Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawiają żydowski cmentarz w Ulanowie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ulanowski kirkut jest w fatalnym stanie. Sto pięćdziesiąt zabytkowych macew niszczeje: kruszy się kamień, w którym zostały wykute, dawno zawalił się stary płot okalający żydowską nekropolię.
Ulanowski kirkut jest w fatalnym stanie. Sto pięćdziesiąt zabytkowych macew niszczeje: kruszy się kamień, w którym zostały wykute, dawno zawalił się stary płot okalający żydowską nekropolię. Zdzisław Surowaniec
Cmentarz Żydowski w Ulanowie jest porządkowany z inicjatywy miejscowych władz. Wycinane są rozrośnięte krzaki, stawiane jest ogrodzenie. Marszałek obiecał większe pieniądze na renowację.

Jak nam powiedział burmistrz Stanisław Garbacz, dookoła żydowskiego cmentarza czyli kirkutu, stawiany jest murowany i betonowy płot. Są wycinane krzewy, prowadzone są prace porządkowe. - Będzie ładnie - zapewnie burmistrz.

Rzadko, ale zaglądają tu potomkowie ulanowskich Żydów. W tym roku przybyło dwóch - jeden z Manchesteru z Wielkiej Brytanii, drugi z Irlandii. Przyjechali na grób cadyka Elimelecha Weissbluma do Leżajska i korzystając z okazji zajechali także do Ulanowa.
Renowację Ulanowskiego kirkutu wesprze samorząd województwa podkarpackiego. Jak poinformował marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, decyzja o dofinansowaniu remontu została podjęta jako jedno z działań towarzyszących otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej koło Łańcuta. Na początek odnowione zostanie ogrodzenie kirkutu i uporządkowany teren. Marszałek Ortyl dodał, że w remoncie chcą pomóc również osoby prywatne. - Na temat tej pomocy proszę pytać marszałka, a nie mnie, bo nie chcę podawać sprzecznych informacji - powiedział Ulanowski burmistrz.

Cmentarz żydowski czyli kirkut w Ulanowie założono w 1700 roku, na początku założenia miasta. Położony jest przy ulicy Tadeusza Buli w pobliżu Zespołu Szkół. Na powierzchni około 1,5 hektara przetrwało do dziś 150 nagrobków, w większości XIX i XX wiecznych, z których najstarszy pochodzi z 1825 roku. Upamiętnia Arona Josefa syna Jakira Dawida Jechiela. Jesienią 1942 roku na kirkucie pochowano kilkadziesiąt osób, rozstrzelanych podczas deportacji Żydów z Ulanowa.

Niektóre nagrobki stoją na grobach miejscowych rabinów oraz członków ich rodzin. Macewy mają napisy w języku hebrajskim. Dzięki zaangażowaniu Jacka Proszyka - badacza polskich judaików, ich spis jest dostępny w internecie. W latach osiemdziesiątych XX wieku z inicjatywy miejscowego księdza Józefa Lizaka, mieszkańcy Ulanowa przeprowadzili restaurację nekropolii. Uporządkowano cmentarz, wzniesiono ogrodzenie. Przy bramie umieszczono tablicę z napisami w językach hebrajskim i polskim, informujące o wieku cmentarza i że w 1984 roku cmentarz został wpisany na listę zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie