MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park na osiedlu Charzewice w Stalowej Woli odzyskuje blask

Zdzisław Surowaniec
Odnowione ogrodzenie parku.
Odnowione ogrodzenie parku. Zdzisław Surowaniec
Odmienia się wygląd parku na osiedlu Charzewice w Stalowej Woli, dziedzictwie przejętym przez miasto po rodzinie Lubomirskich. Park jest karczowany, odmulany jest rów, który pięknie komponuje się w tym miejscu.
Odmulony rów wypełniony wodą może w przyszłości być pięknym elementem parku.
Odmulony rów wypełniony wodą może w przyszłości być pięknym elementem parku. Zdzisław Surowaniec

Odmulony rów wypełniony wodą może w przyszłości być pięknym elementem parku.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Jak nam powiedział prezydent Andrzej Szlęzak, planowane jest odkopanie piwnic nie istniejącego pałacu Lubomirskich, zniszczonego podczas I Wojny Światowej. Być może powstałaby rekonstrukcja pałacu.

ŚLADY URODY

Planuje się także zabezpieczenie niszczejących stajni i powozowni, które mimo upływu lat zachowały ślady urody z czasów, kiedy przykładano dużą wagę do wyglądu nawet gospodarczych zabudowań.

Po wojnie, kiedy Książe Jerzy Lubomirski zginął z rąk komunistycznych oprawców, jego córka Jolanta wyjechała do Portugalii. Z parkiem było przez lata coraz gorzej. Niszczały rzadkie gatunki drzew, przestało istnieć oczko wodne, teren został zanieczyszczony olejami przez lokomotywownię.

Przed paru laty zrujnowany park i będące w fatalnym stanie budynki po książęcym majątku wydzierżawił od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa wnuk księcia Michał Pierre. Po dwóch latach zwrócił dzierżawę w takim stanie w jakim wziął. I wtedy miasto postarało się o przejęcie parku na własność, mając nadzieję uczynić ten teren tętniący życiem.

ZESPÓŁ PAŁACOWY

Z pomocą prezydentowi pospieszyła księżna Jolanta Lubomirska-Pierre. W liście do Agencji poparła plany przejęcia parku przez miasto. Jednocześnie zastrzegła, że będzie się starać o należność po utraconym majątku po ojcu.

Prezydent Andrzej Szlęzak ma nadzieję, że w Charzewicach powstanie jeden z najpiękniejszych w Polsce, a może i w Europie zespołów parkowych z pałacem. Odtworzone i wyremontowane obiekty pełniłyby funkcje komercyjne czyli zarabiałyby na siebie. Prezydent marzy, aby powstało tu Muzeum Kresów Wschodnich. - Trzeba już szykować finanse na to przedsięwzięcie - powiedział do radnych. Efekty byłyby widoczne za dziesięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie