńszą rurkę i obsypujemy ją podłożem, najlepiej ugniatając je nieco za pomocą długiego, szerokiego kija (np. od szczotki).

Sprawdź: Truskawki „bez chemii”. Wyhoduj je w ogrodzie! Kiedy i jak sadzić truskawki? Polecamy naturalne sposoby na zdrowe truskawki

Sadzenie truskawek w rurze

Truskawki możemy sadzić w otworach już po wypełnieniu całej rury ziemią lub w trakcie jej wsypywania, co może być łatwiejsze. Kiedy już całą rurę wypełnimy podłożem i posadzimy w nim truskawki, do wnętrza wewnętrznej rurki wlewamy wodę, a konstrukcję ustawimy na słonecznym stanowisku, lekko chronionym przed południowym słońcem. Musi być to też miejsce zaciszne i osłonięte od wiatru, który mógłby przewrócić konstrukcję.

Jakie truskawki wybrać do uprawy w rurach?

Do wertykalnej uprawy truskawek dobrze jest też wybrać odpowiednie odmiany, gdyż nie wszystkie będą się do tego nadawały równie dobrze. Najlepiej poszukać truskawek powtarzających owocowanie, co pozwoli nam cieszyć się ich owocami dłużej, niż jedynie 3-4 tygodnie w sezonie. Dobrze jest też, aby wybrane odmiany tworzyły długie pędy (nazywane pnącymi, choć pnączami nie są i wspinać po podporach się nie będą), wspaniale zwieszające się z pionowej konstrukcji. Należą do nich np. „San Andreas”, „Selva”, „Albion”, „Ostara”, „Temptation”.

Nie tylko rury. Inne pomysły na pionową uprawę truskawek

Choć pionowa uprawa truskawek najczęściej prowadzona jest właśnie w rurach PCV, można też posadzić rośliny w specjalnych pojemnikach (piętrowe donice), przeznaczonych do takiej uprawy lub wiszących, tekstylnych workach bądź torbach. Można też wykonać podobną konstrukcję samodzielnie, inspirując się pomysłami znalezionymi w Internecie (np. doniczki z otworami w ściankach, ustawiane na sobie piętrowo, plastikowe pojemniki z otworami do przechowywania reklamówek itp.).

Podlewanie i nawożenie wiszących truskawek

Wertykalna uprawa truskawek ma mnóstwo zalet: zimniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, szczególnie pochodzenia odglebowego, pozwala uzyskać dorodne i czyste owoce, niemające kontaktu z ziemią, znacznie ułatwia zbiory owoców, eliminuje konieczność pielenia, a także umożliwia w razie potrzeby przeniesienie uprawy w inne miejsce.

Niestety, ma też swoje słabe strony. Ponieważ w rurze jest niewiele podłoża, wysycha ono dość szybko, więc truskawki trzeba często nawadniać. Podłoże szybko też się wyjaławia ze składników pokarmowych, dlatego truskawki należy systematycznie zasilać, najlepiej wykorzystując do tego celu rozpuszczone w wodzie nawozy naturalne (np. biohumus), które nie niosą ze sobą ryzyka przenawożenia roślin.

Zimowanie truskawek w rurze

Kolejny problem to zimowanie. Większość truskawek posiada wprawdzie zadowalającą mrozoodporność, ale uprawiane w niewielkiej ilości podłoża, są bardziej narażone na przemarzanie niż podczas tradycyjnej uprawy gruntowej, dlatego na zimę trzeba przenieść je do widnego, chłodnego, ale zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia lub zadołować w gruncie i wyściółkować słomą.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nietypowy sposób na uprawę truskawek. Nie zajmuje dużo miejsca i uda się też na balkonie. Posadź truskawki w rurze i ciesz się zbiorami! - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie