Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK ocenił działalność tarnobrzeskich stacji diagnostycznych

KaT
Tarnobrzeskie stacje kontroli pojazdów, zdaniem inspektorów Najwyższej Izby Kontroli pracują zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Na zdjęciu stacja diagnostyczna w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Tarnobrzeskie stacje kontroli pojazdów, zdaniem inspektorów Najwyższej Izby Kontroli pracują zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Na zdjęciu stacja diagnostyczna w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. K. Sobieniewska
Kierowcy, którzy decydują się na wykonanie przeglądu swoich samochodów w tarnobrzeskich stacjach diagnostycznych, mogą być pewni, że przegląd zostanie dobrze wykonany.

Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła raport dotyczący dróg, który uwzględniał działalność stacji diagnostyczny. Tarnobrzeg wypadł bardzo pozytywnie.

Kontrole, podczas których sprawdzono działalność stacji w 2007 i 2008 roku, były następstwem powtarzających się informacji na temat nielegalnych stacji kontroli pojazdów, diagnostów bez uprawnień i kierowców ze zdobytymi pieczątkami badań technicznych. W czasie kontroli na Podkarpaciu Najwyższa Izba Kontroli ujawniła, że prawie dwieście tysięcy kierujących ma badania techniczne ze stacji, które działały bez ważnych pozwoleń. Kontrole przeprowadzono w Strzyżowie, Krośnie i Tarnobrzegu.

STACJE POD LUPĄ

Na tle kontrolowanych miast, Tarnobrzeg wypadł bardzo pozytywnie. Inspektorzy, którzy przyjrzeli się działalności stacji diagnostycznych, przyznają, że prezydent miasta należycie realizował obowiązek nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania stacji. - Kontrole zostały przeprowadzone rzetelnie, co wykazała analiza protokołów kontroli sporządzanych według wzorów stosowanych przez Transportowy Dozór Techniczny - tłumaczy jeden z pracowników rzeszowskiego oddziału NIK. - W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości występowano do przedsiębiorców o ich usunięcie w wyznaczonym terminie. Kontrole w ramach nadzoru każdorazowo przeprowadzał inspektor - pracownik wydziału komunikacji, który posiadał specjalistyczne wykształcenie techniczne oraz wymaganą praktykę, przy boku inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego, co dawało podstawy profesjonalizmu przeprowadzanych kontroli.
INSPEKTORZY SPRAWDZILI DOWODY

W okresie objętym kontrolą na adres tarnobrzeskiego urzędu miasta, przesłano łącznie 1 tysiąc 156 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych wydanych przez Prezydenta Miasta. Ponad 300 zatrzymano z powodu niesprawności technicznej pojazdów. - Zaświadczenie o sprawności technicznej pojazdu w jednym z przypadków wydano w stacji nadzorowanej przez prezydenta miasta - dodaje inspektor NIK. - Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zaświadczenie wydały stacje znajdujące się w sąsiednich powiatach.

Ostateczna ocena dla tarnobrzeskich stacji diagnostycznych, jak i samego prezydenta miasta, który sprawuje nadzór nad stacjami diagnostycznymi dopuszczającymi pojazdy samochodowe do ruchu drogowego, jest bardzo pozytywna. - Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że przygotowanie organizacyjne Urzędu Miasta pozwało na sprawne i rzetelne wykonywanie zadań związanych ze sprawowaniem nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów działającymi w Tarnobrzegu - wynika z raportu. - Przygotowanie zawodowe pracowników prowadzących nadzór nad stacjami diagnostycznymi oraz funkcjonujący w urzędzie systemem zarządzania jakością ISO 2000, pozwalały na prawidłowe wykonywanie obowiązków nałożonych ustawą "Prawo o ruchu drogowym".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie