Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parada radomyskich wielkanocnych turków w Nowinach w lany poniedziałek

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Radomyskie turki to barwnie ubrani młodzi mężczyźni
Radomyskie turki to barwnie ubrani młodzi mężczyźni Zdzisław Surowaniec
W wielkanocne popołudnie w Radomyślu nad Sanem ze względu na ulewny deszcz nie została zorganizowana parada Turków. Była za to parada w wielkanocny poniedziałek w Nowinach.

Turki w podczas Wielkiego Piątku i Soboty trzymały straż przy Grobie Pańskim. Brali także udział w wielkanocnej rezurekcji. To młodzi mężczyźni przebrani w stroje stylizowane na tureckie wojsko.

Natomiast w niedzielę po południu radomyskie Turki ze względu na ulewny deszcz nie zorganizowały parady z odwiedzaniem mieszkańców Radomyśla. Za to w poniedziałek z udziałem orkiestry dętej zrobiły paradę w Nowinach (co roku, oprócz Radomyśla, robią paradę w Nowinach albo w Żabnie). Tak zwane „doktory” tańczyły z dziewczętami i dziećmi. Było barwnie i głośno, bo wystrzelono mnóstwo petard i sztucznych ogni. O oprawę świąteczną dba młodzież Ziemi Radomyskiej, która działa od 1778 roku. I to właśnie dzięki ich staraniom szyte są nowe stroje i nie zanika pamięć o bohaterach minionych epok.

Skład drużyny „Turków” jest od wieków niezmienny. Na czele stoi „basza”, który ma czterech adiutantów, tak zwanych „kogutów”. Do obowiązków kwatermistrza, czyli „dordy” należy zbieranie do manierki rozmaitych trunków, które po zmieszaniu tworzą „napój turecki”, chętnie degustowany przez przechodniów. Ponadto w skład oddziału wchodzą „doktorzy” – specjaliści od figlów i żartów oraz zwiadowcy oraz szeregowi żołnierze.

W Radomyślu nad Sanem oraz w sąsiedniej Woli Rzeczyckiej straże ubrane są w uniformy przypominające mundury armii tureckiej z połowy ubiegłego wieku. Przypuszcza się, że zwyczaj ten został przyniesiony przez Polaków pielgrzymujących w XIX wieku do Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. Strzegły go wtedy tureckie służby porządkowe, Palestyna bowiem była od początku XVI w. do I wojny światowej w rękach tureckich.

Według innych źródeł obyczaj „turków” zapoczątkowali żołnierze Jana III Sobieskiego pochodzący z okolic Radomyśla, którzy po wiktorii wiedeńskiej z 12 września 1683 r. wrócili do swych domów dopiero na Wielkanoc następnego roku. Pojawili się w Radomyślu w Wielki Piątek i, jeszcze obwieszeni zdobyczną bronią i odziani w tureckie szaty, objęli wartę przy Grobie Pańskim. Odtąd co roku stawiali się w kościele w podobnym rynsztunku.

Chociaż dzisiaj „turki” już w znikomym stopniu przypominają ubiorem Turków (w ich uniformach dominują elementy polskiego umundurowania), zwyczaj ten zachował wiele egzotyki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Dwaj chłopcy nie żyją, bo weszli na cienki lód i nagi mężczyzna na ulicach Włocławka

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie