Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Strażaka i 50-lecie zawodowej straży pożarnej w Tarnobrzegu

Marcin RADZIMOWSKI
Świętowanie rozpoczęto od uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianie siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.
Świętowanie rozpoczęto od uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianie siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Marcin Radzimowski
W prażącym słońcu, przy dźwiękach orkiestry dętej i w towarzystwie wielu oficjeli, strażacy świętowali w sobotę 50-lecie istnienia zawodowej służby pożarniczej w Tarnobrzegu. Złoty jubileusz zorganizowano wspólnie z podkarpackimi, wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka.
Święto Strażaka w Tarnobrzegu

Święto Strażaka w Tarnobrzegu

Więcej, niż pół wieku

Generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz wręcza awanse służbowe.
Generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz wręcza awanse służbowe. Marcin Radzimowski

Generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz wręcza awanse służbowe.
(fot. Marcin Radzimowski)

Więcej, niż pół wieku

Strażacy z Tarnobrzega świętują 50-lecie zawodowej służby pożarniczej w tym mieście, choć tradycje pożarnictwa niezawodowego są znacznie bogatsze. Rodowód powstania formacji strażackiej w Tarnobrzegu sięga 1862 roku, kiedy to w nocy z 5 na 6 czerwca spłonęło niemal całe miasto. Ogień zniszczył m.in. kościół O.O. Dominikanów i dworek Jachowiczów w Dzikowie. Kolejne pożary nawiedziły Tarnobrzeg jesienią 1884 roku i latem 1888 roku. Po tych pożarach Zarząd Miasta Tarnobrzega podjął decyzję powołania pierwszej "Straży Ogniowej" z siedzibą przy obecnej ulicy Kościuszki. Straż Ogniowa Ochotnicza w Tarnobrzegu została zarejestrowana w 1876 roku, a w 1891 roku powołano w Dzikowie płatną straż pożarną zwaną wtedy Straż Ogniową. W 1927 roku miał miejsce duży pożar pałacu hrabiego Tarnowskiego w Dzikowie, w wyniku którego spłonęły olbrzymie zbiory biblioteczne i historyczne.

Z pożarem zamku walczyła miejscowa ludność oraz słabo wyposażona w tym czasie Ochotnicza Straż Pożarna z Dzikowa. W akcji gaszenia pożaru i ratowania bezcennych zbiorów historycznych zginęło 9 osób. W miarę upływu lat nastąpił rozwój miasta i przemysłu co w efekcie wymusiło zmiany organizacji systemu bezpieczeństwa pożarowego. Po zakończeniu II wojny światowej w 1946 roku powstał Posterunek Zawodowej Straży Pożarnej przekwalifikowany w roku 1957 na Pogotowie Zawodowej Straży Pożarnej. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowej strażnicy. W latach 50-tych problemami ochrony przeciwpożarowej miasta i powiatu tarnobrzeskiego zajmuje się Komenda Powiatowa Straży Pożarnych działająca w strukturach Powiatowej Rady Narodowej w Tarnobrzegu.

W 1964 roku została powołana Zawodowa Straż Pożarna w Tarnobrzegu. W tym okresie w jednostce zatrudnionych było 11 strażaków a na wyposażeniu jednostki znajdowało się wówczas pięć samochodów, cztery motopompy oraz 1200 metrów bieżących węży tłocznych.

Znamienitych gości, których ściągnęła do Tarnobrzega uroczystość, można wymieniać bardzo długo. Nie zabrakło Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - generała brygadiera Wiesława Leśniakiewicza, Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - nadbrygadiera Bogdana Kuligi, szefa podkarpackiego garnizonu policji, nadinspektora Zdzisława Stopczyka, wojewody podkarpackiej Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, parlamentarzystów i byłych parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych województwa, Tarnobrzega, powiatu tarnobrzeskiego i ościennych gmin, szefów komend straży pożarnych i policji z regionu oraz wielu innych instytucji publicznych.

POŚWIĘCONA TABLICA I SZTANDAR

Sobotnie uroczystości rozpoczęła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy poświęconej 50-leciu zawodowego pożarnictwa, znajdującej się na budynku Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu. Tablicę poświęcił kapelan tarnobrzeskich strażaków, ksiądz kanonik Jan Kaszewicz. Wcześniej komendant miejski PSP w Tarnobrzegu, brygadier Andrzej Babiec przybliżył krótko 50-letnią historię zawodowego pożarnictwa w "siarkowym grodzie".

Kolejnym punktem uroczystości była msza święta w intencji strażaków, którą w Klasztorze O.O. Dominikanów odprawił ks. biskup Edward Frankowski, biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej. Nabożeństwo koncelebrowało jedenastu księży, w większości kapelanów strażackich z różnych miast. W czasie mszy biskup poświęcił nowy sztandar.

ODZNACZENIA I ŻAR Z NIEBA

Główną część wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka i 50-lecia zawodowej straży pożarnej w Tarnobrzegu zorganizowano na Placu Bartosza Głowackiego, gdzie z kościoła przy dźwiękach orkiestry dętej z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci (powiat łańcucki) przemaszerowały poczty sztandarowe i podkarpackie kompanie Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Policji i Służby Więziennej. Na tarnobrzeskim rynku żar lał się z nieba, ale głównym bohaterom uroczystości to nie przeszkadzało - dumnie wypinali piersi, odbierając medale, odznaczenia, listy gratulacyjne i nominacje na wyższe stopnie służbowe.
- No, ostatnio trochę musieliście się nanosić worków z piaskiem - żartował Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz, wręczając nominacje na stopień starszego strażaka. Miał na myśli akcję przeciwpowodziową i umacnianie wałów. - Pierwsze stopnie służbowe są najważniejsze, później to już z górki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Defiladę pojazdów strażackich rozpoczął zabytkowy wóz konny z sikawkami.
Defiladę pojazdów strażackich rozpoczął zabytkowy wóz konny z sikawkami. Marcin Radzimowski

Defiladę pojazdów strażackich rozpoczął zabytkowy wóz konny z sikawkami.
(fot. Marcin Radzimowski)

DEFILADA Z KOŃMI

Strażackie święto było również okazją do uhonorowania szefa podkarpackiej PSP, nadbrygadiera Bogdana Kuligi odznaczeniem i tytułem "Zasłużonego Tarnobrzeżanina". Wręczył je prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, doceniając zaangażowanie generała w ochronę przeciwpożarową i działania przeciwpowodziowe na terenie Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego.

Po oficjalnych przemówieniach zaproszonych gości w defiladzie przemaszerowały poczty sztandarowe, strażacy z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego zaprezentowali też swoje samochody gaśnicze. Obok nowoczesnych wozów bojowych ogromne wrażenie robił też zabytkowy strażacki wóz konny z sikawkami i oznaczeniem OSP Skopanie. Uroczystości uświetnił również koncert orkiestry dętej OSP Gać na stadionie miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie