Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmy - giganty w Lipnicy Murowanej (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Finał konkursu odbywa sie na Rynku w Lipnicy Murowanej
Finał konkursu odbywa sie na Rynku w Lipnicy Murowanej Marzena Kądziela
36 metrów i cztery centymetry to wysokość zwycięskiej palmy wielkanocnej w konkursie zorganizowanym po raz 53. w małopolskiej Lipnicy Murowanej. Jak twierdzi jej autor, wyższej palmy nie da się już zrobić.

[galeria_glowna]
Tradycja wykonywania wysokich palm wielkanocnych sięga w Lipnicy Murowanej kilku wieków. W 1958 roku miejscowy poeta, zmarły w 1999 roku, Józef Piotrowski, postanowił zorganizować pierwszy konkurs, który przez mieszkańców wioski i okolicy został przyjęty z wielką radością.

Od tamtej pory nieprzerwanie, w każdą Niedzielę Palmową, na Rynku w Lipnicy Murowanej odbywa się impreza, która dawno już przestała być lokalną. Co roku przybywa tu mnóstwo turystów nie tylko z całej Polski ale i z zagranicy. Bo Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego imienia Józefa Piotrowskiego to nie tylko prezentacja palm różnej wysokości, ale także ogromny festyn, podczas którego na dziesiątkach straganów można skosztować wyśmienitych dań kuchni regionalnej, zakupić kolorowe wyroby rękodzielnicze, w tym większość o tematyce wielkanocnej. Na scenie prezentują się zespoły muzyczne i soliści.

WYŻSZEJ PALMY JUŻ NIE BĘDZIE

Najważniejsze jest jednak rozstrzygnięcie konkursu palm. Publiczność gromadzi już samo mocowanie ozdób liczących sobie po 20 - 30 metrów. Stojąca na Rynku figura świętego Szymona z 1913 roku otaczana jest lasem kolorowych palm zdobionych setkami bibułkowych kwiatów i suszonych i żywych roślin.

Tegoroczny konkurs był wyjątkowy, bowiem do Lipnicy Murowanej przybyli znakomici goście: prezydent Bronisław Komorowski i jego żona Anna. Wykonawca zwycięskiej palmy o wysokości 36,04 m, Zbigniew Urbański, otrzymał nagrodę właśnie z rąk prezydenta Komorowskiego. Zwycięzca, mieszkaniec Lipnicy Murowanej, zdobywał już wcześniej główne nagrody. W tym roku jednak zapowiedział, że wyższej palmy już nie zrobi, bowiem trudno byłoby takiemu gigantowi utrzymać się w pozycji pionowej.

NIE TYLKO KONKURS

Lipnica Murowana, która otrzymała prawa miejskie w 1326 roku, a utraciła je w 1934 roku, pęka w szwach w każdą Niedzielę Palmową. Warto tu jednak zawitać i w winnych porach roku, bowiem miasteczko założone przez Władysława Łokietka, warte jest kilkugodzinnej wizyty. Możemy pospacerować po Rynku otoczonym przez niskie domy z podcieniami, odwiedzić Kościół z XVII wieku, kościół św. Andrzeja z Piękną Madonną Lipnicką, modrzewiowy kościół św. Leonarda wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO - perłę na Szlaku Architektury Drewnianej, obejrzeć pomnik z brązu Władysława Łokietka, czy Dwór Ledóchowskich, gdzie wychowały się wyniesione na ołtarze: Urszula i Maria Teresa Ledóchowskie.

Lipnica Murowana znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w sercu Pogórza Wiśnickiego, w dolinie rzeki Uszwicy na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Od Kielc wioskę dzieli około 140 km.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Palmy - giganty w Lipnicy Murowanej (zdjęcia) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie