reklama

Oni są naj"L"epsi! - ranking najlepszych szkół jazdy w regionie

Marcin Radzimowski radzimowski@echodnia.euZaktualizowano 
Specjalny raport "Echa Dnia" najlepszych szkół jazdy w regionie. Podpowiadamy kandydatom na kierowców, gdzie warto się uczyć.

Być opanowanym i cierpliwym, a zarazem wymagającym. - Po prostu trzeba chcieć nauczyć - mówi Henryk Maziarz, właściciel Prywatnej Szkoły Nauki Jazdy w Nisku. Pośród dziesiątek ośrodków to właśnie kursanci z tej szkoły, na egzaminach praktycznych osiągają najlepsze rezultaty.

Gdzie zapisać się na kurs prawa jazdy? Kto najlepiej przygotuje mnie do egzaminu? Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Sandomierza, Niska, Mielca i innych okolicznych miejscowości, zadaje lub zadawało sobie to pytanie. Aby pomóc im w wyborze, pod lupę wzięliśmy wszystkie szkoły z regionu, kształcące przyszłych kierowców.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu jest jednym z czterech - obok Krosna, Rzeszowa i Przemyśla, gdzie sprawdzana jest wiedza teoretyczna i praktyczna kandydatów na kierowców. Statystycznie rzecz biorąc, testy zdaje około 70 procent kursantów, lecz znacznie trudniej jest zdać egzamin praktyczny: manewry na placu i jazda w ruchu miejskim.

PANTOFLOWĄ POCZTĄ

Z egzaminem na "prawko" jest jak z egzaminami w szkole. Liczą się zdolności ucznia i to, czy nauczyciel umie przekazać wiedzę. Pośród kilkudziesięciu ośrodków organizujących kursy na prawo jazdy, jest raptem kilkanaście, które dobrze uczą.

W tym gronie zdecydowany lider ma 47-procentową zdawalność egzaminu praktycznego. W praktyce z każdej setki egzaminowanych, 47 osób wkrótce otrzymuje uprawnienia.

Prywatnej Szkoły Nauki Jazdy Henryka Maziarza z Niska - bo o niej mowa, na próżno szukać w Internecie. Na tablicach ogłoszeń też nie widać plakatów reklamowych, nie ma ani folderów, ani spotów reklamowych w rozgłośniach radiowych.

- Wiem, że trudno nas odnaleźć, a strona internetowa niedługo zacznie funkcjonować - mówi z uśmiechem Henryk Maziarz. - O plakatach reklamowych też pomyślimy, choć na brak kursantów nie mogę narzekać.

Skąd szkoła pozyskuje kandydatów na kierowców, skoro ginie w informacyjnym gąszczu? Okazuje się, że nie zawodzi najstarsza metoda…

- Poczta pantoflowa - zdradza instruktor z Niska. - Ktoś, kto robił u nas kurs, poleca nas innym. Nierzadko przychodzą też kursanci z innych szkół, aby wykupić dodatkowe lekcje jazdy.
Jednym z pozyskanych w ten sposób kursantów jest Maciej Michałkiewicz, który egzamin na "prawko" ma dopiero przed sobą.

- Tata mi powiedział, że to jedna z najlepszych szkół, a poza tym zna pana Henia i dlatego zdecydowałem się właśnie w tej szkole robić kurs - wyjaśnia Maciek.

PSYCHICZNIE GOTOWY

Henryk Maziarz jest instruktorem od 12 lat. Sam kurs na prawo jazdy robił w niżańskim "Rotransie" - jednej z największych szkół w regionie i zdecydowanym liderem pod względem liczby "produkowanych" kursantów. W 2009 roku do egzaminu praktycznego w tarnobrzeskim WORD podeszło 3278 osób. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje "Motos" ze Stalowej Woli - 2478 osób, kolejne miejsca zajmują "Dobra Szkoła" z Tarnobrzega - 1309 i Automobilklub Tarnobrzeski z 1289 osobami skierowanymi na egzamin praktyczny.

- Z "Rotransem" byłem związany przez wiele lat, gdyż byłem tam instruktorem. Od niespełna trzech lat prowadzę własną szkołę - wyjaśnia Henryk Maziarz. - Obecnie ze mną jest czterech instruktorów, piąty dołączy do nas w marcu.

Jak uczyć, żeby nauczyć? Według instruktora z Niska, należy zwracać uwagę na szczegóły, na nawet małe błędy popełniane przez kursanta. W firmie jest też dość rzadko spotykana zasada, która kandydata przygotowuje także psychicznie. Z każdym kursantem jeżdżą różni instruktorzy. Co to daje?
- Każdy z nas jest tylko człowiekiem i ja mogę nie zauważyć pewnych błędów popełnianych przez ucznia, które dostrzeże mój kolega - wyjaśnia instruktor. - Poza tym kursant jest nauczony jazdy z różnymi osobami, dlatego później łatwiej mu opanować stres, kiedy do samochodu wsiada zupełnie obca osoba, jaką jest egzaminator.

CZERWONE ŚWIATŁO

Według Henryka Maziarza, nieprawdą jest, że mężczyzn łatwiej nauczyć jeździć, niż kobiety. Wszystko zależy od predyspozycji danej osoby. Chłopcy zazwyczaj mają wcześniej kontakt z samochodem (np. tata pozwoli pojeździć po podwórku), ale czasem ma to negatywny skutek. Taki kandydat miewa pewne zakodowane zachowania, które trzeba podczas kursu wyeliminować.

- Na przykład trzymanie kierownicy jedną dłonią, czy wybijanie biegu i jazda na luzie - mówi Maziarz. - Taka jazda może skutkować oblaniem egzaminu.

Do tej pory Henryk Maziarz przygotował blisko dwa tysiące kandydatów. W czasie kursu było wiele wiejących grozą zdarzeń, ale też wiele zabawnych. Na wspomnienie niektórych, do dziś instruktor w duchu się uśmiecha.

- W czasie jazdy kursant nagle zahamował przed znakiem drogowym, ostrzegającym o tym, że zbliżamy się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Pytam go, po co się zatrzymał? A kursant pokazuje na znak i mówi, że przecież jest na nim czerwone światło - wspomina z uśmiechem instruktor z Niska.

KTÓRĘDY DO DOMU?

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu egzaminowani są kursanci ze szkół nie tylko z naszego regionu. Dominują mieszkańcy powiatów tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, sandomierskiego, mieleckiego i niżańskiego, ale każdego roku o uprawnienia ubiegają się też tysiące kursantów szkół z Opatowa, Staszowa, Ożarowa, Janowa Lubelskiego, Kraśnika, Biłgoraja, a nawet Kielc, Rzeszowa i innych miast.

- Utarło się takie przekonanie, że w Tarnobrzegu łatwiej zdać egzamin, niż w Kielcach, Krakowie, czy Rzeszowie. Ja nie do końca się z tym zgadzam - mówi Andrzej Rzeszut z Nowej Dęby, właściciel szkoły nauki jazdy, która w przygotowanym przez nas rankingu jest na drugim miejscu, a zarazem lideruje w powiecie tarnobrzeskim.

Według instruktora z 11-letnim stażem, każde miasto ma swoją specyfikę, ale dobrze przygotowany kandydat na kierowcę, poradzi sobie wszędzie. No, może w stosunkowo niewielkim Tarnobrzegu jest trochę łatwiej, choć nie zawsze.

- Jechałem kiedyś po ulicach Tarnobrzega z kursantką mieszkającą w tym mieście. Na zakończenie lekcji mówię do niej, aby pojechała pod swój blok. A ta patrzy na mnie i pyta "jak tam dojechać"? - wspomina instruktor. - Dla niej więc było raczej obojętne, czy jeździła w Tarnobrzegu, czy Kielcach, bo ani jednego, ani drugiego miasta nie znała.

REKLAMA SAMA W SOBIE

Każdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, prowadzi szczegółowe statystyki dotyczące zdawalności egzaminów przez kursantów wszystkich szkół nauki jazdy. W tabelkach można wyczytać wszystko: liczba osób podchodzących do egzaminów teoretycznych, praktycznych, liczbowe i procentowe wyniki egzaminów oblanych i zdanych, odwołanych, a w przypadku egzaminów praktycznych, także liczbowy i procentowy wykaz oblanych egzaminów z podziałem na plac manewrowy i jazdę w mieście.

- Takie statystyki prowadzone są dla każdej szkoły i na każdą kategorię prawa jazdy - wyjaśnia Paweł Rosik-Rosiński z WORD, który zajmuje się szczegółowymi analizami wyników egzaminów na prawo jazdy.

Andrzej Rzeszut przyznaje, że drugie miejsce w klasyfikacji zdawalności egzaminów praktycznych na kategorię "B" przez jego kursantów, bardzo cieszy. Takie czasy, że konkurencja duża, a wysoka zdawalność to reklama sama w sobie.

CZASEM PUSZCZAJĄ NERWY

- Instruktor musi być cierpliwy, wyrozumiały i przede wszystkim skuteczny - wylicza nowodębianin. - Nie chcę, żeby to zabrzmiało patetycznie, ale naprawdę zależy mi na tym, żeby dobrze przygotować moich kursantów.

Właściciel jednej z najlepszych szkół jazdy dodaje, że praca instruktora sprawia satysfakcję.
- To nie jest ciężka praca, ale stresująca. Niektórzy rezygnują, bo nerwy im puszczają. Ale czasami trzeba zacisnąć zęby, a potem spokojnie i cierpliwie mówić kursantowi o popełnionych błędach i dać wskazówki, jak ich unikać w przyszłości - wyjaśnia właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców A. Rzeszut.
Na swoim koncie instruktor z Nowej Dęby ma około dwóch tysięcy "wyprodukowanych" kierowców. Najstarszym kursantem była 64-letnia kobieta. Zdała egzamin, choć dopiero za drugim lub trzecim podejściem.

Według Andrzeja Rzeszuta przed laty łatwiej było zdać egzaminy na prawo jazdy. Od tamtej pory zmieniły się zasady egzaminowania, zmieniły się częściowo przepisy, a na ulicach jest znacznie więcej samochodów. To także wyzwanie dla instruktorów. Bo kto dobrze uczy, ten ma wyrobioną markę i łatwiej mu utrzymać się na rynku.

TARNOBRZESKIE W CZOŁÓWCE

Nie licząc szkoły Henryka Maziarza z Niska, w klasyfikacji zdawalności egzaminów praktycznych, prym wiodą szkoły z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Obok wymienionego OSK Andrzeja Rzeszuta, w gronie najlepszych szkół odnotować trzeba zajmującą trzecie miejsce szkołę Piotra Derenia "U Piotra" z Tarnobrzega, a także tarnobrzeskie szkoły "Wojtek", "Nauka Jazdy J. Adamowicz", Szkoła Nauki Jazdy Turbo", "Automobilklub Tarnobrzeski" i "Dobrą Szkołę". Zdawalność powyżej 37 procent odnotowuje tylko jedna szkoła spoza regionu tarnobrzeskiego - "Automobile" z Mielca.

- To proste. Kursant szkoły z Tarnobrzega całą godzinę jeździ po ulicach miasta, a na przykład kursant z Niska czy Stalowej Woli traci minimum pół godziny na dojazd do Tarnobrzega. Jeśli to zsumować, taki kursant ma kilka godzin mniej wyjeżdżone po Tarnobrzegu, a przecież tutaj zdaje się egzamin - uważa jeden z egzaminatorów tarnobrzeskiego WORD-u.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
okularnica

Akademię Nauki Jazdy na ul. Poniatowskiego w Stalowej Woli wszystkim gorąco polecam! kategoria B; Teoria zdana pozytywnie za 1szym podejściem! Wykłady z Panem Markiem nigdy nie wiały nudą! Jest to osoba przesympatyczna, potrafi swoją całą wiedzę przekazać kursantowi z uśmiechem na twarzy i z humorem. Na zajęciach panuje bardzo miła atmosfera, która sprzyja nauce. Pan Marek jest profesjonalistą w tym co robi. Potrafi dotrzeć do każdej osoby. Ludzi tak młodych z takim zapałem trzeba jak najwięcej! Praktyka zdana za 2gim razem (poprzez mój głupi błąd)! Jazdy z Panią Anną Widz , która w 100% jest osobą kompetentną, cierpliwą i godną polecenia! Zawsze z uśmiechem na twarzy! Atmosfera podczas zajęć była zawsze miła i bezstresowa.Cenne wskazówki i dobre "nawyki", które nabyłam z pewnością będą towarzyszyły mi w czasie codziennej jazdy. Dziękuję również za rzetelne przygotowanie mnie do egzaminu a także, za okazałe serce w całym procesie "kształcenia"! Cały kurs minął w mgnieniu oka! Żadnych opóźnień, żadnego przekładania jazd, pełen profesjonalizm! Na Tarnobrzeg wyjechałam już na 3h nauki dzięki czemu zupełnie nie znając miasta - w chwili obecnej znam każdy ustawiony tam znak zakazu ;) Polecam, polecam, polecam z czystym sumieniem! Oczywiściesama szkoła cudów nie czyni i samemu także trzeba się przyłożyć do nauki. Powodzenia kursantom! A Panu Markowi i Pani Ani jeszcze raz dziękuję za czas, chęci i dobre słowo. Życzę jak najwięcej nowych kursantów i oby zapał nigdy nie wygasł!

 

L
LPLP123

Replica Handbags give a good chance someone to not spend as much that you will have spend when you get original Chanel bags, without compromising around the classy image that this Chanel bags confer towards the one that is wearing or hauling them as would be the instance. While there is no denying which Chanel 2.55 Replica are lots of ladies' goal handbags, the particular tends to be approaches they are unable to afford them (while Chanel would not come cheap); and as a consequence they remain just aspirations. It is at this time, then, that Chanel replica bags have the entry to the scene, providing the one who would greatly adore to generally be out wearing a Knockoff Handbags , but who's going to be fiscally constrained also, with the possibility for still need a Chanel 2.55 Replica in touch with some sort. Now as soon as the search phrase 'Chanel replica bags' is mentioned, the main picture which comes to a lot people's imagination is cheap 'bootleg' handbags : that faraway from conferring the wearer while using the classy picture of which Chanel is supposed to confer, can only ended in the wearer being seen as low-priced counterfeiter. That image, is, nevertheless quite mistaken, because the better of such Mulberry Alexa Replica can be really real looking that does not anyone; in addition to the wearer will probably have a very hint that what they are taking is actually a replica Chanel handbag. In reality, so real-looking are a handful of these Chanel reproduction bags that a lot of people combined from the manufacture or marketing linked with Chanel handbags have been recognized to include difficulties in telling this replicas with the 'originals' as much as Louis Vuitton Keepall go. The very best of these Chanel reproduction bags, indeed, are not only seen manufactured to look like carbon copies from your 'original' Chanel bags, but you're also furnished together with the other quality features (as well as good aesthetics) that will make Hermes Birkin Replica very popular. So to speak, everybody is more averse to your understanding of having to pay more for just a product simply because it becomes an 'original' from your design-house that initial made the goods under consideration; though it seriously isn't getting any extra price for that extra amount throughout money which they pay; together with Wholesale Louis Vuitton offer an possibility to avoid falling into this situation as much as 'high-end' handbags go.lonny

L
LPLP123

Replica Handbags give a good chance someone to not spend as much that you will have spend when you get original Chanel bags, without compromising around the classy image that this Chanel bags confer towards the one that is wearing or hauling them as would be the instance. While there is no denying which Chanel 2.55 Replica are lots of ladies' goal handbags, the particular tends to be approaches they are unable to afford them (while Chanel would not come cheap); and as a consequence they remain just aspirations. It is at this time, then, that Chanel replica bags have the entry to the scene, providing the one who would greatly adore to generally be out wearing a Knockoff Handbags , but who's going to be fiscally constrained also, with the possibility for still need a Chanel 2.55 Replica in touch with some sort. Now as soon as the search phrase 'Chanel replica bags' is mentioned, the main picture which comes to a lot people's imagination is cheap 'bootleg' handbags : that faraway from conferring the wearer while using the classy picture of which Chanel is supposed to confer, can only ended in the wearer being seen as low-priced counterfeiter. That image, is, nevertheless quite mistaken, because the better of such Mulberry Alexa Replica can be really real looking that does not anyone; in addition to the wearer will probably have a very hint that what they are taking is actually a replica Chanel handbag. In reality, so real-looking are a handful of these Chanel reproduction bags that a lot of people combined from the manufacture or marketing linked with Chanel handbags have been recognized to include difficulties in telling this replicas with the 'originals' as much as Louis Vuitton Keepall go. The very best of these Chanel reproduction bags, indeed, are not only seen manufactured to look like carbon copies from your 'original' Chanel bags, but you're also furnished together with the other quality features (as well as good aesthetics) that will make Hermes Birkin Replica very popular. So to speak, everybody is more averse to your understanding of having to pay more for just a product simply because it becomes an 'original' from your design-house that initial made the goods under consideration; though it seriously isn't getting any extra price for that extra amount throughout money which they pay; together with Wholesale Louis Vuitton offer an possibility to avoid falling into this situation as much as 'high-end' handbags go.lonny

k
ka......a
zdałam a kurs robiłam w loku za pierwszym razem powodzenia dla nowych kierowców
G
Gość

taaa najlepsze L ale w korkowaniu miasta ~!!!!!!

p
piotrus

lok spoko szkoła polecam wszystkim przyszłym kierowcom ja juz mam prawko wy musicie robic powodzenia

G
Gość

fajna reklama karolina

k
karolinaaaaa

NAJLEPSZA SZKOŁA JAZDY W TBG JEST SZKOŁA "U PIOTRA''!!!!!! INSTRUKTORZY SUPER I DUZO POTRAFIA NAUCZYĆ!! NIE TO CO W INNYCH SZKOŁACH GADANIE O du*** MARYNIE!!!!! JA MIAŁAM JAZDĘ WŁASNIE TAM W CZWARTEK I ZDAŁAM EGZ ZA PIERWSZYM RAZEM!!! WIEKSZOSC MOICH ZNAJOMYCH RÓWNIEZ!!!!!! POLECAM Z CAŁEGO SERCA U PIOTRA!!!!!!!

G
Gość

a ja robilem kurs w loku w tarnobrzegu zdane w styczniu za pierwszym razem bez błednie moge z czystym sumieniem polecic ta szkołe teraz bede robił kat.c i tez tam ps.pozdrowienia dla pani instruktor

b
barbara

Gdzie najlepiej zapisać się teraz prawko żeby zdążyć przed zmianami ?

P
Paweł

Byłem kursantem w tej szkole:) Szybko wszystkiego się nauczyłem:)
Bardzo bardzo bardzo bardzo POLECAM!!!!!
Przekonaj się sam!!!!

a
adrak
O co chodzi z tą szkoła Rondo z Niska. Byłam tam się pytać chciałam ale tak jakoś dziwnie w garażu, ściema to chyba jakaś

A zapłacić możesz na sam koniec kursu, nawet zdarzało się że H. Maziarz pożyczał kasę kursantom na lekarza , bo tam przychodzi w pierwszy dzień. Termin egzaminu ustalasz sobie z instruktorem i on cię umawia, no to tyle już
a
adrak
O co chodzi z tą szkoła Rondo z Niska. Byłam tam się pytać chciałam ale tak jakoś dziwnie w garażu, ściema to chyba jakaś

Dlaczego ściema? Sam tam robiłem prawko niedawno i jestem zadowolony, nie zdałem za pierwszym ale to z mojej winy- a egzaminator- był taki sobie. A to co inni piszą na temat tej szkoły to nie wiem czy to prawda, ja się z tym nie spotkałem. Jak ja chodziłem H. Maziarz prowadził wykłady, a co najważniejsze to że nie zanudzał, gdy przychodzą jazdy to możesz wybrać sobie instruktorów (chyba 6 jest) a w trakcie zmienić , materiały dydaktyczne daje gratis, ale czy w ogóle ktoś do nich zagląda;)

pozdrawiam
N
Niki

O co chodzi z tą szkoła Rondo z Niska. Byłam tam się pytać chciałam ale tak jakoś dziwnie w garażu, ściema to chyba jakaś

a
a...

Ja polecam OSK DUET dawny TOSM, robilam tam prawko i zdalam oczywiscie za pierwszym razem:)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3