Oszczędzana, a nie lana - Philip Morris Polska zmniejsza zużycie wody

Materiał informacyjny PMPL
W obliczu narastającego kryzysu związanego z brakiem zasobów wodnych, Philip Morris Polska kontynuuje swoje zaangażowanie w zrównoważone zarządzanie wodą. Firma, która w 2020 r. została jedną z dwóch organizacji w kraju z certyfikatem AWS (Alliance for Water Stewardship), planuje do 2024 roku zmniejszyć zużycie wody o 20 proc. w stosunku do 2020. W wyniku projektów wprowadzonych w polskiej fabryce w ubiegłym roku, Philip Morris Polska przewiduje oszczędność wody na poziomie prawie 9 tys. metrów sześciennych rocznie.

Na wyzwanie odpowiedzialnego zarządzania zasobami wodnymi już w 2017 r. odpowiedziała firma Philip Morris International, która wprowadziła do swoich głównych filarów zrównoważonego rozwoju certyfikat Alliance for Water Stewardship (AWS). Ambicją organizacji jest, by do 2025 certyfikować standard we wszystkich zakładach na całym świecie. Philip Morris w Polsce już w 2020 r. został jedną z dwóch firm w kraju z tym certyfikatem. Tym samym krakowska fabryka stała się jedenastym zakładem PMI na świecie i drugą firmą w Polsce, z tym odznaczeniem.

Certyfikacja AWS opiera się na standardzie, który umożliwia użytkownikom wody zmniejszenie śladu wodnego, złagodzenie zagrożeń związanych z wodą oraz zarządzanie wodą w sposób przejrzysty i oparty na współpracy z interesariuszami działającymi na tym samym terytorium. To globalne narzędzie, które w sposób transparentny i sformalizowany pomaga swoim partnerom w zrównoważonym zarządzaniu wodą.

Dmuchanie na zimne, czy realne zagrożenie?

Polska jest jednym z krajów o najuboższych zasobach wody wśród państw europejskich. Wraz z ociepleniem klimatu, podobnie jak wiele innych regionów, boryka się z niedoborem wody. Z badań wynika, że średnie opady w Polsce w 2022 roku były poniżej średniej z lat 1991-2020. Nasz kraj pustynnieje i posiadamy obecnie niemal trzy razy mniejsze zasoby wody niż średnia w Unii Europejskiej. Polska posiada 60 mld m3 odnawialnych zasobów wodnych, czyli niewiele więcej niż Egipt (57,5 mld m3). Największymi zagrożeniami są zanieczyszczenie wód powierzchniowych, niska jakość wód w rzekach i jeziorach oraz nadmierne zużycie zasobów wodnych.

Racjonalna gospodarka wodna

Zrozumienie tych wyzwań i ich wpływu na społeczeństwo oraz gospodarkę, są dzisiaj kluczowe. Philip Morris Polska, przeprowadziła analizę procesów produkcyjnych oraz łańcucha dostaw, aby zidentyfikować możliwe źródła oszczędności wody. Firma była drugą w Polsce wyróżnioną certyfikatem zrównoważonego zarządzania wodą Alliance for Water Stewardship (AWS), czyli sojuszu na rzecz zarządzania zasobami wodnymi. PMI dąży do tego, by do 2025 roku wprowadzić go we wszystkich zakładach. Racjonalna gospodarka wodna jest częścią kompleksowej strategii rozwoju firmy. Od 2019 roku dział Primary i Diet z Philip Morris Polska zmniejszył zużycie wody o ponad jedną trzecią.

Ochrona naturalnych zasobów wodnych

Od 2018 roku przedsiębiorstwo angażuje się w projekty edukacyjne związane z ekologią, ochroną zasobów wodnych oraz terenów zielonych. W wyniku działań podjętych w fabryce w 2022 roku firma oszczędzi 9 tys. m3 wody rocznie. W zeszłym roku firma zapoczątkowała m.in. takie projekty jak: ograniczenie zużycia pary na hali produkcyjnej, wymiana membran osmotycznych na stacjach uzdatniania wody, czy zmiana oprogramowania wspierającego wewnętrzną dystrybucję substancji pomiędzy zbiornikami.

Racjonalna gospodarka zasobami wodnymi przez Philip Morris Polska w naszym kraju koncentruje się na 5 obszarach certyfikatu AWS, do których zaliczają się: „dobre zarządzanie wodą”, „zrównoważony bilans wodny”, „dobra jakość wody”, „ważne obszary związane z wodą” oraz „bezpieczna sanitacja wody i higiena dla wszystkich”. Firma edukuje również pracowników w zakresie standardu AWS, proponując wdrażanie dobrych nawyków pozwalających na oszczędzanie wody.

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 8 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Ponad 3,5 miliona umiera co roku z powodu chorób wynikających ze spożywania brudnej niefiltrowanej wody. Dlatego tak ważne jest, aby gospodarować zużyciem wody w zrównoważony i odpowiedzialny sposób. Philip Morris Polska koncentruje projekty na odpowiednim zarządzaniu wodą, jej jakością oraz zrównoważonym bilansie. Firma ograniczyła zużycie wody w zakładzie, jednak jej ambicje sięgają dalej, w związku z czym Philip Morris Polska dąży do tego, aby do 2024 roku, zmniejszyć zużycie wody w fabryce o 20 procent w stosunku do 2020 r.

Dobre praktyki

Philip Morris Polska angażuje również pracowników oraz interesariuszy w projekty związane z ochroną zasobów wodnych oraz terenów zielonych, podnosząc świadomość w zakresie zrównoważonego zarządzania wodą. Firma wspiera działania mające na celu zwiększenie udziału terenów zielonych. W tym roku PMPL zasiała łąki kwietne na terenach o powierzchni 1100 m2 oraz współpracowała z Fundacją Kwietną w ramach programu “Nanołączki”. Firma prowadziła także akcje związane ze Światowym Dniami Wody oraz Ziemi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oszczędzana, a nie lana - Philip Morris Polska zmniejsza zużycie wody - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie