MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Muzeum w Starym Gdańsku

Redakcja
Ambasada Norwegii
Centralne Muzeum Morskie otwiera nad Motławą, tuż obok Żurawia, w sercu starego portu gdańskiego swój nowy oddział - Ośrodek Kultury Morskiej.

Budynek wraz z nowoczesnym wyposażeniem został sfinansowany z Mechanizmu Finansowego EOG, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to największy w Europie projekt indywidualny w sektorze kultury. Koszt obiektu wynosi 12 mln Euro, w tym 8,6 mln Euro pochodzi z grantu EOG.

Ośrodek Kultury Morskiej, o ciekawej architekturze, doskonale harmonizuje z otaczającą historyczną zabudową Głównego Miasta w Gdańsku. Stanowi także kolejny element, obok Spichlerzy na Ołowiance, statku-muzeum "Sołdek" i Żurawia, morskiego kompleksu muzealnego nad Motławą.

Głównym zadaniem nowego Muzeum jest zapoznanie zwiedzających z szeroko pojętą tematyką morską. Obecnie będą tam eksponowane trzy wystawy: wystawa stała "Ludzie, statki, porty", stała ekspozycja "Łodzie ludów świata" oraz wystawa czasowa "Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku".

Pierwsza z nich, "Ludzie, statki, porty" jako jedyna w Polsce w tak interaktywny i multimedialny sposób przedstawia problematykę morską, poczynając od zagadnień związanych z budownictwem okrętowym, przez technikę morską i życie na morzu, kończąc na archeologii podwodnej. Wystawa zajmująca blisko 400 m kw. została przygotowana w taki sposób, aby zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach. Dzięki temu dowiedzą się między innymi, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, poznają konstelacje północnego nieba, będą sterowali modelami jednostek pływających, a w batyskafie odbędą wirtualną wycieczkę na dno oceanu.

Druga ekspozycja, "Łodzie ludów świata" oferuje wiedzę z zakresu historii i rozwoju szkutnictwa, przybliża zagadnienia związane ze środowiskiem ich występowania, kontekstem kulturowym i funkcją użytkową poszczególnych jednostek pływających. Grupę głównych eksponatów stanowią pełnowymiarowe, oryginalne łodzie i tratwy z niemal każdego zakątka kuli ziemskiej, np. z Norwegii, Kenii, Tanzanii, Panamy, Indonezji, Wietnamu, Grenlandii oraz z Samoa. Towarzyszą im zabytki należące do różnych kultur ludów świata - narzędzia rybackie, naczynia, instrumenty muzyczne oraz rzeźby i obrazy.

"Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku" to historia największych odkryć archeologii podwodnej CMM, prezentująca m. in. wrak szwedzkiego okrętu wojennego "Solen" oraz średniowieczny statek handlowy wraz z oryginalnym ładunkiem zwany Miedziowcem.

Dużą część nowego Muzeum zajmują pracownie i magazyny archeologów podwodnych i pracownie konserwatorskie, wyposażone w nowoczesny sprzęt laboratoryjny, które będą w części widoczne dla zwiedzających sale ekspozycyjne oraz przechodniów podążających ulicą Tokarską. Dzięki temu z bliska będzie można zapoznać się z wędrówką zabytku od momentu podniesienia z dna morskiego, poprzez szczegółową dokumentację, proces konserwacji aż po umieszczenie w sali wystawowej.

Muzeum oferuje także bogatą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną, skierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej oraz rodzin.

Uroczyste otwarcie nowego Muzuem Morskiego nastąpi w dniach 28-29 kwietnia 2012 r. w godz. 12.00-20.00, wstęp bezpłatny.

Muzeum Morskie w Gdańsku - Ośrodek Kultury Morskiej
ul. Tokarska 21-25, Gdańsk

Więcej informacji o Muzeum Morskim oraz o projekcie EOG na www.cmm.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe Muzeum w Starym Gdańsku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie