Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogniwo z sejmowej trybuny. Poseł pyta o wygaszanie posterunku policji w Grębowie

/KaT/
Jakie czynniki decydują o likwidacji posterunku policji - to pytanie podczas ostatniego posiedzenia Sejmu zadał z mównicy tarnobrzeski poseł Mirosław Pluta. Pytanie dotyczyło wygaszania posterunku policji w Grębowie w powiecie tarnobrzeskim i skarg mieszkańców na spadek poczucia bezpieczeństwa.

Posterunek w Grębowie zlikwidowano pierwszego listopada ubiegłego roku. Utworzono ogniwo prewencji wchodzące w skład Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Utrzymano ten sam stan etatowy przy dotychczasowej obsadzie personalnej wraz ze sprawującym nadzór kierownikiem ogniwa. Obsługę kryminalną przejęła komenda miejska policji, co oznacza, że wszyscy miejscowi policjanci pełnią obecnie służbę patrolową. Ponadto obiekt, w którym mieścił się posterunek policji w Grębowie, wraz z wyposażeniem, jak również użytkowany sprzęt pozostały do dyspozycji policjantów ogniwa prewencji w Grębowie.

Po kilku miesiącach zmian, okazało się nowe zasady pracy policji, nie do końca spełniają oczekiwania mieszkańców, którzy narzekają na ograniczony kontakt z policjantem, który po zmianie częściej pracuje w terenie, Zdaniem mieszkańców i lokalnych władz, należy zwiększyć liczbę dzielnicowych i ustalić stałe godziny pracy policjantów w siedzibie ogniwa.

Na pytania posła, w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych odpowiedział Marcin Jabłoński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - Od przekształcenia posterunku w Grębowie upłynęło dopiero kilka miesięcy, co oznacza, że nie ma jeszcze możliwości pełnego zestawienia danych dotyczących skali zagrożenia przestępczością według najpewniejszej metody tzw. rok do roku - odpowiedział Marcin Jabłoński. - Możliwe jest jedynie zestawienie danych za pierwsze cztery miesiące tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wynika z nich, że stan bezpieczeństwa na tym terenie poprawił się. Bardziej szczegółowe analizy stanu bezpieczeństwa zarówno w przypadku Grębowa, jak i innych miejsc, gdzie doszło do restrukturyzacji jednostek policji, a także w całym kraju będą możliwe po upływie minimum jednego roku.

Poseł Pluta dopytywał także, czy wraz ze wzrostem skali przestępczości na terenie gminy istnieje możliwość, przywrócenia posterunku. - Gdyby policja stwierdziła tego typu przypadki, o jakich państwo posłowie mówią, to znaczy pogorszenie się obiektywnych parametrów funkcjonowania policji, z całą pewnością będą podejmowane adekwatne do okoliczności działania, w tym być może, przywrócenie tychże posterunków. Jednakże to wymaga dokładnej analizy, tak jak w wypadku województwa podkarpackiego - dodał Marcin Jabłoński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie