MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady płatności dla młodych rolników. Dopłaty bezpośrednie - czas, start! Początkujący gospodarze będą mieli łatwiej?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jakie zmiany szykuje rząd?
Jakie zmiany szykuje rząd? 123rf/oticki
Od połowy marca rolnicy mogą wnioskować o dopłaty bezpośrednie 2024. Zmiany w tegorocznej kampanii dotyczą m.in. przyznawania wsparcia na konkretne płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Mniej biurokracji ma objąć młodych rolników i skierowanego do nich programu.

Nowelizacja rozporządzenia „w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027” weszła w życie 15 marca 2024 roku, wraz z rozpoczęciem naboru o dopłaty bezpośrednie.

Ułatwienia obejmują m.in. płatności dla młodych rolników, dopłaty do zwierząt, czy też płatność redystrybucyjną. Rząd chce, aby proces wnioskowania był uproszczony, bez obciążeń administracyjnych w postaci doręczania załączników.

Płatność dla młodych rolników bez dodatkowych dokumentów

W 2023 roku o płatność dla młodych rolników ubiegało się ok. 63 tys. beneficjentów. Wielu z nich zwracało już wtedy uwagę, że wnioskowanie o wsparcie okraszone jest biurokracją. W tym roku ma być łatwiej ze względu na ograniczenie ilości dokumentów, które musi przygotować początkujący przedstawiciel wsi.

W ramach zaproponowanych zmian Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie posiadanych informacji i udostępnionych jej baz danych (także numeru PESEL i danych KRUS), będzie weryfikować podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie. Chodzi o rolników lub domowników rolnika wnioskujących o płatność dla młodych rolników.

Nowelizacja zakłada także określenie przez ARiMR daty rozpoczęcia działalności rolniczej w przypadku małżonków wspólnie prowadzących gospodarstwo i ubiegających się o wsparcie, posiadających nadany PESEL.

Wprowadzane rozwiązania korzystnie wpłyną na beneficjentów środków finansowych w ramach płatności związanych do zwierząt oraz płatności dla młodych rolników, przez co będą sprzyjały stabilizacji warunków prowadzenia działalności rolniczej i korzystnie wpłyną na zdolność do regulowania bieżących zobowiązań pracodawców w sektorze rolnictwa, a tym samym pozytywnie wpłyną na stabilność zatrudnienia w rolnictwie, widnieje w podsumowaniu dokumentu.

Źródło: sejm.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie