Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opracowano projekt zmian formatu sprintu Formuły 1

Piotr Olkowicz
Piotr Olkowicz
Ciekawe czy zmiany w formacie sprintu przypadną do gustu Lewisowi Hamiltonowi, przed którym ostatni sezon w barwach Mercedesa
Ciekawe czy zmiany w formacie sprintu przypadną do gustu Lewisowi Hamiltonowi, przed którym ostatni sezon w barwach Mercedesa PAP/EPA/Zoltan Balogh
Zespoły Formuły 1 uzgodniły w poniedziałek na konferencji w Londynie projekt zmian w formacie sprintu, który ma ułatwić śledzenie przebiegu weekendów wyścigowych. Projekt zostanie 28 lutego przedłożony Światowej Radzie Sportów Motorowych FIA do zatwierdzenia.

Zespoły wraz z właścicielem Formuły 1 amerykańską grupą kapitałową Liberty Media i FIA zdecydowały się zmienić kolejność sesji w weekendy sprinterskie. Tak, aby w piątek był jeden wolny trening i po nim kwalifikacje sprintu.

Wyścig sprinterski na dystansie 100 km będzie rozgrywany w sobotę rano, dopiero po nim odbędą się kwalifikacje do głównego niedzielnego Grand Prix.

W poprzednim sezonie kwalifikacje do Grand Prix odbywały się w piątek, natomiast sobotę wypełniały kwalifikacje sprintu i sam wyścig.

Projektowane zmiany będą przedłożone Światowej Radzie Sportów Motorowych FIA 28 lutego do formalnego zatwierdzenia. Sezon 2024 składający się z 24 wyścigów rozpoczynający się 2 marca w Bahrajnie, obejmuje sześć weekendów sprinterskich.

Podobnie jak w 2023, także w tym roku w mistrzostwach świata Formuły 1 zostanie rozegranych sześć wyścigów sprinterskich. Sprinty zaplanowano przed Grand Prix Chin - 21 kwietnia, GP Miami - 5 maja, GP Austrii na Red Bull Ringu - 30 czerwca, GP USA - 20 października, GP Brazylii - 3 listopada i GP Kataru - 1 grudnia. Z kalendarza wypadły dotychczasowe zmagania sprinterskie w w stolicy Azerbejdżanu Baku oraz w słynny belgijskim Spa.

Sprint w Chinach i w Miami odbędzie się po raz pierwszy, na czterech pozostałych torach już był rozgrywany. Takie wyścigi po raz pierwszy rozegrano w sezonie 2021.

W sprincie punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata zdobywa ośmiu najszybszych kierowców. Zwycięzca otrzymuje 8 pkt, drugi kierowca - 7, trzeci - 6, itd. Za wszystkie sześć sprintów w sezonie można maksymalnie uzbierać dodatkowych 48 pkt.

Komisja F1 dyskutowała i głosowała również nad innymi zagadnieniami. Zmieniono ograniczenia przydziału jednostek napędowych, obligujące kierowców do zaledwie trzech silników na cały sezon. Teraz F1 przyznaje kierowcom cztery silniki oraz zapasowe elementy turbosprężarek. Zmienią się także zasady wykorzystywanie DRS, systemu redukcji oporu, który ułatwia manewry wyprzedzania. Mają być bardziej elastyczne dla kierowców, co w najbliższym czasie ma wpłynąć na jakość ścigania na wyścigowych trasach.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opracowano projekt zmian formatu sprintu Formuły 1 - Sportowy24

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie