MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od środy dłużej gotuj wodę z miejskiego wodciągu

KaT
Płukanie sieci w miejskim wodociągu wynika między innymi z modernizacji miejskiego wodociągu,  która polega na wymianie starych rur. Na zdjęciu prace na Przywiślu, najstarszym osiedlu Tarnobrzega.
Płukanie sieci w miejskim wodociągu wynika między innymi z modernizacji miejskiego wodociągu, która polega na wymianie starych rur. Na zdjęciu prace na Przywiślu, najstarszym osiedlu Tarnobrzega. Klaudia Tajs
Od środy mieszkańcy Tarnobrzega mogą wyczuwać w wodzie zapach chloru. Dostawca wody przez kilka nocy będzie płukał i dezynfekował sieć. Aby zabić uciążliwy zapach chloru, sanepid zaleca gotowanie wody w otwartych garnkach.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnobrzegu, główny dostawca wody, sieć wodociągową płucze dwa razy w roku. Z jednej strony coroczne płukanie sieci i wpuszczanie do rur większej ilości chloru, który ma za zadanie dezynfekcje sieci, to obowiązek dostawcy. Z drugiej strony płukanie tarnobrzeskiej sieci to także konsekwencja prac inwestycyjnych na sieci i wymiana jej kolejnych odcinków, które przedsiębiorstwo realizuje w ramach projektu Funduszu Spójności.

MOŻE, ALE NIE MUSI

Informację o planowanym płukaniu sieci, dostawca wody przekazał między innymi powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej. Ta nie zwlekając już w zeszłym tygodniu rozesłała komunikaty do wszystkich spółdzielni mieszkaniowych, dyrekcji szpitala wojewódzkiego oraz lokalnych mediów z informacją o konieczności gotowania wody, w której wyczuwalny będzie zapach chloru. - Nie mamy pewności, czy zwiększona dawka chloru w sieci, będzie odczuwalna, ale nie wykluczone, że tak się stanie - zapowiada Maria Trojanowska, zastępca dyrektora powiatowej stacji sanitarno - epidemiologicznej w Tarnobrzegu. - Przedsiębiorstwo zapewnia, że chlorowanie będzie odbywało się w godzinach nocnych, od godziny 23 do 5 rano. Wszystko po to, by ograniczyć uciążliwe skutki tego procesu.

BEZ POKRYWKI

Płukanie sieci zaplanowano od 26 sierpnia do drugiego września i będzie się odbywało na poszczególnych odcinkach wodociągu. Sanepid radzi, jak pozbyć się uciążliwego zapachu chloru z wody. - Nikt wody z kranu nie pije, tylko gotuje, jednak teraz proces samego gotowania musi trwać dłużej - dodaje Maria Trojanowska. - Aby zapach chloru ulotnił się, woda musi być gotowana minimum przez dziesięć minut. Oczywiście gotujemy bez przykrycia.

Sanepid nie kryje, że podczas wymiany odcinków sieci wodociągowej zachodzi niebezpieczeństwo przedostania się do sieci szkodliwych bakterii, w tym coli, z którą tarnobrzeżanie mieli do czynienia już kilkakrotnie. Dlatego pracownicy sanepidu zapewniają, że po każdej wyminie odcinka, sieć będzie monitorowana. Wyniki kontroli będą podawane na bieżąco, tak samo jak komunikaty na wypadek pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie