Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli na zawsze - zostali w pamięci. Wspominamy zasłużone i znane osoby z naszego regionu

/ZS/, /sin/, /ram/, /PISZ/,/GOP/
W dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wspominamy znane osoby z naszego regionu, które zmarły w minionym roku.

LISTOPAD 2012
Janina Ciszkiewicz.
Zmarła 18 listopada 2012 roku w wieku 85 lat. Wieloletnia nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli Po studiach pracowała w laboratorium chemicznym, w Hucie Stalowa Wola, pracę w szkolnictwie jako nauczyciel chemii rozpoczęła w roku 1962. W Liceum zapoczątkowała przedmiotowy ruch olimpijski, przygotowując uczniów do olimpiad chemicznych, w których odnosili sukcesy.

Tadeusz Skrzat. Były dyrektor techniczny Huty Stalowa Wola. Zmarł 21 listopada 2012 roku w wieku 76 lat. Po skończeniu nauki w szkole średniej i na politechnice w Gliwicach z wynikiem bardzo dobrym został zatrudniony w Hucie Stalowa Wola, gdzie od stanowiska majstra został dyrektorem technicznym. W czasie pracy w Hucie Stalowa Wola jako dyrektor techniczny zezwalał na prace koparek ładowarek jako ćwiczenia tych maszyn, a służyły one do budowy wykopów pod wiele nowych kościołów.

Józef Marczewski. Zmarł w listopadzie 2012 roku w wieku 88 lat. Był porucznikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku. W ostatnich latach pełnił funkcję sekretarza Związku Żołnierzy Wojska Polskiego imienia porucznika Józefa Sarny koło numer 13 w Tarnobrzegu, działał też na rzecz lokalnej społeczności.

GRUDZIEŃ 2012
Kazimierz Popiołek.
Wójt gminy Padew Narodowa , powiat mielecki, zmarł nagle 10 grudnia 2012 roku. Miał 56 lat. Wójtem Padwi Narodowej był nieprzerwanie od 1990 roku. Kazimierz Popiołek cieszył się ogromną popularnością - dał się poznać jako dobry gospodarz i skuteczny polityk. Nic dziwnego, że funkcję wójta piastował już szóstą kadencję pod rząd, co jest niezwykle rzadko spotykane. Kazimierz Popiołek urodził się w Padwi Narodowej i z tą miejscowością związany był niemal przez całe swoje życie. Nim został wójtem, przez siedem lat pracował jako inspektor do spraw kredytów inwestycyjnych w Banku Spółdzielczym w Padwi Narodowej, był także Przewodniczącym Rady Powiatu Mieleckiego. Ostatnio Kazimierz Popiołek zasiadał także w radzie społecznej pogotowia ratunkowego w Mielcu. To za jego kadencji w gminie została przeprowadzona gazyfikacja i rozbudowana sieć telefoniczna, w całej gminie wybudowano sieć wodociągową. Kolejne inwestycje to dokończenie budowy nowoczesnej gminnej stacji ujęcia i uzdatniania wody w Padwi Narodowej, nowego budynku szkoły podstawowej i gimnazjum, hali sportowej czy oczyszczalni ścieków. Kazimierz Popiołek był osobą bardzo otwartą, energiczną i z ogromnym zapałem do dalszej pracy. Zawsze miał plany dotyczące przyszłości gminy i nowych inwestycji. Niestety, nowych już nie zdołał zrealizować.

Michał Dudzik. Wybitny skrzypek ludowy z gminy Jeżowe w powiecie niżańskim. Zmarł 17 grudnia 2012 roku w wieku 100 lat. Był postacią wyjątkowo zasłużoną dla kultury. Nazywano go magicznym skrzypkiem z Cholewianej Góry. Mówiono, że był jednym z ostatnich prawdziwych Lasowiaków. Urodził się 1 października 1912 roku w Cholewianej Górze koło Jeżowego. Od najmłodszych lat jego pasją była muzyka, szczególnie umiłował sobie skrzypce. Jako dziecko pieszo pokonywał ponad dwudziestokilometrową drogę do Rudnika nad Sanem, aby tam uczyć się gry na instrumencie. Grał w wielu zespołach ludowych. Wielokrotnie zdobywał nagrody na przeglądach, festiwalach i konkursach folklorystycznych. W 2000 roku został laureatem XXXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.Wykonywane przez niego utwory, zwłaszcza charakterystyczne dla tego regionu Cholewioki były wielokrotnie rejestrowane przez rozgłośnie radiowe i telewizję, były też przedmiotem badań naukowych prowadzonych przez etnografów i muzykologów.

Ksiądz Jerzy Warchoł. Zmarł 18 grudnia 2012 roku. Urodził się 29 kwietnia 1950 roku w Kwidzynie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1972 roku. W roku 1986 został proboszczem 11,5 tysięcznej parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej na osiedlu Poręby w Stalowej Woli. Był kanonikiem honorowym Kapituły Konkatedralnej w Stalowej Woli. Sprawował funkcję duszpasterza ludzi pracy, związany z "Solidarnością". Założył wiele grup duszpasterskich, między innymi: Białą Armię, Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, ruch Oaza, Caritas, grupy modlitewne.

Marian Berkowicz. Zmarł 20 grudnia 2012 roku w wieku 77 lat. Poeta, nestor stalowowolskich literatów, autor kilkunastu tomików wierszy. Pracował w Hucie Stalowa Wola i tarnobrzeskim Siarkopolu. Jako poeta debiutował w 1960 roku na łamach tygodnika "Nowa Wieś". Pierwszy tomik poezji wydał w 1983 roku. W sumie ukazało się szesnaście jego zbiorów wierszy.

Marian Połoński. 23 grudnia 2012 roku zmarł w Sandomierzu, w wieku 80 lat Marian Poloński, redaktor naczelny Pisma Społeczno-Kulturalnego "Sandomierzanin", pedagog, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Był nauczycielem języka polskiego. Przez wiele lat mieszkał i uczył w Liceum Ogólnokształcącym w Wieruszowie. Był tam lubiany i szanowany. Sandomierzaninem był z wyboru, był zakochany w tym mieście. Był inicjatorem po-wołania Klubu Miłośników Sandomierza i reaktywowania pisma "Sandomierzanin", którym kierował do końca życia. Był nomi-nowany do tytułu Sandomierzanina Roku.

STYCZEŃ 2013
Andrzej Pyrz.
Zmarł 5 stycznia. Wspaniały nauczyciel w Szkole Muzycznej w Stalowej Woli, akordeonista, wychowawca kilku pokoleń młodzieży. Wicedyrektor i kierownik sekcji akordeonu w Szkole Muzycznej. Pochowany został w Sanoku.

LUTY 2013
Maria Krystyna Ratajczak.
Zmarła w wieku 69 lat w lutym. Długoletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 1 w Nisku do roku 2000, kiedy przeszła na emeryturę. Była komendantem hufca Związku Harcerstwa Polskiego, zastępcą Inspektora Wydziału Oświaty w Urzędzie Gminy w Nisku.

KWIECIEŃ 2013
Stefan Sęk.
Zmarł 9 kwietnia w wieku 94 lat. Miał tytuł porucznika, nosił pseudonim "Polan", żołnierz Armii Krajowej, partyzant słynnego oddziału Ojca Jana. Walczył z Niemcami, włączył się do konspiracji niepodległościowej. Był w Narodowej Organizacji Wojskowej. Zmuszony do pracy w Hucie Stalowa Wola, przystąpił do partyzantki. Aresztowany w 1944 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. Trafił do niewoli na Syberię, do Polski wrócił po półtora roku. Pracował w budownictwie. Był prezesem niżańskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Dariusz Bartoszewski. Były piłkarz Siarki Tarnobrzeg zmarł 22 kwietnia w wieku 55 lat. W swojej karierze występował także w Avii Świdnik, Motorze Lublin oraz Stali Mielec. Przed majowym meczem Motoru z Siarką pamięć o byłym piłkarzu obu tych klubów uczczono minutą ciszy. - Byliśmy wszyscy bardzo smutni. Darek odszedł za wcześnie, miał dopiero 55 lat, pozostanie w naszej pamięci jako znakomity piłkarz i wspaniały kolega - mówił nam kierownik tarnobrzeskiego zespołu Waldemar Złotek.

Zdzisława Królikowska. 15 kwietnia 2013 roku zmarła w Sandomierzu, w wieku 79 lat Zdzisława Królikowska, działaczka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Przez wiele lat była przewodni-kiem po Sandomierzu, prezesem tutejszego Koła Przewodni-ków oraz współautorką opracowań o historii PTTK. Była rów-nież współzałożycielką Klubu Inteligencji Katolickiej, wielką miłośniczką Sandomierza i jego historii. Była nominowana do tytułu Sandomierzanina 2010 Roku.

MAJ 2013
Władysław Bis.
Zmarł 15 maja w wieku 86 lat. Niżański regionalista, autor kilku publikacji historycznych dotyczących dziejów Niska i okolic. Przez dziewięć lat pracował w Hucie Stalowa Wola, w Zakładzie Produkcji Elementów Budowlanych, na koniec w Zakładach Mięsnych w Nisku.

Robert Wiciński (właściwe imię Stanisław) - stalowowolski polonista i aktor. Zmarł w wieku 74 lat 30 maja, w Boże Ciało po ciężkiej chorobie. Przez wiele lat był polonistą w Szkole Podstawowej Nr 1 w Stalowej Woli. Pod koniec pracy zawodowej pracował także w kuratorium oświaty. Znany był jako wybitny aktor z wielu ról w teatrze amatorskim w Miejskim Domu Kultury prowadzonym przez Józefa Żmudę. Prowadził klasę o profilu teatralnym w "jedynce". Kierował zespołami recytatorskimi, pisał felietony do biuletynu "Solidarności".

CZERWIEC 2013

Tadeusz Wiktorowski. 7 czerwca 2013 roku zmarł w Sandomierzu ksiądz kanonik Tadeusz Wiktorowski. Urodził się 28 października 1926 roku w Bogorii. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w sandomierskim seminarium, święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1955 roku. Jako wikariusz pracował w Ostrowcu Świętokrzyskim, Krynkach, Pionkach, Suchedniowie, Skaryszewie, Radomiu. Jako proboszcz posługiwał w Rzucowie, Jankowicach Radomskich i Waśniowie. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Sandomierzu. Odznaczony godnością kanonika honorowego Opatowskiej Kapituły Kolegiackiej od 1992 roku. Pochowany został 10 czerwca na cmentarzu parafialnym w Bogorii.

LIPIEC 2013
Jerzy Kozioł.
Dziennikarz z Tarnobrzega. Zmarł 6 lipca po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 67 lat.Z dziennikarstwem związany był przez większą część życia, przez ponad 30 lat z "Tygodnikiem Nadwiślańskim", którego był założycielem. Urodził się w Łomży, ale po latach związał się z Podkarpaciem za sprawą pochodzącej z Jarosławia żony. Jako dziennikarz pracował między innymi w redakcjach "Podkarpacia", rzeszowskich "Nowin" i nowodębskiego "Nowego Tempa". Przez połowę swojego życia Jerzy Kozioł związany był z "Tygodnikiem Nadwiślańskim", w listopadzie 1980 roku stał na czele zespołu przygotowującego pierwszy numer tygodnika, który ukazał się 21 lutego 1981 roku. W "Tygodniku Nadwiślańskim" Jerzy Kozioł piastował stanowiska zastępcy redaktora naczelnego, w ostatnich latach swojej pracy był prezesem wydawnictwa. Na emeryturę przeszedł dwa lata temu, kiedy dała o sobie znać choroba nowotworowa. Walczył z nią, nie poddawał się. Niestety, przegrał. Zmarł w szpitalu, gdzie przebywał przez kilka tygodni przed śmiercią.

Wiktor Stępień.Zmarł 10 lipca w wieku 58 lat. Z Hutą Stalowa Wola związany od 1979 roku, gdzie awansował od technologa do mistrza i kierownika zmiany w Stalowni. Uzyskał tytuł doktora metalurgii po studiach w Moskwie. W 1990 roku został dyrektorem Zakładu Kuźnia Matrycowa w HSW. Rok później został dyrektorem generalnym HSW. Z HSW odszedł w 1992 roku. Karierę kontynuował na Śląsku i Zagłębiu.

SIERPIEŃ 2012
Józef Ujda.
Lekarz i wieloletni ordynator oddziału kardiologicznego w szpitalu w Stalowej Woli, twórca kardiologii w tym ośrodku medycznym zmarł w wieku 82 lat 30 sierpnia. Od roku 1960 ordynator Oddziału Wewnętrznego w Szpitalu Kolejowym w Rozwadowie. Od roku 1971 ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego w Stalowej Woli. Tworzy od podstaw Oddział Kardiologiczny w szpitalu w Stalowej Woli, pełniący do reformy administracyjnej rolę oddziału wojewódzkiego dla województwa tarnobrzeskiego. Po jego inauguracji w 1989 roku zostaje pierwszym ordynatorem, pełniąc tę funkcję do przejścia na emeryturę w roku 1997.

Wacław Krzysztofik. 12 sierpnia 2013 roku zmarł w Sandomierzu ksiądz prałat Wacław Krzysztofik. Urodził się 4 lutego 1924 roku w Zofiówce. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w sandomierskim se-minarium, święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1952 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w Zwoleniu, a jako pro-boszcz posługiwał w parafiach: Łękawica, Magnuszew, Wierz-bica, Pionki, w Sandomierzu, w katedrze oraz w Bardo. W la-tach 1989-1995 pełnił funkcję Dyrektora Domu Księży Emery-tów w Sandomierzu. W roku 1999 przeszedł na kapłańską eme-ryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów. Został mianowa-ny kapelanem honorowym Jego Świątobliwości w 1975 roku, kanonikiem honorowym w 1991 roku, a rok później gremialnym Sandomierskiej Kapituły Katedralnej. Pochowany został 16 sierpnia w Krępie Kościelnej.

WRZESIEŃ 2013
Jerzy Lompe.
Zmarł 13 września w wieku 75 lat w tragicznych okolicznościach - utonął w zalewie w Chotowej koło Debicy. Był piłkarzem Stali Stalowa Wola i zasłużonym działaczem piłkarskim, pełnił między innymi funkcję prezesa Zakładowego klubu Sportowego Stal Stalowa Wola oraz prezesa piłkarskiego podokręgu Stalowa Wola, w ostatnim czasie był wiceprezesem tego podokręgu.

Wiesław Podsiadło. Zmarł 13 września w wieku 76 lat. Pracował w PKS i PKP, od roku 1985 został maszynistą kolejowym w Hucie Stalowa Wola. Działa w podziemnej "Solidarności" w HSW, w październiku 1987 roku był jednym z czternastu członków Komitetu Założycielskiego "S" Pracowników HSW. Brał udział w strajku w kwietniu 1988 roku, za co został zwolniony z pracy. Przez kilka lat dostarczał lekarstwa z solidarnościowej apteki w Krakowie potrzebującym pomocy w Stalowej Woli.

Stanisław Zawół. Zmarł we wrześniu. Długoletni praco9wnik Huty Stalowa Wola, inicjator i organizator budowy w latach 70. Zakładu Zespołów Napędowych, których został dyrektorem. Uczestniczył w budowie kościoła Trójcy Przenajświętszej, organizował pielgrzymki, pomoc dla biednych parafian. Działał w kole seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Janina Bakalarska. 2 października 2013 zmarła w Sandomierzu Janina Bakalarska, nauczycielka, działaczka Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1953 do 1977 roku uczyła języka rosyjskiego w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, była również opiekunką Związku Harcerstwa Polskiego. W latach 1968 - 1972 pełniła funkcję wicedyrektora szkoły. Pochowana została 7 października na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu.

Andrzej Iskra. Miał 57 lat. Był burmistrzem Staszowa w latach 2006 - 2010. Radny Rady Powiatu w latach 2010 - 2013. Radny Rady Miejskiej w Staszowie w latach 1994 - 1998 i 1998 - 2002. Był także członkiem Zarządu Miejskiego w Staszowie oraz członkiem Komisji Rozwoju i Przekształceń Własnościowych Rady Miejskiej w Staszowie. Przepracował 37 lat w tym 33 na stanowiskach kierowniczych, samodzielnych. Zawodowo był związany z wieloma firmami z terenu powiatu staszowskiego. Odznaczony między innymi: odznaką okolicznościową "Zasłużony dla miasta" oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był założycielem i prezesem Stowarzyszenia Nasza Ziemia Staszowska i Fundacji Oświaty i Kultury Ziemi Staszowskiej. Współzałożyciel Polskiej Drużyny Strzeleckiej okręgu strzeleckiego powiatu staszowskiego. Był członkiem między innymi: Stowarzyszenia "Nasza Ziemia Staszowska", Kieleckiego Bractwo Andrzejowego, warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego i Ochotniczej Straży Pożarnej w Staszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie