Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pan Kotek zaprasza do Tarnobrzega. II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza pełen atrakcji (PROGRAM)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Teatr Lalkowy Przytulanka zaprezentuje w sobotę 20 listopada "Bajkę o Panu Twardowskim". Bezpłatne wejściówki do odebrania w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
Teatr Lalkowy Przytulanka zaprezentuje w sobotę 20 listopada "Bajkę o Panu Twardowskim". Bezpłatne wejściówki do odebrania w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
Imponujący jest program II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu. Najbliższe dwa listopadowe tygodnie wypełnią warsztaty, spektakle, spotkania i wiele innych atrakcji. Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza do udziału w wydarzeniach. Wszystkie spotkania są bezpłatne. Na niektóre trzeba się wcześniej zapisać.

Tegoroczny festiwal obraca się wokół wartości Jachowicza, tego, co było dla niego ważne. Będzie zatem oczywiście sporo odniesień do literatury, ale nie tylko, także do patriotyzmu, pięknej polszczyzny, przyrody, działalności charytatywnej, do troski o najmłodszych i ich edukację. To wszystko stanowiło istotę działalności i życia Jachowicza. Poznamy też lepiej jego samego oraz Tarnobrzeg z jego czasów – mówi Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Pierwsze spotkanie festiwalowe to przegląd teatrów dziecięcych zgłoszonych do konkursu. W czwartek 18 listopada zaprezentują spektakle według autorskich scenariuszy nawiązujących do twórczości i życia pisarza. Tego samego dnia o godzinie 17 w Bibliotece Pedagogicznej posłuchamy wykładu doktora habilitowanego Tadeusza Zycha – dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega - o mieście dzieciństwa Jachowicza, czyli o tym, jaki był Tarnobrzeg w XIX wieku.

Spotkanie z Ciotką Klotką, spektakl i bal

W piątek 19 listopada do Tarnobrzega przyjedzie Ewa Chotomska, słynna Ciotka Klotka z legendarnego Tik-Taka, pisarka, autorka tekstów wielu popularnych piosenek dla dzieci, scenarzystka programów telewizyjnych, od 29 lat kierownik znanego z telewizji i licznych koncertów zespołu dziecięcego Fasolki. Autorka nawiąże podczas spotkania do tej działalności, będzie można wspólnie pośpiewać znane piosenki, a także poczytać książeczki jej mamy – Wandy Chotomskiej. Dzieci dowiedzą się także, jak się tworzy programy telewizyjne. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11 w sali kameralnej.

W sobotę 20 listopada o godzinie 15 odbędzie się spektakl Teatru Lalkowego Przytulanka działającego przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Aktorzy zaprezentują „Bajkę o Panu Twardowskim” – autorską adaptację znanej historii konszachtów z diabłem i lotu na księżyc. Scenariusz, scenografia, muzyka i reżyseria – Janina Wań. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można pobierać w TDK-u od 15 listopada.

W niedzielę 21 listopada o godzinie 15 w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się Bajkowy bal dla dzieci. W programie warsztaty masek postaci z bajek Jachowicza, animacje, zabawy i gry z nagrodami. Mile widziane są przebrania. Aby wziąć udział w balu, należy wcześniej się zapisać.

Debata literacka, warsztaty komiksu i historie o skarpetkach

Na 22 listopada zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu literackiego i wręczenie nagród laureatom. Tego dnia odbędzie się także debata literacka pod hasłem „Bajkowy Tarnobrzeg”, w której wezmą udział autorki znakomitych książek dla dzieci z regionu: Dorota Kozioł, Kinga Robak, Anna Sułkowska i Jolanta Tworek.

Kolejnym punktem programu będą dwudniowe warsztaty komiksu, które poprowadzi 23 i 24 listopada Maciej Mazur - polski grafik, ilustrator, malarz, rysownik i autor wyjątkowych komiksów. Młodzi uczestnicy (w wieku od ok. 10 lat) wspólnie stworzą komiks na podstawie bajek patrona festiwalu. Na warsztaty także obowiązują zapisy.

Także w środę 24 listopada organizatorzy zapraszają na spotkanie z pisarką, autorką cyklu o niesfornych skarpetkach Justyną Bednarek. O godzinie 10 autorka poprowadzi warsztaty plastyczne, w czasie których uczestnicy stworzą własne wesołe skarpety i ich historie.

Warsztaty kaligraficzne i czytanie bajek Stanisława Jachowicza

W czwartek 25 listopada będzie można sprawdzić, jak pisało się Jachowiczowi gęsim piórem i atramentem. Odbędą się bowiem warsztaty kaligraficzne. Przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W planie jest nauka pisania tradycyjnym piórem ze stalówką maczaną w kałamarzu według wzornika inspirowanego polską kaligrafią przedwojenną, a także wspomniane gęsie pióro, czy krótka prelekcja o tym, jak kiedyś warzono atramenty. Warsztaty poprowadzi Natalia Droździk, założycielka krakowskiej pracowni Oktopi Calligraphy. Na te zajęcia także trzeba się wcześniej zapisać.

W piątek 26 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wykład Marii Pałkus – tarnobrzeskiej polonistki, znawczyni twórczości bajkopisarza, wieloletniej organizatorki konkursów i wydarzeń popularyzujących wiedzę o Jachowiczu. Spotkaniu będzie towarzyszyć wspólne otwarte czytanie bajek Jachowicza, do którego organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Wystarczy przyjść na 17 i zgłosić chęć udziału w czytaniu. Mile widziane są własne książki Jachowicza. Będą także egzemplarze przygotowane na miejscu.

Maskotki Pana Kotka i nie tylko dla laureatów

Festiwalowi towarzyszy wystawa malarstwa akwarelowego Joanny Zając - Slapničar, która zaprojektowała w zeszłym roku logotyp Pana Kotka. Jej prace zdobią Galerię TDK. W niedzielę 28 listopada o godzinie 15 artystka poprowadzi warsztaty plastyczne połączone z finisażem wystawy i wręczy nagrody laureatom konkursu plastycznego towarzyszącego festiwalowi. Nagrodami w konkursach są maskotki Pana Kotka, a także wyjątkowe autorskie szklane statuetki, które specjalnie na tę okazję wykonała artystka z Bytomia Aleksandra Herisz, ręcznie techniką fusingu. Ponadto laureaci otrzymają książki i gry.

Słuchowisko radiowe i promocja książki Iwony Rusek

W listopadzie także powstaje słuchowisko radiowe, do którego scenariusz napisała Iwona Rusek, scenarzystka Teatru Polskiego Radia, literaturoznawczyni, współpomysłodawczyni Festiwalu. Słuchowisko wyreżyseruje zaś Anna Skuratowicz - reżyserka Teatru Polskiego Radia, producentka spektakli teatralnych w Polsce i zagranicą. W słuchowisku wystąpią profesjonalni aktorzy oraz amatorzy z Tarnobrzega. Emisja odbędzie się w Radiu Leliwa i w Internecie.

W ramach festiwalu planowana jest również promocja wyjątkowej książki autorstwa Iwony Rusek, do której ilustracje wykonała Justyna Stoszek – artystka pochodząca z Tarnobrzega. Książka „Baśń o Tarnobrzegu” zabiera nas do świata duchów, czarownic, diabłów i dawnych słowiańskich legend Puszczy Sandomierskiej.

Częścią festiwalu będzie także grudniowa debata charytatywna „Jak pomagać, by pomóc”.

Festiwalowe spotkania - zapisz się!

Wszystkie spotkania są bezpłatne, na niektóre trzeba się wcześniej zapisać. Informacje uzyskacie pod numerem telefonu: 15 822 74 97 oraz na stronie internetowej www.tdk.tarnobrzeg.pl i www.festiwaljachowicz.pl. Organizatorzy proszą, by uczestnicy pamiętali o zakładaniu maseczek.

Partnerami II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza są: Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, Fundacja Q.

II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy nad festiwalem objął prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Pan Kotek zaprasza do Tarnobrzega. II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza pełen atrakcji (PROGRAM)
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie