Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe zabytki Pragi

Marzena Kądziela
Widok z mostu na Wzgórze Zamkowe
Widok z mostu na Wzgórze Zamkowe Marzena Kądziela
To jeden z najbardziej znanych mostów świata, którego wizerunek rozpoznają niemal wszyscy. Równie słynna jest Katedra świętego Wita, która od ponad 60 lat należy nie do Kościoła lecz do państwa.
Praga

Praga. Niezwykły most i piękna katedra

Na jednym z najstarszych kamiennych mostów w Europie zawsze jest tłoczno. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, należałoby tu przyjść o świcie. Ale nie spotkamy wtedy muzyków grających jazz, artystów malarzy prezentujących swoje prace, rzeźbiarzy, rysowników. Podobno prawo do występów i prezentacji mają wyłącznie artyści legitymujący się dyplomami wyższych uczelni.

Budowla o długości 516 m i szerokości 9,5 m to najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w Pradze. Stąd też, co widziałam, nadają swe relacje telewizyjne zagraniczni korespondenci. Nic dziwnego - z mostu Praga prezentuje się naprawdę ślicznie, trakt nad Wełtawą łączy bowiem dwie stare dzielnice: Malá Strana i Staré Mĕsto. Na wschodnim krańcu widnieje Staromiejska wieża mostowa, na której widnieją postaci cesarz Karola IV, jego syna Wacława IV oraz świętych Wita, Wojciech i Zygmunta. Na zachodniej stronie zaś mamy dwie wieże mostowe Malej Strany - pierwsza z XII wieku, druga z XV wieku. 17 łęków spoczywa na 15 filarach.

DYSKRETNY ŚWIĘTY

Nazwa Most Karola funkcjonuje od 1870 roku, wcześniej budowla zwana była Mostem Kamiennym lub Mostem Praskim. Do połowy XVIII wieku budowla wzniesiona w połowie XIV wieku była jedyną łączącą obydwa brzegi miasta.

Posągi świętych ustawiono tu w okresie baroku, jednak te obecne są ich kopiami, bowiem oryginały niszczały w nieodpowiednich dla nich warunkach atmosferycznych. Jednym ze świętych uwiecznionych na moście jest Jan Nepomucen, który według legendy został wrzucony do rzeki na rozkaz króla Wacława IV. Król ponoć był wściekły, gdyż Jan Nepomucen nie chciał wyjawić grzechów, jakie podczas spowiedzi zdradziła mu żona króla Zofia.

PAMIĄTKI I JAZZOWA MUZYKA

Przy ulicy Karlovej, która odchodzi od mostu w kierunku Starego Miasta, znajdziemy mnóstwo sklepików z pamiątkami, lalkami i, nie wiedzieć czemu, rosyjskimi matrioszkami. Ceny są jednak dość wygórowane. Możemy też oglądać budynek dawnego klasztoru i uniwersytetu jezuickiego, w którym mieści się czeska Biblioteka Narodowa.
Słucham muzyki granej przez jazzmanów i próbuję przecisnąć się przez tłum, by dotknąć figury świętego Jana Nepomucena. Legenda bowiem głosi, że każdy, kto to zrobi, wróci do Pragi.

ŚWIĄTYNIA PEŁNA DZIEŁ SZTUKI

Największa świątynia Pragi, a jednocześnie jedna z najciekawszych na świecie, Katedra świętego Wita, usytuowana tuż przy zabudowaniach zamkowych to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych katedr, jakie widziałam i gdyby nie brak czasu, mogłabym spędzić w jej wnętrzach długie godziny. A to ze względu na jej niepowtarzalny klimat i dzieła sztuki, które zgromadzone są niemal na każdym centymetrze budowli.
Najpierw jednak, gdy chcemy wejść za darmo do katedry od zachodniej strony, musimy odstać kilkanaście minut w bardzo długiej kolejce. Czas mija w niej szybko, wystarczy tylko nieco unieść głowę, by pooglądać zewnętrze zdobienia świątyni.

PRZERWANA BUDOWA

Pierwszy kościół zbudowany na hradczańskim wzgórzu miał zaledwie 13 metrów średnicy. Rotunda powstała tu z inicjatywy Wacława I w 925 roku. Po śmierci pochowano tu władcę, a w 1039 umieszczono relikwie św. Wojciecha zagrabione przez Brzetysława I z Gniezna.
Świątynia zmieniała się na przestrzeni lat, jednak prawdziwą katedrę, która miała rozmachem dorównać największym europejskim kościołom, zaczęto budować w 1344 roku. Po pewnym czasie budowę przerwano aż na pięć wieków. Ostateczny kształt Katedra św. Wita zawdzięcza budowniczym z przełomu XIX i XX wieku.

SREBRNY JAN NEPOMUCEN

Zwiedzający otwierają ze zdziwienia szeroko oczy zaraz po przekroczeniu bramy. Ukazuje się nam bowiem prezbiterium ze strzelistym sklepieniem ożywione zawiłym żebrowaniem gotyckiego sklepienia. Podziw dla architektów, rzeźbiarzy, malarzy, budowniczych nie mija nawet na chwilę. Bo jak nie pokłonić się twórcom srebrnego nagrobka św. Jana Nepomucena, na który zużyto 1800 kg srebra. Obecnie nagrobek pełen figur błyszczy się dzięki temu, że przed wizytą papieża w Czechach został dokładnie wyczyszczony. Jak nie zachwycać się witrażami zdobiącymi smukłe okna. Jednym z autorów był znany na całym świecie artysta Alfons Mucha.

ATRAKCYJNA KAPLICA

Wśród wielu kaplic świątynnych najbardziej atrakcyjna jest Kaplica św. Wacława ze względu na wspaniały wystrój, jaki tworzą freski zdobione kamieniami szlachetnymi. Przedstawiają one w górnej części sceny z Męki Pańskiej, a w dolnej - żywot św. Wacława. Drzwiczki prowadzą do skarbca, który mieści się nad kaplicą. Klucze do niego przechowywane są w siedmiu różnych instytucjach. Insygnia królewskie pokazywane są jedynie przy niezwykle ważnych okazjach.
Katedra w 1950 roku została znacjonalizowana. Kościołowi do dziś nie udało się jej odzyskać.

To tylko niewielki skrawek Pragi, jednego z najpiękniejszych miast świata. W inne jej miejsca powrócimy niebawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niezwykłe zabytki Pragi - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie