Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od zgody do sukcesu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uroczysta przysięga w Złotej Kościuszkowskiej klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego o edukacji wojskowej.
Uroczysta przysięga w Złotej Kościuszkowskiej klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego o edukacji wojskowej. Zdzisław Surowaniec
W deszczowe wtorkowe południe, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w szkole nazywanej Złotą Kościuszkowską odbyło się ślubowanie uczniów.

ZOBACZ też
Polacy znów pokonali Krzyżaków. "To miejsce kultowe. Tę datę pamiętają wszyscy"

W szkole noszącej oficjalnie nazwę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Tadeusza Kościuszki odbyła się uroczysta przysięga klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego o edukacji wojskowej i ślubowanie klas pierwszych Technikum o różnych specjalnościach zawodowych i Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Dyrektor szkoły Włodzimierz Smutek powiedział do stojących szeregiem uczniów: - Za chwilę złożycie uroczyste przyrzeczenie wierności tym wartościom, które zawsze były w tej szkole cenione i szanowane. Przyrzekać, a zwłaszcza przyrzekać publicznie, znaczy nadać swoim słowom rangę zobowiązania, którego wypełnienie jest sprawą honoru, a honor to cnota ludzi wielkich, takich jak patron szkoły i powinna być szczególną cechą każdego obywatela.

Nawiązując do Narodowego Święta Niepodległości dyrektor wyraził opinię, że wolność, jaką Polacy odzyskali po 123 latach zaborów w 1918 roku nie była cudem, tylko wykorzystaniem międzynarodowej sytuacji i efektem walki. - Spełniły się marzenia Polaków o wolności, ale wolność jest darem i jednocześnie zadaniem. - Nie ma zwycięstwa bez poczucia obowiązku. Odrodzenie Polski jest znakiem, że porozumienie i zgoda są drogowskazami na drodze do sukcesu - usłyszeli zebrani.

Młodzież ślubowała na szkolny sztandar: - Przyrzekamy szanować sztandar szkoły i dbać o jej dobre imię, godnie wypełniać obywatelskie powinności, a także być wiernym tradycjom kościuszkowskim, przestrzegać kodeksu ucznia klasy wojskowej, rzetelnie wywiązywać się ze swoich powinności uczniowskich oraz godnie reprezentować szkołę w środowisku. Tak mi dopomóż Bóg.

Na finał pod pomnik Tadeusza Kościuszko włożony został kamień z wapienia jurajskiego, który pochodzi z domu patrona szkoły ze Szwajcarii. Pod pomnikiem jest już ziemia z pól bitewnych, gdzie walczył Kościuszko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie