MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odbudowali historyczne przejście graniczne z okresu zaborów na granicy dwóch gmin

Zdzisław Surowaniec
Odsłonięcie przejścia na granicy austriacko-węgierskiej.
Odsłonięcie przejścia na granicy austriacko-węgierskiej. Zdzisław Surowaniec
Doszło do odbudowy historycznego przejścia granicznego Rosji i Austro-Węgier z okresu zaborów. W Dąbrowie Rzeczyckiej, na granicy gminy Zaklików i Radomyśl nad Sanem, ustawiono szlabany. W przyszłości ma tam stanąć pomnik upamiętniający wolnościowe dążenia Polaków.

Uroczystość odsłonięcia historycznego przejścia z posterunkami i słupami granicznymi odbyła się w niedzielę. Po przejściu "granicy" i kontroli paszportowej była okazja otrzymania specjalnej okolicznościowej pieczątki. Rozprowadzane były cegiełki na budowę pomnika o nominale 20, 50 i 100 zł.

Pomysł rekonstrukcji przejścia należy do Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Lipa "Lipa Zdrój" i jej przewodniczącego Jerzego Drzewiego. Nie szło tylko o przypomnienie i upamiętnienie tragicznej historii związanej z popadnięciem Polski w zaborczą niewolę. 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, ma być odsłonięty pomnik, upamiętniający walkę i starania o odzyskanie wolności.

Nazwiska nabywców, którzy nabyli cegiełkę o wartości 100 zł i więcej zostaną wygrawerowane na tablicy, która zostanie umieszczona na boku pomnika. Ciekawostkę jest to, że przy kościele w Zaklikowie znajduje się oryginalny słup graniczny z okresu zaborów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie