Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza "Różowa sobota" w szpitalu w Tarnobrzegu. Duże zainteresowanie wykonaniem kobiecych badań, w tym mammografii. Zdjęcia i wideo

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
Możliwość bezpłatnego wykonania mammografii i innych badań zmotywowała bardzo dużo kobiet do odwiedzenia szpitala wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Zainteresowanie "Różową sobotą" pod hasłem "Zdrowie jest kobietą" było bardzo duże. Celem wydarzenia jest między innymi uświadomienie, że wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie w leczeniu raka piersi.

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Dlatego Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu zaprosił mieszkanki regionu na pierwszą w placówce "Różową sobotę". Partnerem wydarzenia było Województwo Podkarpackie, a współorganizatorami Tarnobrzeska Rada Kobiet i Stowarzyszenie Amazonek "Pomocna Dłoń".

Akcja w dniu wolnym od pracy spotkała się z dużym odzewem pań, które dbają o własne zdrowie, z czego cieszył się dyrektor szpitala Jacek Czajka.

Między godziną 10 a 15 można było wykonać między innymi badanie mammograficzne piersi (50-69 lat), badanie ginekologiczne, skorzystać z porady dietetycznej i lekarskiej w Poradni dla Kobiet, zbadać poziom cukru, oraz wykonać pomiar podstawowych parametrów życiowych. Dostępne były fantomy do nauki samobadania piersi. Chętni mogli także zwiedzić oddział ginekologiczno-położniczy i nowoczesny zakład radioterapii, gdzie leczy się choroby nowotworowe.

Jak podkreślają lekarze chodzi o to, żeby systematycznie kontrolować swoje piersi i nie bać się diagnozy, bo wczesne wykrycie nowotworu daje szansę na wyleczenie. – Zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych - mówi dr n. med. Jan Gawełko, kierownik Zakładu Radioterapii w Tarnobrzegu. – Daje nam to ostatnie miejsce w kraju. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób daje dużo większe szanse wyleczenia.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. W województwie podkarpackim wykrywa się rocznie 800 – 900 przypadków raka piersi.

Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć te, które są związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia, wkrótce opublikowany zostanie materiał wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie