Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli na zawsze, ale wciąż pozostają w naszej pamięci

Redakcja
Jak zwykle, w związku z dniem Wszystkich Świętych, publikujemy w "Echu Dnia" nazwiska ludzi związanych z regionem podkarpackim, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje nie tylko wśród najbliższych. Wielu z nich zaznaczyło dobre ślady w swoich środowiskach.

LISTOPAD

Biskup Marian Zimałek
Emerytowany biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej, zmarł 12 listopada 2008 roku po długiej chorobie. Miał 77 lat. Sakrę biskupią otrzymał w 1987 roku z rąk prymasa Józefa Glempa. Jego dewizą było spem alere, ożywiać nadzieję. Miłośnik i piewca Sandomierza.
Zbigniew Śliż
Lekarz ze Stalowej Woli, zmarł 28 listopada w wieku 54 lat. Związany od urodzenia z tym miastem. Od 1988 roku był kierownikiem przychodni rejonowej przy ulicy Hutniczej. Miał pierwszy stopień specjalizacji lekarza internisty i drugi stopień specjalizacji z zakresu medycyny rodzinnej. Współzałożyciel niepublicznego zakładu opieki medycznej Medyk.

GRUDZIEŃ

Andrzej Bąk
Burmistrz Ulanowa koło Niska, zmarł z 2 na 3 grudnia 2008 roku. Miał 57 lat. Jako jedyny na Podkarpaciu nieprzerwanie piastował urząd burmistrza od 1990 roku. Aktywny działacz Solidarności na przełomie lat 80. i 90. Jeden z założycieli Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pod wezwaniem Świętej Barbary. Budował szkoły, remizy strażackie, drogi, ulice, oczyszczalnie ścieków, wodociągi.

STYCZEŃ

Zbigniew Tęcza
Zmarł 20 stycznia. Współwłaściciel restauracji Dębianka w Nowej Dębie. Społecznik, sponsor lokalnych zespołów, stowarzyszeń i inicjatyw. Nie sposób wyliczyć wszystkich instytucji, którym pomagał. Starał się nikomu nie odmawiać. Wspierał bliską sobie nową szkołę w dawnej Dębie, pomagał wielu placówkom oświatowym. Od lat wspierał Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tarnobrzegu i Koło Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Nowej Dębie, Dom Dziecka w Skopaniu, Dom Pomocy Społecznej w Nowej Dębie, Ochotniczą Straż Pożarną i Honorową Straż Wielkanocną, nowodębski Szpital Powiatowy, Polską Pomoc Społeczno-Charytatywną "Patronat" w Częstochowie, Letnią Szkołę Pediatrii przy Oddziale Dziecięcym naszego szpitala. Mimo wielu obowiązków, angażował się w sprawy społeczne. Nie zabiegał o wyróżnienia, gdyż był człowiekiem skromnym, ale oddanym innym. W 2006 roku otrzymał od Rady Miejskiej medal "Zasłużony dla Nowej Dęby".

LUTY

Ksiądz Franciszek Buczyński
Ksiądz prałat zmarł 20 lutego, w wieku 84 lat. Jako wikariusz pracował z Pruchniku, Grębowie, rzeszowskiej farze, przemyskiej katedrze. Proboszcz w Nowym Żmigrodzie. Od 1979 roku związany z parafią Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Zasłynął jako spowiednik.
Jerzy Zybaczyński
Doktor nauk medycznych pediatra Jerzy Zybaczyński z Nowej Dęby zmarł 27 lutego. Był autorytetem w pediatrii południowo-wschodniej Polski. Pracę w Nowej Dębie rozpoczął jesienią 1963 roku. Od zera budował oddział pediatrii, był znakomitym diagnostą, W latach 70. Oddział Noworodkowo-Dziecięcy w Nowej Dębie, którym kierował, jako jedyna placówka niekliniczna, uczestniczył w ministerialnym programie pilotażowym, oceniającym przydatność badań skryningowych w wykrywaniu hypotyreozy. Pracę zawodową łączył udanie z pracą naukową: obronił pracę doktorską w Akademii Medycznej w Krakowie. Dla usprawnienia pracy oddziału wprowadził pierwszą w regionie telewizję przemysłową do monitorowania dzieci wymagających szczególnie intensywnego nadzoru lekarsko-pielęgniarskiego. Jako jeden z pierwszych zastosował zapis audiowizualny rejestrowania trudnych diagnostycznie objawów.

MARZEC

Jacek Kółeczko
Dziennikarz ze Stalowej Woli, zmarł 4 marca, miał 63 lata. W elektrowni prowadził Klub Energetyka, a potem był szefem radiowęzła zakładowego. Zastępca, a następnie redaktor naczelny gazety zakładowej "Socjalistyczne Tempo". Za jego kierownictwa gazeta zmieniła nazwę na "Sztafeta". Po odejściu ze "Sztafety" związał się z nowo powstałym tygodnikiem "Feta". Kolejnym etapem jego działalności było prowadzenie własnej spółki wydawniczej.
Czesław Cubera
Związany z działalnością handlową w Stalowej Woli. Zmarł w wieku 88 lat. Podczas wojny w jego sklepie była skrzynka kontaktowa komendy obwodu Armii Krajowej. Po wojnie pracował w Uspołecznionym Handlu Detalicznym, kierował masarnią przy 1 Sierpnia. Był zastępcą dyrektora zakładów mięsnych w Nisku. Dyrektor produkcji w utworzonym w 1976 roku Społem w Stalowej Woli.

KWIECIEŃ

Jerzy Lubera
Zmarł 11 kwietnia. Wieloletni działacz społeczny, animator kultury, pedagog w Zespole Szkół numer 2 w Nowej Dębie. Wychowawca młodzieży, założyciel Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba i Towarzystwa Kultury Powszechnej Ratusz. Był radnym obecnej kadencji Rady Miasta w Nowej Dębie. Młodzież nazywała go "Kapitanem".

MAJ

Józef Płachciński
Zmarł w wieku 95 lat 13 maja w Edmonton w Kanadzie. Major rezerwy, kawaler Orderu Virtuti Militari, uczestnik walk o Monte Cassino. Urodził się w Nisku. Podczas wojny walczył w polskich formacjach. Po wojnie wyemigrował do Kanady. Został pochowany w Nisku, jak sobie tego życzył.

LIPIEC

Janina Podgórska
Janina Podgórska, emerytowana nauczycielka wychowania fizycznego w Stalowej Woli, zmarła w wieku 86 lat. Została pochowana 4 lipca na rozwadowskim cmentarzu, obok męża Jana, który był nauczycielem biologii. Odnosiła sukcesy sportowe w czasach, gdy nie było tak dobrych warunków do uprawiania sportu, jak obecnie, a jej marzeniem było przeprowadzenie lekcji wychowania fizycznego w nowej sali gimnastycznej.

SIERPIEŃ

Zygmunt Grzywacz
W tragicznych okolicznościach zmarł 21 sierpnia wójt Bojanowa Zygmunt Grzywacz. Został znaleziony martwy w zabudowaniach gospodarczych swojego domu. Miał 49 lat. Wójtem gminy Bojanów w powiecie stalowowolskim był przez całą kadencję w latach 2003-2006. Po czteroletnim kierowaniu gminą startował w kolejnych wyborach, ale nie został już wybrany. Zawodowo zajmował się działalnością związaną z prawem budowlanym.
Profesor Jan Chojka
Były rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli, a ostatnio prorektor do spraw studenckich Almamer w Warszawie. Zmarł w wieku 66 lat. Uczelnią w Stalowej Woli kierował sześć lat, przez dwie kadencje. Po kontroli Państwowej Komisji Akredytacyjnej uczelnia uzyskała certyfikat "Wiarygodna Szkoła". W ogólnopolskich rankingach Wyższa Szkoła Ekonomiczna otrzymywała pierwsze lub czołowe miejsca na Podkarpaciu wśród niepublicznych uczelni licencjackich.

WRZESIEŃ

Benedykt Budziło
Profesor Benedykt Budziło z Gorzyc zmarł 11 września. Historyk regionalista. Autor kilku pozycji książkowych i ponad 20 artykułów, zamieszczonych w ogólnopolskich i regionalnych pismach, nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, od wojewódzkich, po powiatowe i gminne. Stanowią one podziękowanie za benedyktyńską pracę regionalnego historyka. W zakresie działalności społecznej przewodniczył Komisji Edukacji przy Zarządzie Wojewódzkim Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jako radny kierował Komisją Oświaty i Kultury w Radzie Gminy w Gorzycach. Za działalność oświatową został uhonorowany licznymi dyplomami oraz nagrodą prezydenta miasta Tarnobrzeg i dyrektora szkoły.
Andrzej Antonowicz
Zmarł we wrześniu w wieku 80 lat. Specjalista dermatolog I i II stopnia, związany ze Stalową Wolą od 1954 roku. Podczas pracy zawodowej był zastępcą ordynatora oddziału dermatologicznego szpitala, związany także z przychodnią, nazywaną "ambulatorium przy hucie". Członek zarządu prezydium oddziału wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Kawaler orderu Gloria Medicine.

PAŹDZIERNIK

Artur Zachariasz
Lat 43, architekt z Urzędu Miasta w Tarnobrzegu. To spod jego dłoni "wyszło" wiele projektów, dzięki którym Tarnobrzeg stał się piękniejszy i bardziej przyjazny dla oka.
Sławomir Chmielowiec
Zginął tragicznie 19 października, był właścicielem jednej z największych firm, dostarczających Internet na terenie powiatu tarnobrzeskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie