Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o chłopskiej „Solidarności” w Jeżowem

Zdzisław Surowaniec
Delegacja samorządowców i rolników z Jeżowego na uroczystości w rzeszowskiej katedrze.
Delegacja samorządowców i rolników z Jeżowego na uroczystości w rzeszowskiej katedrze. UG Jeżowe
Delegacja samorządowa z Jeżowego wzięła udział w obchodach 35-lecia istnienia Solidarności rolniczej w rzeszowskiej katedrze.

W niedzielę rzeszowska Katedra gościła rolników z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, uczestników strajku chłopskiego z 1981 roku, duchowieństwo, parlamentarzystów, samorządowców. Dziękowali Bogu za 35-lecie istnienia Solidarności rolniczej oraz za niezłomność i troskę świętej pamięci księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka o rolników, któremu w dowód wdzięczności i pamięci została ufundowana, poświęcona i odsłonięta jubileuszowa tablica.

W uroczystości w katedrze udział wzięła liczna delegacja samorządowców i rolników z jeżowskiej gminy z wójtem Markiem Stępakiem, zastępcą wójta Stanisławem Szotem i przewodniczącym powiatowym NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wojciechem Kopaczem.

- Ta wyjątkowa Msza Święta, której przewodniczył ordynariusz rzeszowski ksiądz biskup Jan Wątroba zgromadziła bardzo liczne grono znakomitych gości z całej Polski, posłów i senatorów, ministrów i pracowników urzędów centralnych, a także władze naszego województwa - wspomina jeżowski wójt.

5 stycznia 1981 roku grupa około 40 rolników weszła do Domu Kolejarza z projektem Postulatów Wsi Rzeszowskiej i podjęła okupację obiektu. Wkrótce do strajkujących przyłączyli się rolnicy z różnych regionów Polski, przekształcając protest w ogólnopolski. Strajk uzyskał poparcie władz regionu rzeszowskiego NSZZ „S”, KK NSZZ „S” oraz Lecha Wałęsy, który dwukrotnie spotkał się ze strajkującymi. Celem strajku było zmuszenie rządu do legalizacji „S” Wiejskiej. Na początku lutego 1981 przybyła do Rzeszowa Komisja Rządowa pod przewodnictwem ministra rolnictwa Andrzeja Kacały. W wyniku trwających ponad 2 tygodnie negocjacji w nocy 18/19 lutego 1981 podpisano porozumienie rzeszowskie, a następnie porozumienie ze strajkującymi rolnikami w Ustrzykach Dolnych. Obydwa porozumienia, zwane porozumieniami rzeszowsko-ustrzyckimi, były określane jako konstytucja polskiej wsi i rolników i do nich właśnie odwoływano się podczas obrad Okrągłego Stołu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie