Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otworzono wystawę "Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe" (zdjęcia)

Grzegorz LIPIEC
Kazimierz Ferenc z tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa wręcza panu dyrektorowi Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Adamowi Wójcikowi górniczy kilof, dziękując tym samym za trud włożony w stworzenie wystawy, a w przyszłości muzeum siarkowego.
Kazimierz Ferenc z tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa wręcza panu dyrektorowi Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Adamowi Wójcikowi górniczy kilof, dziękując tym samym za trud włożony w stworzenie wystawy, a w przyszłości muzeum siarkowego. fot. Grzegorz Lipiec
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega przygotowało nie lada atrakcję dla wszystkich miłośników górnictwa oraz współczesnej historii "siarkowego grodu". W piątek otworzono wystawę "Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe". Jak mówią organizatorzy tego przedsięwzięcia jest to zapowiedź powołania w najbliższym czasie pierwszego na świecie muzeum przemysłu siarkowego.

Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega:

- Odkrycie złóż siarki w okolicach Tarnobrzega sprawiło, że Tarnobrzeg z prowincjonalnego i sennego miasteczka zamienił się 50-tysięczne nowoczesne miasto. Przyszłe pokolenia nie darowałyby nam tego, że zapominamy o siarce. Dlatego też ta wystawa jest tylko wstępem do stworzenia w ciągu kilku najbliższych lat Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu.

- Na dzieje Tarnobrzega wpłynęły przede wszystkim dwie okoliczności: założenie miasta przez ród Tarnowskich oraz odkrycie i eksploatacja złóż siarki w drugiej połowie XX wieku. Powstanie kombinatu siarkowego odmieniło niewielkie miasteczko, które w ciągu 30 lat kilkakrotnie zwiększyło swój obszar i liczbę mieszkańców, awansując w roku 1975 do rangi stolicy województwa - powiedział witając gości przybyłych na otwarcie wystawy, Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

NASZ OBOWIĄZEK

- Po załamaniu się cen siarki na światowych rynkach kopalnia została zamknięta, a w miejscu wyrobiska w Machowie powstał zalew. Przemysł siarkowy w Tarnobrzegu mimo tego, że już za pewne nigdy się nie odrodzi winien jest naszej uwagi - dodał Adam Wójcik.

Dlatego też Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega wspólnie z tarnobrzeskimi górnikami postanowiło pielęgnować tę tradycję, organizując stałą ekspozycję siarkowych pamiątek. - Przyszłe pokolenia nie darowałyby nam tego, że zapominamy o siarce. Dlatego też ta wystawa jest tylko wstępem do stworzenia w ciągu kilku najbliższych lat Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu - wytłumaczył dyrektor Wójcik.

Dodajmy, że będzie to pierwsze tego typu muzeum w Polsce, Europie oraz na świecie!

MASZYNY, TELEFONY ORAZ BRYŁY SIARKI

Jakie eksponaty można zatem zobaczyć na wystawie "Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe"? Ekspozycja podzielona jest na cztery części: geologiczną, mechaniczną, elektroniczną oraz kulturową. W części geologicznej zwiedzający będą mieli okazję poznać skąd wzięła się siarka w naszym regionie, a za szybami zobaczą najprawdziwsze bryły "tarnobrzeskiego złota". Kolejne dwie części ekspozycji opowiadają o maszynach, które pomagały w wydobyciu gródek siarki. Wreszcie na końcu poznajemy zupełnie inne tło powstania kombinatu siarkowego w Tarnobrzegu: mundury, medale oraz archiwalne pisma robotnicze.

NA STAŁE

Wystawa przygotowana wspólnie przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Kopalnie i Zakłady Przetwórstwa Siarki "Siarkopol" w likwidacji, Kopalnię Machów oraz tarnobrzeski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa na stałe zagości w zabytkowych pomieszczeniach Spichlerza przy ulicy Pawłowskiego.

Górnicza brać już podziękowała dyrektorowi Adamowi Wójcikowi za trud włożony w przygotowanie fundamentów pod przyszłe siarkowe muzeum. Kazimierz Ferenc z tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa wręczył w piątek panu dyrektorowi górniczy kilof.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie