Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noworoczne postanowienia. Jak w nich wytrwać?

Grzegorz LIPIEC
Chcesz schudnąć, rzucić palenie, zacząć się zdrowo odżywiać? Na takie postanowienia najczęściej przychodzi czas w Nowy Rok. Bo w końcu nie ma lepszej daty na to, żeby coś zmienić we własnym życiu. Jakie są Twoje postanowienia noworoczne?

Koniec roku skłania do podsumowań, rozliczeń i kreślenia planów na przyszłość. To także czas postanowień, które czasami są wymuszone na przykład przez rosnące ceny, bo na przykład w 2013 roku ponownie czeka nas podwyżka cen żywności.

PLAN JEST NAJWAŻNIEJSZY

Postanowienia powinny być przede wszystkim możliwe do zrealizowania. Należy je dokładnie przemyśleć, bo silna motywacja ułatwi ich urzeczywistnienie. Czy faktycznie chcesz schudnąć albo ograniczyć słodycze? A może pragniesz w przyszłym roku zaoszczędzić pieniądze na wymarzoną wycieczkę zagraniczną? Wybierz te najważniejsze i najbardziej realne. Nie więcej niż trzy, a najlepiej skup się na jednej sprawie. Postawienie sobie zbyt wielu celów to prosta droga do porażki. Na pewno wszystkich nie zrealizujesz, a jeśli nie uda ci się osiągnąć jednego, zrazisz się do następnych.

Jak już wiesz co, zapisz to, najlepiej w widocznym miejscu, koło łóżka, w kalendarzu - tam, gdzie codziennie możesz na to zerkać i przypominać sobie. Bardzo ważne jest, jak sformułujesz postanowienia. Psychologowie przestrzegają przed stwierdzeniami typu "spróbuję zadbać o kondycję". W ten sposób zakładasz, że może ci się nie udać. Lepiej powiedzieć sobie "codziennie będę ćwiczyć".

MA SENS

Co zrobić, aby noworoczne cele nie okazały się ponownie tylko płonnymi marzeniami? Mało realne jest, że już od 1 stycznia zaczęliśmy urzeczywistniać noworoczne postanowienia. Wybierz datę, kiedy będziesz już na siłach podjąć wyzwanie. Wytrwaj w postanowieniu, chociaż 3 tygodnie. Po tym czasie przyzwyczaisz się już do nowej sytuacji i będzie ci łatwiej. Codzienne ćwiczenia, które były noworocznym postanowieniem, staną się nawykiem, a nie przymusem.

- Robienie postanowień ma ogromny sens, zarówno w wieku dwudziestu jak i osiemdziesięciu lat. Wyznaczanie celów pozwala uporządkować, ulepszyć nasze życie, zdobyć nowe umiejętności, do czegoś zmierzać, a nie żyć tylko z dnia na dzień - wyjaśnia Krzysztof Prendecki, socjolog z Rzeszowa.

SAMORZĄDOWCY I SPORTOWCY

Zapytaliśmy o postanowienia noworoczne samorządowców oraz sportowców naszego regionu. Zdecydowana większość nie chce niczego zakładać "z góry". Jednak są i tacy, którzy mają jasno sprecyzowane plany.

- Prywatnie nie mam postanowień. Natomiast sportowo to chyba każdy wie: wygrywać, jak najwięcej spotkań i dawać radość tymi zwycięstwami kibicom z Tarnobrzega - mówi Jakub Dłoniak, kapitan koszykarzy Jeziora Tarnobrzeg.

Starosta powiatu tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra przyznaje, że jeszcze nie myślał o noworocznych postanowieniach.
- Nie było wolnej chwili. Ale na pewno chciałbym każdą wolną chwilę poświęcać rodzinie. W pracy: starać się, jak najlepiej wykonywać powierzoną funkcję - opowiada Krzysztof Pitra. - Postaram się znaleźć jeszcze więcej czasu na aktywny wypoczynek, tak aby zgubić zbędne kilogramy. Poza tym stałem się pasjonatem łowienia ryb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie