MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pasterka na rozpoczęcie świąt Bożego Narodzenia

Zdzisław Surowaniec
Pasterka w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.
Pasterka w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
We wszystkich kościołach rozpoczęły się o północy z piątku na sobotę pasterki, msze na rozpoczęcie świąt Bożego Narodzenia.
Żłóbek w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.
Żłóbek w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec

Żłóbek w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

W kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli mszy przewodniczył proboszcz parafii ks. Jerzy Warchoł, duszpasterz ludzi pracy. Podczas kazania powiedział: - Dzień Bożego Narodzenia wpisuje się we współczesną Polskę i świat. Bóg jest niezmienny, Bóg jest ten sam, jaki był kiedy w Betlejem przyszedł na świat Boży Syn. Jednak czy dziś jesteśmy w stanie zobaczyć narodzonego Boga wśród podarunków, postaci świętych Mikołajów, świątecznego jedzenia? Czy zdajemy sobie sprawę, że choinka, stawiana w okresie przesilenia dnia nad nocą, została przyjęta przez Kościół jako symbol nowo narodzonego Chrystusa?

"Pasterka", czyli Msza Bożego Narodzenia odprawiana o północy, otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i przyjścia na świat.

Impulsem do powstania osobnego święta narodzenia Jezusa było z pewnością oświadczenie Soboru w Nicei (325 rok), że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem.

Wiemy że od V wieku istniał specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie. Od połowy VI wieku w Rzymie była obecność odprawiania w tym dniu trzech specjalnych Mszy św.: tzw. "Pasterki" w nocy, Mszy o świcie i Mszy w dzień. Papież udawał się najpierw o północy do bazyliki Santa Maria Maggiore, dedykowanej macierzyństwu Maryi. Istniała tam (już od VI w.) replika groty betlejemskiej jako osobna kaplica dobudowana do bazyliki. Papieski zwyczaj celebrowania trzech Mszy św. w uroczystość narodzin Chrystusa Pana przyjęli stopniowo wszyscy kapłani.

Również od IX wieku zaczęto ten zwyczaj wyjaśniać potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz mistycznym rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich. W tych trzech mszach świętych widziano również echo - znak hołdu złożonego przez aniołów, pasterzy i trzech króli, stąd zwano te formularze mszalne: anielskim, pasterskim i królewskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie