Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nisko. Prace historyczne uczniów „Czarnieckiego” z nagrodami na konkursach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Fragment pracy Aleksandry i Macieja Krajanowskich „Odpowiedzialność spada na żywych” ze zdjęciem Inia
Fragment pracy Aleksandry i Macieja Krajanowskich „Odpowiedzialność spada na żywych” ze zdjęciem Inia LO Czarniecki
Tegoroczna maturzystka Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Czarnieckiego w Nisku, Aleksandra Krajanowska, uczennica klasy III d, znalazła się na liście 25 finalistów XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na projekt historyczny „Póki nie jest za późno”, zorganizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

Uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród miała mieć miejsce podczas sesji edukacyjnej „Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej”, ale ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, finał XII edycji konkursu odbył się w przestrzeni wirtualnej, w siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

Podczas spotkania zaprezentowano nagrodzonych finalistów i ich prace, w tym projekt autorstwa Aleksandry Krajanowskiej i Macieja Krajanowskiego – „Odpowiedzialność spada na żywych….”. Jest w nim mowa o historii rodziny Horodyńskich, głównie Zbigniewie Horodyńskim – „Inio”, który został zamordowany przez Niemców na Pawiaku w 1944 roku. Pierwsza część opracowania ukazuje jego pochodzenie, druga przedstawia wydarzenia z czerwca 1943 roku, trzecia prezentuje sylwetkę bohatera i jego przeżycia wynikające z rodzinnej tragedii, a ostatnia zawiera opis akcji dywersyjnych, w których uczestniczył.

- Napawa nas dumą fakt, że projekt Aleksandry Krajanowskiej i jej brata, jako jedyny spośród finałowych 25 prac, został uhonorowany nagrodą specjalną – zdobył Nagrodę Przewodniczącej Jury Konkursu doktor Iwony Konopnickiej - powiedział dyrektor „Czarnieckiego” Jerzy Stelmach.

W uzasadnieniu przyznania nagrody specjalnej podano: „Projekt został bogato udokumentowany, opracowany w pełnej odpowiedzialności za słowa. Zachwyca starannością wykonania i pięknie prowadzoną narracją historyczną, która potwierdza osobiste, emocjonalne zaangażowanie. Projekt urzeka bogactwem osobistych refleksji, przemyśleń, w których wyraża się szacunek do człowieka i historii”.

Nagrodzona praca powstawała pod kierunkiem nauczycielek Urszuli Fedorowskiej oraz Jolanty Łyczakowskiej i stanowi realizację głównych założeń konkursu, którego celem było rozbudzenie zainteresowania szeroko pojętą historią: miejscami, obiektami, znakami pamięci, a także losami ludzi, będących świadkami lub uczestnikami wydarzeń historycznych.

Natomiast Julia Pietrzyk, uczennica klasy 1dg „Czarnieckiego”, uzyskała wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie Historycznym ,,Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości” za projekt serii znaczków pocztowych, upamiętniających najsłynniejsze bitwy, stoczone przez wojska polskie z bolszewikami.

Celem Konkursu, organizowanego przez Komitet Pamięci Witolda Pileckiego, było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o wojnie polsko – bolszewickiej 1919-1920.

Tematyka nadsyłanych prac mogła obejmować postać wybranego dowódcy czy żołnierza, bitwy, konspiracji albo zagadnienie techniczne, historyczne i społeczne dotyczące wojny polsko – bolszewickiej. Uczestnicy mieli do wyboru różne formy artystycznego wyrazu: poezję, plastykę, znaczek i film.

Pierwszoklasistka wzięła udział w kategorii „Projekt serii znaczków pocztowych”, zdobywając wyróżnienie za wykonanie pracy charakteryzującej się pomysłowością i oryginalnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie